Letošní vlna zdražování se nevyhnula ani oblíbenému nápoji milionů Čechů. Cena kávy se totiž na světových burzách vyšplhala na nejvyšší úroveň od roku 2017 a oproti loňsku je dražší asi o polovinu. S odezníváním koronavirové krize bude trend pokračovat.
Češi ročně spotřebují přibližně 19,5 tisíce tun kávy za přibližně 6,5 miliardy korun. Tolik údaje za rok 2019, kdy se libra (asi půl kila) na světových burzách prodávala za necelý dolar. V současné době je však cena kávových zrn asi o polovinu vyšší a pravděpodobně bude i nadále stoupat. Znamená to, že si za kávu náležitě připlatíme.
„Za zdražováním kávy stojí více příčin. Tou hlavní je postpandemické otevírání a zotavování ekonomik v Severní Americe a Evropě. Lidé se v těchto částech světa vrací i do kaváren a jsou ochotni na kávě nijak nešetřit, neboť mají pocit, že si v posledním roce celkově moc nedopřávali. Jinými slovy, globální poptávka po kávě citelně narůstá,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
Soud zrušil aktuální omezení restaurací či heren. Zakázat hosty nelze, rozhodl
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil regulaci provozu restaurací, heren a kasin v aktuálním opatření ministerstva zdravotnictví. Rozhodnutí ale nebude mít bezprostřední dopad. Zásah soudu totiž vstoupí v platnost dnem právní moci rozsudku, tedy po vypracování odůvodnění a po doručení. Sporné opatření se týkalo provozu v aktuálním týdnu, pro příští týden je už připravené nové opatření, v základních bodech totožné – vnitřní prostory restaurací mají zůstat zavřené, stejně jako herny a kasina.
Když ale nahlédneme pod pokličku globálního trhu s kávou, zjistíme, že její milovníky nečeká nic hezkého ani v nejbližších měsících či letech. „Brazílii, která je největším světovým producentem kávy, sužují rozsáhlá sucha, což se neblaze podepisuje na sklizni kávy i jejích vyhlídkách,“ vysvětluje dále Kovanda.
Letos až o pětinu
Vedle toho se také výrazně prodražuje přeprava kávy z jiných zemí do Evropy, zejména z Asie. To také souvisí s koronavirovou pandemií. Světová ekonomika se totiž loni na několik měsíců zastavila a nyní se snaží ztrátu dohánět. „Překotné dohánění vede k nárůstu poptávky po přepravě všeho možného, čehož důsledkem bylo částečně třeba i březnové ucpání Suezského průplavu kontejnerovým plavidlem. Asijské země jako Vietnam a Indonésie představují druhého a čtvrtého největšího producenta kávy světa,“ dodal Lukáš Kovanda. Zdražování kávy navíc není rovnoměrné. Navyšuje se cenový rozdíl mezi typem arabica a robusta, který je na šestiletém maximu ve prospěch arabiky. Arabiku upřednostňují kavárenské řetězce.
Podle Kovandy však částečný nárůst ceny kávy v dolarech zatím stačila kompenzovat koruna, která je vůči dolaru nejsilnější od loňského března. „Proto v tuzemských kavárnách čekejme zdražení maximálně v rozsahu 10 až 20 procent oproti předpandemickému stavu. Kavárníci to prostě nyní v době otevírání ekonomiky zkusí a uvidí, zda zákazníci budou ochotni vyšší cenu tolerovat,“ uvedl Lukáš Kovanda. Klíčový bude také vývoj turistického ruchu. V lokalitách, kde se počet návštěvníků udrží na nízkých úrovních, se výrazné zvýšení cen v kavárnách očekávat nedá.