Evropa se technologických závodů neúčastní, tvrdí experti. Co změní Trumpův Stargate?

Spojené státy v následujících letech rozjedou obří technologický projekt Stargate. Investice se mají týkat infrastruktury pro umělou inteligenci či vytvoření pracovních míst až pro sto tisíc lidí. Evropa v tomto směru pokulhává a k podobné strategii se zatím neodhodlala. Podle ekonomů je to tím, že v Evropě chybí technologické společnosti. Zdejší státy se pak zaměřují místo inovací na regulace, které příchod zajímavých společností spíše odrazují, tvrdí například hlavní ekonom BHS a poradce vlády Štěpán Křeček.

Prezident Spojených států Donald Trump na nic nečekal a hned druhý den v úřadu oznámil velkou investici. Do projektu Stargate má během čtyř let přitéct okolo 500 miliard korun, což je 12 bilionů korun. Do společného podniku má být zapojena společnost OpenAI, SoftBank a Oracle.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Trumpův ekonomický dopad na Česko: Ročně může domácnosti stát i desítky tisíc. Co hrozí dál?

V době oznámení došlo k velkým obchodům na burze právě u technologických společností. V úterý do konce obchodního dne posílily akcie Oracle o 7,2 procenta, Nvidia o dvě procenta a Arm Holdings o čtyři procenta. Další růst se podle odborníků dá očekávat v dalších dnech.

Projekt by měl vytvořit ve Spojených státech okolo 100 tisíc pracovních pozic. Zaměřit se má zejména na infrastrukturu pro umělou inteligenci, což by mělo podpořit další technologický rozvoj a inovace. Stargate by měl přinést také zvýšení kapacity pro výzkum a provoz nových modelů umělé inteligence a výstavbu velkých datových center. Ty už mají vznikat v Texasu.

Hlavním účelem investice je stát se hlavním tahounem technologického sektoru. V této oblasti Spojené státy soupeří s dravou Čínou, která v posledních letech udělala velký posun. Závody v technologiích se ale s největší pravděpodobností nebudou týkat Evropy. Myslí si to hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček, podle kterého u nás chybí velké společnosti typu Meta, Nvidia, Apple, Amazon nebo Microsoft.

Evropa pouze reguluje, míní ekonom

Největší evropská technologická společnost je ASML na výrobu čipů. „Při vší úctě se ale nemůže měřit s giganty ze Spojených států. Druhá je SAP. V tomto sektoru jsme úplně zaspali a děláme vše, abychom dál zaostávali. Zatímco Spojené státy a Čína běží závod, tak Evropa se ho neúčastní,“ řekl pro CNN Prima NEWS Křeček.

Podle něj se ukazuje, že technologický sektor je velmi důležitý. Trh v Americe totiž v poslední době stagnuje. Nahoru ho táhnou ale právě technologické firmy. To bylo dobře vidět u sledovaného akciového indexu S&P 500, který ještě nedávno táhly společnosti Nvidia, Microsoft a Apple.

V Evropě proto nikdo nemůže táhnout utlumený automobilový či jiný průmysl. „Nikdo totiž netáhne potřebné inovace. Evropu už dávno předběhla Čína, která vytváří alternativy k americkým společnostem. Vytvořili třeba Alibabu po vzoru Amazonu, Baidu po Googlu, Huawei po Applu a podobně. V Evropě nic podobného nemáme. Navíc si vezměme příklad umělé inteligence. My jsme ji tu nevytvořili, přitom ji už nejpřísněji regulujeme,“ řekl dále Křeček.

V technologickém sektoru se navíc ukazuje, že inovativní společnosti zpravidla shrábnou celý úspěch. „Objevují se síťové efekty. Vítěz tedy bere vše. Úspěšná firma osloví velkou část trhu a ostatní po ní chtějí službu, která už je na trhu zavedená. S případnou alternativou se přichází velmi těžko. A to je problém současné Evropy. My se tohoto závodu ani nezúčastníme a vytvoříme obrovské množství regulací. Proto jsme pro technologický sektor neatraktivní,“ dodal Křeček.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Inaugurace jako sraz nejbohatších a nejvlivnějších lidí světa. Kdo všechno podpořil Trumpa

Tagy: