reklama

Epidemie neočkovaných. Mezi nově nakaženými drtivě převládají lidé bez vakcíny

Epidemie nemoci COVID-19 se šíří především mezi nenaočkovanou populací, a to přibližně z 80 %, ukazují to jak česká data, tak zároveň i statistiky z ostatních zemí. Například z 247 nakažených lidí, které laboratoře potvrdily ve středu, bylo 198 nenaočkovaných. Naopak pouze 41 osob se nakazilo po druhé dávce. Podle úřadů se navíc jedná převážně o asymptomatické případy.

reklama

Nákaza se šíří hlavně mezi mladými lidmi od 16 do 30 let. Tři čtvrtiny nových případů se týkají osob, které nejsou očkované, uvedl ředitel Ústavu statistických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Podle dat ÚZIS by podíl neočkovaných měl být mezi novými případy okolo 70 až 80 procent.

Konkrétně ze středečních 247 případů vypadá poměr takto: 198 neočkovaných (80,2 %), 8 nakažených po první dávce (3,2 %) a 41 po druhé dávce (16,6 %). Čísla uvedla pro CNN Prima NEWS Gréta Rakašová za ministerstvo zdravotnictví.

Že jsou tato čísla správná, dokazuje také situace v ostatních zemích. Podobně na tom jsou například na Slovensku. „78 procent nových případů za poslední dva týdny bylo mezi osobami, které nebyly plně očkované. 22 procent nových případů bylo plně očkovaných,“ uvádí slovenské ministerstvo zdravotnictví.

VÄČŠINA NOVÝCH PRÍPADOV JE MEDZI NEZAOČKOVANÝMI - 78 percent nových prípadov za posledné dva týždne boli medzi osobami, ktoré neboli plne zaočkované. 22 percent nových prípadov tvorili plne zaočkovaní.

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Wednesday, August 25, 2021

Slováci to dokládají přehledným grafem, který ukazuje, že 74 procent nově nakažených je bez očkování, 4 procenta mají jednu dávku a zbylých 22 procent má ukončené očkování.

O podobném trendu v Izraeli nedávno hovořil český velvyslanec v zemi Martin Stropnický. „Nové případy jsou především u neočkovaných lidí. Existují i nepříliš početné případy, kdy deltu dostane někdo, kdo má dvě vakcíny, ale průběh bývá nesrovnatelný s tím, co si pamatujeme – žádné dýchací přístroje a jednotky intenzivní péče,“ řekl nedávno v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Odborníci očekávají, že s nadcházejícím návratem lidí do zaměstnání a dětí do škol začne epidemie covidu sílit. Podle Ladislava Duška by i při vysoce rizikovém scénáři vývoje mohlo být v nemocnicích kvůli covidu v druhé polovině září kolem 500 lidí, z toho necelá stovka na jednotkách intenzivní péče.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vláda plánuje další rozvolnění opatření. Schválit by ho mohla už v pondělí
Koronavirus

Vláda plánuje další rozvolnění opatření. Schválit by ho mohla už v pondělí

Vláda má v pondělí projednat další rozvolnění opatření, která přijala kvůli šíření covidu. Týkat by se měla zejména žáků a studentů, kteří by se nejspíš nově nemuseli kvůli školám v přírodě, návštěvě zoo, zájmových kroužků či divadla prokazovat bezinfekčností, pokud budou z jedné třídy nebo z neměnného kolektivu. Uvedl to dnes web Seznam Zprávy. Podle něj to vyplývá z návrhu mimořádného nařízení, který má k dispozici.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Británii zachvátila benzinová panika. Palivo nemá na pumpy kdo vozit, některé zavírají

Nepanikařte, prosila Automobilová asociace (AA) v pátek řidiče. Některé benzinové pumpy, především společnosti BP, kvůli nedostatku řidičů kamionů museli své čerpací stanice uzavřít. Mnozí lidé však žádosti nebrali na vědomí a u benzinek se tvoří dlouhé fronty. Vyšší poptávku zaznamenala i společnost Shell či Esso, i ty mají některé stanice uzavřené.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Žádná civilizace nevydrží věčně. Italská Aquileia podává svědectví o zániku té antické

Temné mračno divokého kmene zažehovalo oheň požárů, všude padala setba smrti. Tak český kunsthistorik Jaromír Neumann vylíčil zničení antické Aquileie kmeny Hunů v roce 452. Třistatisícové město, druhé největší po starověkém Římu, od té doby živoří a nyní má jen tři tisíce obyvatel. Většina antických rozvalin zůstává zatím v hlíně, což je i důvod, proč Aquileiu chrání UNESCO.

Koho volíte, když nevolíte? Příklad ukazuje, jak pomáháte nejsilnější straně

Už víš, koho budeš volit? To je v současnosti zřejmě nejčastější otázka v Německu. V neděli se v sousední zemi uskuteční volby do Spolkového sněmu, jejich výsledek rozhodne o budoucí vládnoucí koalici. Nejčtenější německý deník Bild v této souvislosti poznamenal, že žádná z kandidujících stran nemá v současnosti vysoký podíl hlasů a kdyby existoval seznam nevoličů, byl by nejsilnější politickou silou v Německu. Ale i nevoliči ve skutečnosti rozhodují o vítězi.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama