Podkrkonošský Trutnov je dalším městem, kde se rozhodli zakázat popíjení alkoholu na veřejnosti. Stížností na nepřístojné chování opilců už bylo tolik, že vedení města došla trpělivost a začalo připravovat vyhlášku. Tu zastupitelé odhlasovali a začne platit od 10. května.
Několik nevábně vyhlížejících mužů posedává na lavičkách na Jiráskově náměstí v Trutnově, další polonahý muž před nimi leží na zemi. Všichni jsou evidentně pod vlivem alkoholu nebo jiných látek. Přicházejí k nim strážníci, které přivolala na místo stížnost občanů města. „Vy jste si nějak špatně ustlal, ne?“ ptá se po pozdravu strážník ležícího muže. Ten odpoví: „Noc, špatně...“
ČTĚTE TAKÉ: První koncert Maxim Turbulenc bez Valiho. Prázdné místo u mikrofonu, kytky i potlesk do nebe
Následuje zjišťování totožnosti a upozornění na nepřístojné chování. Tentokrát se to obejde bez udělení pokuty. Snad se městští policisté nebudou muset brzy na místo vracet a řešit situaci razantněji. Takové situace přitom zažívají v posledních letech poměrně často.
„Scházely se tam zejména skupinky mladých nebo nepřizpůsobivých občanů. Dochází zejména k poškozování majetku města, vulgaritám, protože ti podnapilí pokřikují sprostě na ty občany, kteří jdou za klidem do toho parku,“ popisuje ředitel trutnovských strážníků Radek Smetana s tím, že nejčastěji jde o Jiráskovo a Lipové náměstí, obě parkového typu koncipovaná jako odpočinkové zóny. Stížností bylo prý i mnoho desítek za rok.
„Popíjejí tady, posedávají nebo kolikrát leží tady pod stromem. Působí jako špatný příklad pro děti, když tady popíjejí a válejí se po zemi a kolikrát na nás sprostě řvou,“ říká mladá maminka s dítětem a starší žena k tomu dodává: „Ten tady pije pořád tvrdý alkohol. A když to dojde, tak jde k Vietnamcům a zase si ho koupí a vrátí se sem.“ A tak radnice připravila vyhlášku na omezení alkoholu na veřejnosti, kterou zastupitelé poměrně hladce schválili.
„Nebudeme tolerovat pití alkoholu na dětských hřištích, říkáme, že ho nebudeme tolerovat u vstupů do škol a školek,“ upřesnil starosta Trutnova Michal Rosa (ODS) s tím, že se navíc vytyčily dvě konkrétní lokality s plošným zákazem alkoholu, a to právě Jiráskovo a Lipové náměstí. Tím se strážníkům dostává do rukou účinný nástroj na řešení podobných situací. A jak říká jejich ředitel: „Strážníci, pokud uvidí na ulici někoho popíjet alkoholický nápoj, mohou to s ním řešit na místě.“
Trutnov rozhodně není prvním městem, které takové omezení zavedlo. Podobnou vyhlášku mají už zhruba 12 let například v Olomouci. Alkohol se tam smí hlavně v centru města prodávat jen na povolených kulturních akcích a přesně vymezených místech. Je pravda, že za poslední roky opilých lidí a podobných živlů v centru města výrazně ubylo. „Ukázalo se, že mnohem větší hrozbou, než samotná pokuta, je pro lidi, kterých se ta vyhláška týká, spíše strach, že jim ten alkohol bude zabaven,“ podotýká mluvčí olomoucké radnice Jana Doleželová s tím, že prvotním impulsem určitě nebylo zavádění represe, ale spíše ochrana Olomoučanů a návštěvníků města před obtěžováním opilých a žebrajících lidí.
„Můžu si v klidu posedět na lavičce, vychutnat krásné počasí a žádný opilec neotravuje, vždyť potom po nich je jen nepořádek,“ pochvaluje si muž ve středních letech. Žena s děckem přitakává: „Já jsem ráda, že jsem tady s malým dítětem a je tady bezpečno.“
Jestli a jak se omezení osvědčí i v Trutnově, ukáže teprve čas. Vyhláška tam začne platit 10. května. Jak ale starosta Michal Rosa naznačil, není vyloučené, že do režimu zákazu přibydou i další trutnovské lokality.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Rázný krok školy v Rýmařově. Úplně zakázala mobily. Berou dětem svobodu, míní ředitel