Ekonomka Markéta Šichtařová poukazuje na nedokonalou finanční gramotnost části občanů Česka. Ta se projevila poté, co odezněla covidová krize. Zatímco v době, kdy řádil koronavirus, si Češi vytvořili rekordní úspory, postupem času je začali utrácet, uvedla expertka pro CNN Prima NEWS.
„Mnoho Čechů si nedokáže dělat zásoby na horší časy, protože na to nejsou zvyklí, a to i když vědí, že přijde zvyšování záloh na energie nebo jim banka zvýší úroky u hypoték,“ popsala Šichtařová a připomněla, že ke konci roku 2021 měli lidé rekordní úspory, ty však postupně rozpustili.
ČTĚTE TAKÉ: Michálek: Kdyby lidé víc dbali na prevenci, třeba na spánek, bylo by dost léků pro potřebné
„Lidé si neuměli spojit, že se na ně žene zdražování v mnoha oblastech a současně že už nemají takové úspory, jaké například před rokem. Jednali v mnoha případech impulzivně, trochu nerozumně a nedělali si zásoby na horší časy. Dá se to určitě označit jako malá finanční gramotnost,“ pronesla.
Práce je dost, zaměstnanců málo. Nástupní platy u některých pozic razantně vzrostly
Práce je dost a firmy se nebojí novým zaměstnancům zaplatit i něco navíc. Například za balení zásilek nabízejí nástupní plat i o devět a půl tisíce korun vyšší než loni. Výrazný nárůst mzdy zaznamenaly také pozice v přepravě zboží, IT nebo financích.
Ve finanční gramotnosti jsou prý Češi v Evropě průměrní. „Dlouhodobě vysoká je například v Estonsku. Zajímavé je, že poměrně slušné úrovně dosahuje i v některých zemích, o kterých nemáme z finančního pohledu nejlepší mínění, třeba ve Venezuele, kde jsou finance dlouhodobě v rozvratu,“ sdělila ekonomka a vysvětlila, že je to kvůli selhání státu, a lidé tam tak byli donuceni postarat se sami o sebe a něco si nastudovat.
Podle Šichtařové se Evropa stává čím dál více socialistickou. „Veřejné výdaje na HDP v Evropské unii už přesáhly 50 procent. Veřejný sektor už je větší než státní sektor, což je jeden z definičních znaků socialismu,“ uvedla ekonomka. Dalším znakem tzv. socialismu je prý to, že socialistická ekonomika musí být principiálně neefektivní a nemůže fungovat tak dobře jako ekonomika kapitalistická. „Fakt, že státní sektor roste, vede k tomu, že evropská ekonomika čím dál víc zaostává za světovými, zejména asijskými,“ konstatovala Šichtařová.
„Čím chudší budeme, tím více budeme čelit různým krizím, ať už například pandemickým či spojeným s válkou. Ekonomika nefunguje, kdyby fungovala a byla tržní, poradila by si například s válkou na Ukrajině jiným způsobem. To, že zdraží ruský plyn, by pro ekonomiku, která je zcela tržní, nebyl zdaleka tak velký problém, jako pro naši ekonomiku socialistickou,“ dodala Šichtařová.
Mohlo by vás zajímat: Češi nechávají v polských obchodech miliardy. Hrozí ovšem i pokuty. Podívejte se na video: