Turek: Evropa je na křižovatce, Trump jí dal ochutnat vlastní medicínu. Snad nebudu plakat

Evropská civilizace stojí na zásadní křižovatce. Americký prezident Donald Trump dává protekcionismu Evropské unie ochutnat její vlastní medicínu, uvedl europoslanec za Motoristy sobě Filip Turek na konferenci o směřování evropské politiky. Na akci vystoupili i exprezident Václav Klaus či konzervativec Christopher DeMuth, který v minulosti pracoval v administrativě prezidenta Ronalda Reagana. „Doufám, že se na konci konference nepřistihnu, že budu plakat jako hostitel mnichovského kongresu,“ rýpnul si Turek do Christopha Heusgena, který v únoru neudržel slzy po kritickém projevu amerického viceprezidenta J. D. Vance.

„Naše evropská civilizace stojí na zásadní křižovatce. Rozhodnutí, která učiníme, budou rezonovat napříč generacemi,“ řekl Turek na úvod svého projevu. Na konferenci, kterou zorganizoval společně s Patrioty pro Evropu a Motoristy sobě, chtěl podle svých slov zahájit smysluplnou diskuzi o dramatických změnách ve světě, přičemž poděkoval několika politikům a expertům z konzervativního politického proudu za účast.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Trump není hlupák, cly sonduje reakce. Babiš nosil červenou čepici, teď ji odhazuje, řekl Klaus

Krátce také okomentoval Donalda Trumpa a jeho stále nekončící rošádu s cly. „Žijeme ve fascinující a nepředvídatelné době. Administrativa prezidenta Trumpa může podnikat kroky, které se z českého pohledu nemusí zdát v krátkodobém horizontu bezprostředně přínosné. Jeho postupná strategie však jasně ukazuje jeho odhodlání čelit progresivnímu liberalismu po celém světě,“ zhodnotil europoslanec.

„Dává státnímu protekcionismu a protekcionismu Evropské unie ochutnat jejich vlastní medicínu,“ poznamenal Turek. Do Kaiserštejnského paláce zamířil i exprezident Václav Klaus či americký konzervativec Christopher DeMuth, který v minulosti pracoval v administrativě prezidenta Ronalda Reagana. Nyní působí i v think tanku The Heritage Foundation, který má blízko k republikánům. Turek se s DeMuthem potkal během své nedávné návštěvy Washingtonu.

„Doufám, že se na konci dnešní konference nepřistihnu, že budu plakat jako hostitel mnichovského kongresu po projevu J. D. Vance,“ rýpnul si europoslanec na závěr do Christopha Heusgena, který v únoru neudržel slzy poté, co ho zaskočila tvrdá slova na konto Evropy z úst amerického viceprezidenta.

Evropa se ubírá špatným směrem, vzkázal Macinka

Ještě tvrdší slova zvolil předseda Motoristů sobě Petr Macinka, který vystoupil odpoledne. „Evropa už na křižovatce jednou byla. Bohužel směr, který zvolila, je špatný. Místo obrany tradičních hodnot si zvolila pochybnosti, vinu a sebeobviňování. Měla chránit svobodu, nikoli ji postupně odebírat ve jménu vyššího dobra,“ uvedl dlouholetý spolupracovník exprezidenta Klause.

„Evropská unie, která měla být svazkem spolupracujících národů, se stává nástrojem přetváření společnosti podle radikálních představ bruselských elit a nevolených struktur. Přestože to vidí stále více občanů v celé Evropě, nedochází k žádné změně a reflexi. Pokračujeme stejnou cestou, jako by se nic nestalo,“ pokračoval v kritice unijních struktur.

Podle něj EU selhala v zelené politice, která v současnosti nemá s ochranou přírody nic společného. Opřel se též do nezvládnutého řešení masové migrace. „A my jako Česká republika se musíme rozhodnout – buď přijmeme migranty, které v naší zemi nechceme, nebo zaplatíme. Jinými slovy: buď podvolení, nebo výkupné,“ přiblížil svůj pohled Macinka.

Jako třetí a „nejnebezpečnější příklad“ toho, jakým způsobem se Evropa změnila k horšímu, označil „útok na hodnoty“ – rodinu, národ, víru či kapitalismus. „Stojí na nich naše civilizace a přesto jsou systematicky zpochybňovány. Věda je pod tlakem aktivismu, školy se mění v ideologické laboratoře a místo výuky probíhá indoktrinace. Zpochybňování identity, genderové experimenty a morální relativismus ničí kořeny, z nichž jsme vyrostli,“ vyjmenoval šéf Motoristů.

Odmítl ale, že by usiloval o revoluci, pouze prý volá po návratu k normálnosti. „Protože právě tyto hodnoty – a pouze tyto hodnoty – vytvořily Západ, jak ho známe. A pokud je opustíme, Západ přestane existovat,“ řekl na závěr Macinka.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Trump kapituloval před finančním trhem, řekla Nerudová. Jedná podle širšího plánu, oponoval Vondráček

Tagy: