Studentka posledního ročníku práv čelí ve Skotsku vyšetřování a disciplinární žalobě na své univerzitě, protože tvrdila, že ženy mají vaginy a jsou fyzicky slabší než muži. O případu informoval web The Scottish Sun.
Devětadvacetiletá studentka Abertay University v Dundee Lisa Keoghová, která se touží stát právničkou v oblasti lidských práv, se dostala pod palbu za údajně „urážlivé“ a „diskriminační“ komentáře během seminářů o feminismu.
Eliminujte muže, infikují mysl. Názory radikální feministky rozdělují Francii
„Už nestačí, abychom si navzájem pomáhaly. Nyní je třeba muže eliminovat. Eliminovat z našich myslí, obrazů, reprezentací,“ píše militantní feministka, politička a aktivistka Alice Coffinová ve své knize La Génie lesbien (Lesbický génius), která vyšla v září loňského roku. Svými názory pobouřila i mnoho umírněnějších feministek, včetně známé a oblíbené starostky Paříže Anne Hidalgové.
Keoghová byla nahlášena mladšími spolužáky, kteří se měli urazit, když uvedla svou zkušenost, že ženy se rodí s ženskými genitáliemi a „že rozdíl ve fyzické síle můžu a žen je faktem“.
Žena, která je matkou dvou dětí, si nejprve myslela, že e-maily od spolužáků obviňující ji z transfobie jsou vtipem. Nyní se však obává, že bude krátce před absolvováním vyhozena z univerzity.
Bez svobodné výměny názorů to není debata
„Obávám se, že moje šance stát se právníkem by mohla být ukončena jen proto, že se někteří lidé urazili,“ uvedla pro deník The Times s tím, že neměla v úmyslu nikoho urážet, ale účastnit se debaty.
„Myslela jsem, že neexistuje způsob, jak by mě univerzita mohla stíhat za mé právo na svobodu projevu,“ dodala. „Musíte mít možnost svobodně si vyměňovat různé názory, jinak to není debata.“
Češky poprvé v kalhotách: Nemáme menší mozky než muži. Dav je před 110 lety lynčoval
V neděli 19. března 1911 demonstrovaly české ženy asi v padesáti městech „pro politickou rovnost s muži“. Součástí mítinků byl i „kalhotový protest“, koordinovaná akce těch nejodvážnějších žen, které vyšly do ulic vůbec poprvé v kalhotách. „Fuj,“ to byla podle dobového tisku nejmírnější nadávka, kterou si tehdy ženy vysloužily od mužů za svůj průkopnický čin. A leckde byly i fyzicky napadány.
Keoghová také tvrdí, že byla na semináři umlčena lektorem, když vznesla obavy o bezpečnost trans žen, které se účastní zápasů smíšených bojových umění (MMA). „Ostatní studenti mě uráželi a nadávali mi, že jsem ‚typická bílá cis holka‘,“ dodala.
Poslankyně za Skotskou národní stranu Joanna Cherryová označila postup univerzity za frašku a otázala se jí, jak chrání právo studentů na svobodu projevu podle Evropské úmluvy o lidských právech.
„Paní Keoghová je vystavena disciplinárnímu řízení, ve kterém je nejvyšší sankcí vyloučení, za to, že vyjádřila názory založené na biologických faktech a ohradila se proti paušálním výrokům typu ‚všichni muži jsou násilníci‘,“ uvedla Cherryová.
Abertay University pro The Times reagovala prohlášením, že k disciplinárním záležitostem se nevyjadřuje.