Premiér Petr Fiala (ODS) se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým podepsali ve čtvrtek dohodu o řešení vlivu těžební činnosti v polském hnědouhelném dole Turów. Exministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS neskrývali svá nadšení. Brabec se však obává pětileté lhůty na vypovězení smlouvy.
„Podařilo se nám odvalit balvan, který poslední léta zatěžoval česko-polské vztahy. Tedy dosáhnout dohody, v níž se Polsko zavázalo k dostavbě funkční podzemní stěny, která by měla zamezit odtoku vody. Postaví také zemní val, který má chránit obyvatele před hlukem, prachem a znečištěním,“ prohlásil premiér Fiala.
Benzin za 28, kýta za 49 korun. Poláci si pohráli s DPH a Češi se vydali na nájezdy
Litr Naturalu 95 se v úterý u polských pump prodával za 28,71 Kč, tolik stál třeba na benzince Orlen v Chałupkách nedaleko Ostravy. U severních sousedů se totiž od 1. února snížily daně, DPH u pohonných hmot z 23 na 8 procent. A u základních potravin bylo DPH dokonce na půl roku zrušeno. Jak toho začali využívat šetřiví Češi, sledoval za hranicemi reportér CNN Prima NEWS.
V okolí dolu se má také monitorovat hluk a znečištění vzduchu. Česko dohodou získá také přístup ke všem relevantním datům týkajícím se těžební činnosti a bude moci dříve a lépe reagovat na případné problémy. Toho všeho by Česko podle Fialy nedosáhlo jinou cestou než cestou dohody.
S česko-polskou dohodou je spokojeno také vedení Libereckého kraje. Tamní hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) považuje za nejdůležitější umožnění kontroly činnosti v dole a systematický monitoring všech negativních dopadů spojených s rozšiřováním těžby.
„Je to kompromis, který musely schválit vlády obou zemí. Bez dohody by lidé neměli nic,“ řekl Půta ve vysílání CNN Prima NEWS. Bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) však v pořadu 360° zmínil i jisté obavy.
Brabec: Vadí mi jediná věc
„Jsem rád, že je dohoda na světě. Je to 95 až 98 procent textu, který jsme s panem Půtou a dalšími připravovali v posledních měsících. Mně vadí jediná věc. Ústupek nové české vlády, aby bylo smlouvu možné vypovědět už za pět let, považuji za chybu. Vždyť důl má těžit až do roku 2044,“ dodal exministr.
Loni v září se vyjednávání pozastavilo právě kvůli tomu, že se obě strany neshodly na možnostech výpovědi smlouvy. Tehdy funkce ministra životního prostředí i premiéra náležela právě hnutí ANO. Brabec společně s bývalým premiérem Andrejem Babišem (ANO) tak dohodu nepovažují jen za diplomatický úspěch Fialovy vlády, ale částečně i za prohru, která by mohla mít v budoucnu negativní dopady.
„Nejdříve jsme chtěli, aby smlouva nebyla vypověditelná až do roku 2044. Ptali jsme se polské strany, proč chce tak krátkou výpovědní lhůtu. Chtějí to snad porušit? A oni nám neodpověděli. Poté jsme chtěli alespoň 15 let, pak 10, to už byl za mě nepřekročitelný kompromis,“ konstatoval Brabec.
„Kdyby naše vláda ustoupila tolik jako ta vaše, tak jsme to podepsali už loni v červnu,“ přidal se s kritikou poslanec Jaroslav Bžoch (ANO). Pětiletá lhůta se nelíbí ani Půtovi. „Ano, pětiletá lhůta je ten nejtěžší kompromis. Věřím ale, že polská strana příště pochopí, že je lepší se dohodnout než řešit věci soudem,“ uvedl.
Půta: Greenpeace lže
S uzavřením dohody jako takové nesouhlasí zástupci organizace Greenpeace, studentského hnutí Fridays for Future či členové Sousedského spolku Uhelná. Uhelná je jednou z obcí, na které provoz dolu dopadá. Zástupci hnutí Greenpeace dokonce protestovali před Úřadem vlády.
„Když poslouchám argumenty od Greenpeace, tak jsou to lži. Dohoda obsahuje, jak má Polsko nakládat s podzemními vodami a navíc vše bude monitorováno,“ připomněl Půta.
Více podrobností o historii česko-polského sporu o důl Túrow najdete v zde.