V Británii bude v sobotu v rámci ohňových oslav spálena velká figurína britské expremiérky Liz Trussové, která má na ramenou smějící se hlávku ledového salátu, napsal list The Guardian. Jde o odkaz na sázku britského bulvárního listu, který sledoval, zda bude mít delší život ministerská předsedkyně, nebo listová zelenina, která nakonec vyhrála. Britové podobiznu nechají shořet u příležitosti oslav Noci Guye Fawkese, při které si připomínají protagonistu posledního významného katolického spiknutí v anglické historii.
Jedenáctimetrová podobizna Trussové bude spálena ve městě Edenbridge jižně od Londýna v sobotu 5. listopadu v souladu s místní tradicí, při níž je zesměšněna veřejně známá osoba. Figurína Trussové v ruce svírá kartonovou krabici, ve které je přání na rozloučení a kopie Guinnessovy knihy rekordů odkazující na to, že byla premiérkou nejkratší dobu v britské historii. Kromě dalších předmětů je v boxu nakreslené i tričko s jejím výrokem: „Jsem bojovnice, ne někdo, kdo se vzdává.“
Trussová ve čtvrtek 20. října oznámila, že odstoupí z premiérského postu po zhruba šesti týdnech ve funkci. Rezignace byla vyvrcholením vládní krize, kterou prohloubily kontroverzní ekonomické reformní plány ministerské předsedkyně, především ničím nevyvážené daňové škrty. Trussová od svých záměrů byla nucena upustit po bouřlivé reakci finančních trhů a hlubokém propadu libry. Navzdory tomu, že vyměnila ministra financí a že se za své chyby omluvila, se jí nepodařilo uklidnit nevoli ve vlastní straně.
Tradice ohňových oslav
Ohňové oslavy v Edenbridge jsou od svého vzniku před 20 lety napjatě očekávaným vrcholem táborákové sezóny. V minulosti zde byly spáleny postavy expremiéra Borise Johnsona, bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa, bývalého hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina, cyklisty Lance Armstronga či někdejšího iráckého prezidenta Saddáma Husajna.
V Británii se na výročí odhalení posledního významného katolického spiknutí v anglické historii pořádají ohňostroje.Tradicí je upalování figur Fawkese i dalších osobností, které momentálně Britům nejvíc vadí.
Fawkes pocházel z významné yorkshirské rodiny. Kvůli své dobrodružné povaze i náboženskému zápalu se přihlásil do španělské armády, se kterou bojoval v Nizozemí. V roce 1604 si ho jako ideálního spolupracovníka vybrali katoličtí spiklenci, kteří chtěli zavraždit krále Jakuba I. Na jejich výzvu se Fawkes vrátil do vlasti. Výbušniny, které umístil do sklepení, měly krále zabít při tradičním zahájení parlamentního zasedání. Vše bylo ale odhaleno a Fawkes byl odsouzen k trestu smrti.