Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondělí prohlásil, že jeho země plánuje pozemní operaci proti kurdským milicím YPG a PKK v iráckem Kurdistánu a na severu Sýrie. Akce by měla být jednou z reakcí na bombový útok 13. listopadu, kdy v Istanbulu po výbuchu nastražené bomby zahynulo šest lidí. Z něj Ankara viní právě Kurdy.
„Není pochyb, že tato operace nebude omezena jen na leteckou,“ uvedl Erdogan k akci s názvem Claw-Sword. „Kolik vojáků pozemních sil by mělo být nasazeno, se rozhodne společně s relevantními jednotkami, naším ministerstvem obrany a generálním štábem. Podnikneme konzultace a pak provedeme společně kroky,“ dodal se slovy, že pokud někdo představuje „hrozbu vůči Turecku, Ankara ho přiměje, aby za to zaplatil“.
Turecko se mstí za terorismus v Istanbulu: Zaútočilo v Sýrii a Iráku, zemřelo 31 lidí
Turecko v noci na neděli podniklo letecké útoky na cíle na severu Sýrie a Iráku. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) při nich zahynulo 31 vojáků syrské armády či příslušníků kurdských milic. Údery jsou zjevně reakcí Ankary na teroristický útok v Istanbulu z minulého víkendu, který turecká vláda připisuje kurdským radikálům. Kurdové zapojení do činu odmítají.
Turecko v neděli zahájilo leteckou část operace Claw-Sword a provedlo nálety na cíle v severním Iráku a Sýrii proti YPG a Straně kurdských pracujících (PKK). Zahynulo nejméně 35 lidí, uvedla Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Kurdské milice uvedly, že na tyto útoky odpoví. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat, v pondělí následkem raketového útoku ze Sýrie zemřeli v tureckém městě Karkamiş dva lidé.
Údery byly reakcí Ankary na teroristický útok v Istanbulu z předminulého víkendu, který turecká vláda připisuje kurdským radikálům a při kterém zahynulo šest lidí a 80 utrpělo zranění. Kurdové zapojení do činu odmítají. Vláda v Ankaře považuje PKK i YPG za teroristické organizace.
Kurdská strana PKK vede od roku 1984 ozbrojené povstání proti tureckému státu. Skupina je v Turecku, Evropě a Spojených státech považována za teroristickou organizaci.
Kurdské milice YPG působí v Sýrii. V minulosti dostaly vojenskou podporu USA a dalších západních zemí, protože bojovaly proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Ankara je však považuje za součást PKK, a tedy rovněž za teroristickou skupinu.