Zlato, bitcoin, akcie a ekonomika v roce 2025. Svět doufá v růst, jak zasáhne faktor Trump?

Globální ekonomika se v roce 2024 oklepala z inflačních šoků a hubených měsíců a zavelela ke spanilému růstu. Hodovalo se i na investičních trzích, na svá historická maxima dokráčely akciové indexy i kryptoměny. Kam budou trhy a ekonomika směřovat v roce 2025?

Pro obchodníky a investory byl rok 2024 dobrou etapou. Česká vláda už začátkem roku oslavovala zkrocení inflace – růst spotřebitelských cen chce přitom i v příštím roce držet kolem dvou procent. Ministerstvo financí v roce 2025 vyhlíží růst HDP o 2,5 procenta.

ČTĚTE TAKÉ: Nenaleťte obchodníkům s dálničními známkami, radí Kupka. Využívají jednoduchý, ale účinný trik

Podobně optimistické jsou ohledně ekonomického výhledu i další státy. Třebaže centrální banky snižují úrokové sazby pomaleji, než se čekalo. Právě v obavě, že strašáka ekonomické krize se tak docela zahnat nepodařilo. I v roce 2025 se proto zřejmě sazby ČNB, Evropské centrální banky i Fedu budou snižovat pozvolna.

Nebezpečný optimismus na trzích

Jestli ale někde letos v tržním světě panoval bezbřehý optimismus, tak to byly investiční trhy. Nejsledovanější americký akciový index S&P 500 si v roce 2024 připsal asi 30 procent a dosáhl na historická maxima. I při tak abnormálním výkonu investoři nemají dost a čekají růst i v roce 2025. A analytici jim jdou na ruku.

„Většina velkých bank očekává, že index S&P 500, který sleduje 500 největších amerických veřejně obchodovaných společností, bude již třetí rok po sobě dosahovat vysokých výnosů, což je vítaný signál pro investory, kteří se již těší z historického býčího trhu,“ napsal web Forbes.

Určitou hamižnost na trhu potvrzuje i faktor strachu VIX, který sleduje, jak moc se investoři obávají otřesů. Metrika je na podobně nízké hodnotě jako před covidovou pandemií.

Vedle akcií si pro nová maxima v uplynulém roce dokráčely i kryptoměny v čele s bitcoinem. Nejslavnější digitální mince si v roce 2024 připsala na trhu přes 130 procent a prorazila historickou metu 100 tisíc dolarů (2,4 milionu korun). I díky zvolení staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který bitcoin nově podporuje.

Do třetice si pro rekordní hodnoty došlo také zlato, které po letech stagnace překonalo hranici 2 700 dolarů za trojskou unci (64 tisíc korun). V podstatě neexistuje investiční sektor, který by věštil chmurné časy.

Jenže vedle neočekávaných událostí nebo rozpínavých válek může trajektorii trhu v příštím roce změnit někdo, na koho paradoxně všichni na burze sází. Právě zmíněný americký prezident.

Faktor Trump

Od Trumpa Wall Street hodně čeká. Jako byznysman půjde zřejmě domácím firmám na ruku, chce snižovat korporátní daň a zřejmě nechystá žádné drakonické taxy jako jeho bývalá konkurentka Kamala Harrisová. Demokratka kupříkladu uvažovala i o dani z nerealizovaného zisku.

Trump ale vyhrožuje také politikou izolacionismu, což by mohlo trhům uškodit. Firmy mají strach především z uvalení cel. Kvůli Trumpovi se má prodražit primárně dovoz z Kanady, Mexika a Číny, cla ale mohou dopadnout i na Evropskou unii.

Na dovoz přes pozemní hranici chce Trump uvalit 25procentní clo, informovala CNN. Firmy samozřejmě nebudou koncovými plátci tohoto opatření, protože se clo promítne do vyšší ceny zboží. Zdražení se může týkat především dovozu automobilů, ropy nebo alkoholu.

Trump má k uvalení cel dvě hlavní motivace. Jednak chce přesunout výrobu zpátky na území Spojených států, ale také má zájem skrze cla utlumit ilegální migraci a pašování drog do USA.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Premiér ohledně platů podle Knotka ztrácí soudnost. Nechytejme ho za slovo, žádá Zdechovský

Tagy: