Překoná Trump Gretu? Nečekaný efekt amerických cel by mohl potěšit ekologické aktivisty

Trumpova cla by mohla potěšit ekologické aktivisty

Cla Donalda Trumpa pamatují i na odlehlé kouty planety – ostrovy, které jsou neosídlené, popřípadě na nich žije jenom hrstka lidí. Zatímco politici a obchodníci mají z ekonomické války s Trumpem obavy, překvapivě pozitivně by jeho krok mohli vnímat ekologičtí aktivisté.

Jen těžko byste hledali na světě odlehlejší místo, než jsou McDonaldovy ostrovy – skála v jižním Indickém oceánu, tisíce kilometrů od civilizace. Nežije tam vůbec nikdo. Čas od času se v okolních vodách objeví vědecká loď zkoumající třeba dno oceánu.

ČTĚTE TAKÉ: Trump se střelil do vlastní nohy. Rozpoutávat celní válku ale není řešení, říká Skopeček

Přesto musí tato skalnatá a ledová pustina spadající pod Austrálii počítat s desetiprocentními cly. Podobných australských území bez jakékoliv ekonomické aktivity podléhajících americkým clům je navíc více.

Patří mezi ně Kokosové ostrovy, Vánoční ostrov nebo ostrov Norfolk. Ten má přes dva tisíce obyvatel. Před dvěma lety do Ameriky prodal koženou obuv a další zboží v hodnotě přes 600 tisíc dolarů. Za to na něj Trump uvalil clo 29 procent.

Očekávaný pokles globálního obchodu může ale přinést hodně nečekaný efekt. Radovat by se mohli klimatičtí aktivisté. „Jednoznačně platí – kvůli clům bude plout méně kontejnerových lodí, vypustí se méně zplodin z turistického cestování, protože lidé po celém světě budou kvůli těm clům chudší,“ popsal následky uvalení cel ekonom Lukáš Kovanda.

Tam, kde v boji s globalizací v minulosti neuspěla aktivistka Greta Thunbergová, by překvapivě mohl bodovat Donald Trump.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Trump proti USA. Americké akcie po oznámení cel masivně klesly, Apple se propadl o biliony

Tagy: