Z trosek po zemětřesení, které 6. února zasáhlo jihovýchod Turecka a severozápad Sýrie, se za osm dní v Turecku podařilo vyprostit přes 8 000 živých. Podle agentury Anadolu to řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který zároveň poděkoval všem zemím za pomoc i vyslání záchranných týmů. Těm se i v úterý, devátý den od zemětřesení, podařilo z trosek zachránit tři živé, z toho poslední osobu, mladou ženu, 203 hodin od otřesů, uvedla turecká televize TRT.
Zemětřesení z minulého týdne si vyžádalo už skoro 38 000 obětí, z toho nejméně 31 974 v Turecku a na 5 800 v Sýrii. Nový počet obětí v Turecku v úterý oznámil úřad pro řešení následků katastrof (AFAD). Ten také uvedl, že z postižených oblastí na jihu Turecka bylo evakuováno skoro 200 000 lidí.
K TÉMATU: Smutek a slzy za psího záchranáře. Hledal přeživší v Turecku, z mise se domů už nevrátil
Někteří zahraniční záchranáři se z Turecka už vrátili domů, buď z obav o bezpečnost kvůli narůstajícímu napětí v postižených oblastech, nebo proto, že šance na nalezení přeživších jsou nyní už mizivé, mimo jiné i kvůli teplotám klesajícím pod bod mrazu. Přesto se ještě v úterý podařilo ze sutin v provincii Kahramanmaraş dostat několik živých lidí.
Ráno záchranáři v provincii Kahramanmaraş po téměř 198 hodinách vyprostili zpod sutin 17letého chlapce a jeho 21letého bratra. Podle místních médií byla před dvěma dny z trosek tamtéž zachráněna také jejich matka. Bratři posléze médiím řekli, že jim pomohl přežít i proteinový prášek, který jeden z nich používá kvůli sportování. „A také mobilní telefon, ten kdybychom neměli, tak tu nejsme, většinu času jsme prospali a taky jsme se modlili k Bohu,“ popsal jeden z bratrů televizi TRT později v nemocnici.
Nejhorší je pach mrtvých těl, už nedoufáme. Abbasová truchlí za blízké v Turecku
Tragické zemětřesení v Turecku a Sýrii osobně velmi zasáhlo moderátorku Lejlu Abbasovou. Pod troskami budov zahynuli nejméně čtyři její blízcí, po dalších dvou se pátrá. Do místa neštěstí vyrazil partner Abbasové, který má v Turecku rodinu. O situaci v katastrofou zasažené zemi informuje moderátorka na svých sociálních sítích, své sledující prosí o pomoc – finanční i materiální.
Erdogan v úterý také řekl, že hospitalizováno bylo kvůli zemětřesení přes 81 000 zraněných, z toho velká část už podle něj byla z nemocnice propuštěna. Z trosek bylo podle Erdogana od 6. února vyproštěno přes 8 000 lidí, prezident ale neuvedl, kolik z nich stále žije. Po několika dnech strávených pod sutinami byli lidé vyproštění z trosek podchlazení, někteří též zranění, takže ne všechny se zřejmě lékařům podařilo zachránit.
Podle tureckého viceprezidenta Fuata Oktaye bylo z trosek vytaženo také 574 živých dětí, jejichž rodiče zemětřesení nepřežili.
Čeští záchranáři v Turecku zůstávají
Po více než týdnu se ale záchranné operace v postižených oblastech omezují, některé zahraniční týmy už o víkendu či v pondělí Turecko opustily. Čeští záchranáři zůstanou v Turecku pravděpodobně ještě několik dnů, předčasný návrat zatím neplánují.
Blížící se ukončení pátrání oznámila i syrská nevládní organizace Bílé přilby, která provádí záchranné operace v povstalci ovládaném regionu. „Blížíme se ke konci. Vše nasvědčuje tomu, že nejsou žádní (přeživší), ale snažíme se na všech místech provést poslední kontroly,“ řekl Reuters šéf Bílých přileb Ráid Sálih. Televize Al-Džazíra informovala, že do oblasti kontrolované povstalci přijelo pomáhat také 14 syrských lékařů, kteří žijí ve Spojených státech.
Pomoc v postižených oblastech se nyní soustředí také na stavbu polních nemocnic. Podle deníku Hürriyet tam staví mimo jiné týmy ze Španělska, Francie, Íránu, Indie, Izraele, Británie, Belgie či Ruska. Turecký deník rovněž napsal, že v deseti tureckých provinciích postižených zemětřesením vláda postavila přes 206 000 stanů pro lidi, kteří přišli o střechu nad hlavou.
Lidé v postižených oblastech potřebují kromě potravin hlavně oblečení. Problémem je ale také nedostatek hygienických zařízení, podle deníku Hürriyet je z provincie Adiyaman hlášeno šíření svrabu a děti trpí průjmy.