reklama

Týrání na kozí farmě. Joaquin Phoenix v otevřeném dopise požaduje její uzavření

Řada hvězd stříbrného plátna či zpěváků v čele s Joaquinem Phoenixem a Alicií Silverstone poslala otevřený dopis majitelům britské kozí farmy, na které bylo odhaleno brutální týrání. Mezitím velké supermarkety stahují výrobky pocházející z dané farmy ze svých pultů. Situací se zabývají i úřady.

reklama

Na záběrech, které na konci července zveřejnil server The Independent, jsou zvířata podrobována kopání, bití tyčí či házení o zem. Zařízení Far Marsh Farm, na kterém byl hodinový záznam pořízen, patří mezi dodavatele největšího producenta výrobků z kozího mléka ve Spojeném království, společnosti St Helen’s Farm. Její výrobky prodávají velké obchodní řetězce, jako je Tesco, Sainsbury’s, Marks & Spencer či Waitrose. Ty nyní tyto produkty stahují z prodeje.

Týráním se zabývají i úřady a obchodní komora. Tři zaměstnanci byli v souvislosti s vnitřním vyšetřováním společnosti propuštěni, jeden zůstává podmínečně dál zaměstnán. Na zveřejněné záběry zareagovali i ochránci zvířat a známé osobnosti, které chtějí využít svého vlivu k uzavření problematické farmy. Otevřený dopis vyzývající zástupce farmy k odevzdání zvířat do azylů pro „hospodářská“ zvířata pod hlavičkou zvířeckoprávní organizace Surge podepsali kromě Phoenixe a Silverstone i Phoenixova žena Rooney Mara, zpěvák Moby, hvězda filmů o Harry Potterovi Evanna Lynch, olympijská atletka Dotsie Bausch či herec známý ze seriálu Panství Downton Peter Egan.

„Pouze vás žádáme, abyste udělali správnou věc – umožněte umístění co největšího počtu koz do azylů a ukončete živočišné zemědělství na Far Marsh Farm, aby bylo zajištěno, že zde žádná další zvířata už zneužívána nebudou,“ požadují signatáři. Petici s podobným zněním podepsalo již více než sedmdesát tisíc lidí. Majitel farmy se nechal slyšet, že pokud se farmě nepodaří napravit si pověst a udržet své produkty v obchodech, bude muset zařízení se čtyřmi tisíci zvířaty uzavřít. Na výzvu ochránců však dosud nezareagoval. Případný nový domov se přitom k dnešnímu dni podařilo najít pro dvě stě sedmdesát koz.

Podle Phoenixe a dalších by se tak mohl z kozí farmy za pomoci společnosti Refarm’d stát výrobce rostlinného mléka. Přesun od „kozího mléka k tomu ovesnému“ by prospěl životnímu prostředí a poskytl by majiteli udržitelný příjem, dodávají. „Zemědělství, které navrhujeme, se dnes říká alternativní, ale jednoho dne půjde o vedoucí formu zemědělství, která nejlépe využívá půdu a zdroje a řeší rostoucí environmentální tlak.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Pokuta pro Hamáčkovo ministerstvo. Má zaplatit 800 tisíc za nákup samopalů bez tendru

Antimonopolní úřad potrestal ministerstvo vnitra, které řídí vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), pokutou 800 tisíc korun za uzavření smlouvy na nákup pušek a samopalů pro Policii ČR bez tendru. Letos v lednu už úřad zakázal plnění jedné ze smluv. Rozhodnutí je pravomocné, potvrdil jej předseda ÚOHS Petr Mlsna, který zamítl podaný rozklad. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek přibylo téměř 500 nových případů covidu. Situace se dál horší v Praze

Testy ve čtvrtek odhalily v Česku 488 případů nákazy koronavirem, to je o 60 méně než před týdnem. Reprodukční číslo kleslo na hodnotu jedna, což je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním epidemie. Nemocniční péči vyžadovalo 164 lidí s nemocí COVID-19, stejně jako před týdnem, z toho 27 pacientů bylo ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama