Eskaluje dlouhotrvající spor mezi Tureckem a Řeckem o část Středozemního moře, jehož dno je bohatým nalezištěm ropy a zemního plynu. Vody u Kypru křižují turecké těžební a válečné lodě a prezident Recep Tayyip Erdogan pohrozil Řecku, že by ho to mohlo „bolet“. Podle několika médií vyslal ke společné hranici obou států asi 40 tanků.
„Řekové buď pochopí jazyk politiky a diplomacie, nebo budou čelit bolestivé zkušenosti,“ pronesl turecký vůdce. „Musí pochopit, že Turecko má politickou, ekonomickou i vojenskou sílu. Jsme připraveni na všechny možnosti,“ dodal.
Turecké lodě operují ve vodách u Kypru od poloviny července, realizovat vrty v mořském dně začali Turci v polovině srpna. Doufají, že v oblasti narazí na naleziště ropy nebo zemního plynu, kterého je podle expertů ve Středozemním moři obrovské množství. Řecko kvůli tomu vyzvalo Evropskou unii k uvalení sankcí proti Ankaře, na těch se ale členské země neshodly. Během srpna nad Středozemím několikrát prolétly řecké i turecké stíhačky.
Turkey deploys tanks to Greece border from Syrian border, Turkish private news agency İHA claims.
— Ragıp Soylu (@ragipsoylu) September 5, 2020
Approximately 40 tanks. pic.twitter.com/nnDrEegXsj
Situace se nadále vyostřuje. Podle tureckého listu Cumhuriyet v sobotu vyjelo k severozápadní hranici Turecka zhruba 40 tanků. Turecké úřady však odmítly, že by vojenské manévry jakkoli souvisely s napětím mezi Ankarou a Aténami, přesuny jednotek prý byly plánovány dlouho dopředu.
Středozemní bouře bude trvat do čtvrtka
Turecko mezitím ohlásilo nové vojenské cvičení ve východním Středomoří, které začalo už v neděli poblíž Kypru. Operace s názvem Středozemní bouře by v oblasti měla trvat do čtvrtka. Vojenských manévrů se účastní také jednotky Severokyperské turecké republiky, což je stát na severu Kypru, který na světě uznává prakticky jenom Turecko.
Sporem mezi Řeckem a Tureckem se bude nadále zabývat Evropská rada, podle níž by rozepři mohla vyřešit společná konference. O urovnání konfliktu mezi oběma zeměmi se snaží také NATO. Podle Řeků ale dojde k uvolnění napětí pouze pokud se všechny turecké lodě stáhnou z řeckého kontinentálního šelfu.
Že je Turecko schopné použít při snaze dosáhnout svých cílů i vojenskou techniku, dokázalo už v březnu, kdy se pravděpodobně turecký obrněný transportér úmyslně rozjel proti plotu na řecko-turecké hranici. Poškození hranice mělo podle některých zdrojů usnadnit syrským uprchlíkům cestu do Evropy.