Společnost CinemArt se v roli distributora českého filmu Šarlatán ohradila proti službám serveru Ulož.to. Na něm byl k dispozici nelegálně uložený film Šarlatán. CinemArt požádal o předběžné opatření, ale to bylo po odvolání zrušeno a úložiště teď žádá kompenzace.
Když se na serveru určeném ke sdílení souborů Ulož.to nelegálně objevil český film Šarlatán, obrátila se společnost CinemArt na soud. Městský soud v Praze vydal předběžné opatření, které říká, že tento server musí až do roku 2030 zamezit možnosti stahování a film ze své nabídky smazat. Jenomže Vrchní soud v Praze vyhověl odvolání společnosti Uloz.to cloud a. s. (provozovatele serveru Ulož.to) a v odůvodnění odkázal na nutnost přesněji definovat, které služby jsou zcela nelegální a pirátské a které plní informační roli.
Společnost Uloz.to cloud a.s. následně zareagovala pro mnohé nečekaným způsobem. V reakci na zrušení předběžného opatření totiž nechala společnost Uloz.to cloud a. s. doručit CinemArtu výzvu k náhradě škody. Za co? Za náklady vzniklé se znemožněním vyhledávání filmu Šarlatán, které za uplynulé čtvrtletí údajně činí skoro 800 tisíc korun. „Zároveň se stejnou vážností uvádí, že by tyto náklady měli nést ti, kdo film vyrobili. Celkem by se tak jednalo u tisícovky filmů v pěti službách o náklady v řádu jedné miliardy korun ročně,“ uvádí CinemArt ve svém prohlášení.
Svoboda uživatelů vs. ochrana duševního vlastnictví
Společnost CinemArt toto tvrzení odmítá a požadavek považuje za výhrůžku namířenou „vůči všem, kteří se kdy chtěli bránit a legální soudní cestou se domáhat ochrany svých práv a majetku.“ Stále přitom platí, že by provozovatelé serveru Ulož.to měli neumožnit stažení souborů s filmem Šarlatán; v době psaní tohoto článku však přesto bylo možné snímek v databázi dohledat.
Podle vyjádření Tadeáše Nováka, mediálního zástupce společnosti Uloz.to cloud a.s., je problém v tom, že „slovo šarlatán není jen film Šarlatán. Plošné cenzurování tohoto slova by postihlo i množství obsahu, který žádná pravidla neporušuje, a omezilo by tak svobodu celé řady uživatelů internetu“. Právě náklady spojené s využitím služeb externí firmy, jež soubory obsahující slovo „šarlatán“ kontrolovala, jsou předmětem aktuálního sporu. Soudní procesy, směřující k vytvoření důležitého precedentu, budou zjevně dále pokračovat.