Když se koronavirus v lednu začal šířit z Číny do dalších států včetně USA, prezident Donald Trump bral rostoucí epidemii na lehkou váhu. Ještě na konci února vinil média z toho, že vyvolávají v občanech zbytečnou paniku. Během března ale začal své názory radikálně měnit a pasoval se na člověka, který vede Ameriku proti společnému nepříteli.
„Máme to plně pod kontrolou.“ Byl 22. leden a Trump se těmito slovy poprvé veřejně vyjádřil k otázce koronaviru. Ve Spojených státech byl tehdy jediný nakažený. „Bude to v pohodě,“ prohlásil Trump. Americký prezident v médiích celý leden ujišťoval veřejnost, že riziko nákazy je pro Američany velmi nízké. V pozadí už ale připravoval zastavení letů z Číny.
Working closely with China and others on Coronavirus outbreak. Only 5 people in U.S., all in good recovery.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 30, 2020
„Úzce spolupracujeme s Čínou a dalšími státy ohledně koronavirové nákazy. Jen pět lidí v USA, jejichzdravotní stav je dobrý,“ napsal Trump 31. ledna.
Únorové ticho před bouří
Během února se počet nakažených v USA nijak dramaticky nezvýšil. Trump tak využil situace, aby se opřel do médií za to, že v lidech probouzí zbytečnou paniku. Pod palbou kritiky se ocitli také demokrati.
„Nedůvěryhodná média MSDNC a CNN dělají všechno proto, aby koronavirová nákaza vypadala co nejhůře. Způsobují paniku v obchodech, jak to jen jde. Stejně jako nekompetentní členové demokratů, jenom mluví a nic nedělají. USA jsou ve skvělé kondici!“ rozohnil se Trump na Twitteru 26. února.
Low Ratings Fake News MSDNC (Comcast) & @CNN are doing everything possible to make the Caronavirus look as bad as possible, including panicking markets, if possible. Likewise their incompetent Do Nothing Democrat comrades are all talk, no action. USA in great shape! @CDCgov.....
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) February 26, 2020
O dva dny později označil Trump koronavirovou epidemii za hoax a uštědřil demokratům další políček. „Za rok zemře v průměru 35 tisíc lidí na chřipku, ví to někdo?“ zvolal prezident před novináři podle France24. „To je hodně lidí. A nám zatím na koronavirus v USA nikdo nezemřel... Demokrati koronavirus politizují. Je to jejich nový hoax.“
Ta čísla se mi líbí tak, jak jsou
Sedmého března, kdy bylo v USA 213 nakažených, zakotvila na moři poblíž pobřeží Kalifornie výletníloď Grand Princess. Když prosákla informace, že na její palubě v minulosti cestoval člověk nakažený koronavirem, přístav v San Francisku zakázal lodi vplout do města.
Tisíce pasažérů tak zůstaly uvězněny v karanténě na moři. Ani Trump je domů nechtěl pustit.„Ta čísla (počet nakažených, pozn. autora) se mi líbí tak, jak jsou. Nepotřebuji, aby se nám zdvojnásobil počet nakažených kvůli lodi, na které jsme neudělali chybu my,“ promluvil Trump k médiím na otázku, zda budou lidé vpuštěni do některého kalifornského přístavu.
Trump: Rusko a Saúdská Arábie brzy složí ropné zbraně
Americký prezident Donald Trump pozval do Bílého domu zástupce těžařských firem, aby s nimi projednal možnosti, jak ropnému sektoru pomoci. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že rusko-saúdská ropná cenová válka brzy skončí dohodou.
„A nebyla to chyba ani lidí na lodi. Jasné? Nebyla to vůbec jejich chyba. A ke všemu jsou to většinou Američané, takže s tím dokážu žít. Byl bych radši, kdyby tam zůstali, ale jestli budou chtít, tak kontaktuju úřady a zařídíme jejich přesun,“ dodal prezident.
Grand Princess byla nakonec po pěti dnech vpuštěna do přístavu.
Počet nakažených rychle roste
Přibližně v polovině března už začínala být situace v USA kritická. Nakažených exponenciálně přibývalo a nemocnice se začaly přeplňovat. Trump tehdy otočil. Na Twitteru začal chválit týmovou práci vládních struktur a zavedl sérii radikálních opatření. Média ale kritizoval nadále.
The Media should view this as a time of unity and strength. We have a common enemy, actually, an enemy of the World, the CoronaVirus. We must beat it as quickly and safely as possible. There is nothing more important to me than the life & safety of the United States!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) March 11, 2020
„Média by měla vykreslit tyto dny jako období jednoty a síly. Máme společného nepřítele, nepřítele celého světa, koronavirus. Musíme ho porazit tak rychle a bezpečně, jak jen to bude možné. Pro mě není nic důležitějšího než život a bezpečí Spojených států!“ napsal Trump 11. března.
Do konce března bylo v zemi více než 140 tisíc nakažených, nejvíce ze všech zemí na světě. 6. dubna už úřady v USA oficiálně evidovaly dokonce více než 336 tisíc pacientů s koronavirem.
Trump o víkendu prohlásil, že Američany čeká nejtěžší týden, kdy zemře mnoho lidí. Křivka růstu nakažených ale podle něj brzy přestane růst. „Začínáme vidět světlo na konci tunelu. Myslím, že všichni víme, že musíme dosáhnout určitého bodu – a ten bod bude z hlediska úmrtí děsivý – ale bude to také bod, v němž se věci začnou měnit,“ pronesl Trump.