Řada hvězd stříbrného plátna či zpěváků v čele s Joaquinem Phoenixem a Alicií Silverstone poslala otevřený dopis majitelům britské kozí farmy, na které bylo odhaleno brutální týrání. Mezitím velké supermarkety stahují výrobky pocházející z dané farmy ze svých pultů. Situací se zabývají i úřady.
Na záběrech, které na konci července zveřejnil server The Independent, jsou zvířata podrobována kopání, bití tyčí či házení o zem. Zařízení Far Marsh Farm, na kterém byl hodinový záznam pořízen, patří mezi dodavatele největšího producenta výrobků z kozího mléka ve Spojeném království, společnosti St Helen’s Farm. Její výrobky prodávají velké obchodní řetězce, jako je Tesco, Sainsbury’s, Marks & Spencer či Waitrose. Ty nyní tyto produkty stahují z prodeje.
Týráním se zabývají i úřady a obchodní komora. Tři zaměstnanci byli v souvislosti s vnitřním vyšetřováním společnosti propuštěni, jeden zůstává podmínečně dál zaměstnán. Na zveřejněné záběry zareagovali i ochránci zvířat a známé osobnosti, které chtějí využít svého vlivu k uzavření problematické farmy. Otevřený dopis vyzývající zástupce farmy k odevzdání zvířat do azylů pro „hospodářská“ zvířata pod hlavičkou zvířeckoprávní organizace Surge podepsali kromě Phoenixe a Silverstone i Phoenixova žena Rooney Mara, zpěvák Moby, hvězda filmů o Harry Potterovi Evanna Lynch, olympijská atletka Dotsie Bausch či herec známý ze seriálu Panství Downton Peter Egan.
„Pouze vás žádáme, abyste udělali správnou věc – umožněte umístění co největšího počtu koz do azylů a ukončete živočišné zemědělství na Far Marsh Farm, aby bylo zajištěno, že zde žádná další zvířata už zneužívána nebudou,“ požadují signatáři. Petici s podobným zněním podepsalo již více než sedmdesát tisíc lidí. Majitel farmy se nechal slyšet, že pokud se farmě nepodaří napravit si pověst a udržet své produkty v obchodech, bude muset zařízení se čtyřmi tisíci zvířaty uzavřít. Na výzvu ochránců však dosud nezareagoval. Případný nový domov se přitom k dnešnímu dni podařilo najít pro dvě stě sedmdesát koz.
Podle Phoenixe a dalších by se tak mohl z kozí farmy za pomoci společnosti Refarm’d stát výrobce rostlinného mléka. Přesun od „kozího mléka k tomu ovesnému“ by prospěl životnímu prostředí a poskytl by majiteli udržitelný příjem, dodávají. „Zemědělství, které navrhujeme, se dnes říká alternativní, ale jednoho dne půjde o vedoucí formu zemědělství, která nejlépe využívá půdu a zdroje a řeší rostoucí environmentální tlak.“