Trump zastrašuje Putina a dává garance Ukrajině. Analýza vysvětluje, proč Kreml zatím mlčí

Americký prezident Donald Trump v uplynulých dnech opakovaně kritizoval Vladimira Putina a pohrozil mu dalšími sankcemi. Šéf Kremlu ale prozatím výhrůžky přechází mlčením. List Wall Street Journal se domnívá, že Putin vnímá hrozby jen jako politickou hru a čeká na něco podstatnějšího. Trump mezitím změnil pohled na zásadní složku možných vyjednávání.

Během pár dní v úřadu stihl Trump pořádně rozžhavit ztuhlou komunikační linku s Moskvou. Americký prezident otevřel cestu pro dialog o konci války, zkritizoval Putina a pohrozil tvrdými sankcemi.

ČTĚTE TAKÉ: Trapas na Trumpově inauguraci. Po plamenném projevu nastalo dlouhé rozpačité ticho

V minulosti by Moskva na takové promluvy ze Západu zřejmě bleskurychle reagovala. Teď ale mlčí. List Wall Street Journal se domnívá, že Putin vnímá Trumpovy hrozby jen jako politickou hru. Rétorický nátlak je podle Moskvy jen prologem, po kterém může následovat reálná debata o ukončení války na Ukrajině.

„Kreml má tendenci vnímat Trumpovo prohlášení na síti Truth Social spíše jako součást předjednání než jako součást jednání jako takových a stále čeká na zásadnější iniciativu ze strany Washingtonu,“ uvedla agentura Unian s odkazem na analýzu.

„Putin tato prohlášení považuje za součást politické hry. Nebere je vážně. Je připraven na jakýkoli scénář a nedělá si iluze, že dohody bude dosaženo rychle,“ odhadla pařížská politoložka Tetyana Stanovaová.

Ruský prezident by byl údajně rád, kdyby válka skončila velkou geopolitickou dohodou, po které by se vykolíkovaly sféry vlivu – podobně jako na konci druhé světové války.

Američtí vojáci na Ukrajině?

Už i Trump zřejmě chápe, že konflikt na Ukrajině do pár hodin ukončit nedokáže. Pozvolna proto mění své někdejší postoje. Dříve odmítal, že by se měly Spojené státy významněji podílet na udržování případného míru. Odpovědnost chtěl přenechat evropským státům, jejichž vojáci by měli na základě původního plánu hlídkovat v nárazníkové zóně.

Agentura Bloomberg ale přišla s informací, že Trumpova administrativa začíná otáčet. Údajně se otevírá možnost, že by na klid zbraní mezi Ruskem a Ukrajinou dohlíželi i američtí vojáci.

„Trumpova skepse ohledně podpory Ukrajiny se možná zmírnila. Podle vysoce postaveného západního diplomata, který o této otázce hovořil s prezidentovým týmem, jeho tým projevil připravenost ohledně toho, že by se Spojené státy zaměřily na poskytování bezpečnostních záruk Ukrajině, což soukromě uznávají jako nevyhnutelné,“ uvedl Bloomberg.

Právě o zapojení amerických sil do mírového projektu významně usilují evropské vlády. Velká Británie, Francie i Německo daly najevo, že by své vojáky pro plán vyčlenily, záštita USA by pro ně ale byla zásadní.

„Evropští spojenci obecně souhlasí s postojem ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského, který se domnívá, že Spojené státy by měly poskytnout vojáky do jakýchkoli budoucích mírových sil na Ukrajině. Je to nezbytné, aby bezpečnostní záruky měly dostatečnou autoritu. Ačkoli byl Trump zpočátku k této roli skeptický, zdroje uvádějí, že ochota jeho administrativy zaměřit se na podporu Ukrajiny vzrostla,“ uzavřela agentura Unian s odvoláním na spekulace o změně Trumpova postoje.

Média mezitím spekulují, že si Trump s Putinem v blízkých dnech budou volat. Na stole je i možnost uspořádání bilaterálního summitu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Inaugurace jako sraz nejbohatších a nejvlivnějších lidí světa. Kdo všechno podpořil Trumpa

Tagy: