
Jednání Ukrajiny s Ruskem v Istanbulu
Ukrajina stále může vojensky porazit Rusko, tvrdí bývalý armádní zpravodajský důstojník Jonathan Sweet. Podle něj ale musí změnit strategii a potřebuje intenzivnější podporu Západu. Možnou podobu úspěšné protiofenzivy rozdělil do tří fází a představil ji ve své analýze na webu The Hill.
„Ukrajina stále může porazit ruskou armádu a vyhnat ji ze své země – ne jen ‚vydržet po neurčitou dobu‘, jak se v březnu vyjádřil admirál amerického námořnictva ve výslužbě James Stavridis,“ napsal ve své analýze na webu The Hill Jonathan Sweet, který sloužil 30 let jako armádní zpravodajský důstojník.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Chceme nejsilnější armádu v Evropě, hlásí kancléř Merz. Slíbil boj proti ruské destabilizaci
Podotkl ale, že Ukrajina nemá dostatek živé síly ani zbraní potřebných k tomu, aby Rusy vytlačila z jejich bojových pozic v přímém střetu. „Lineární myšlení povede pouze ke zbytečným ztrátám na životech, což nahrává ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, který touží po opotřebovací válce. Aby Ukrajina porazila Rusko, musí nejprve zajistit své nebe, poté zvítězit v hloubkovém boji, přerušit ruské zásobovací linie a izolovat ruské síly na Ukrajině od jejich životodárné linie,“ míní Sweet.
Ukrajina v posledních třech letech prokázala, že dokáže ruské invazi odolávat. Potvrzuje to i více než 900 tisíc ruských obětí. „Schopnost však musí být podporována a udržována, aby bylo možné misi splnit. Dosavadní strategie ‚stačí málo‘, kterou zavedl bývalý prezident Joe Biden a v níž zatím pokračuje Donald Trump, k vítězství nestačí,“ podotkl Sweet.
Třetí světová válka
Upozornil, že Západ se nemůže podřídit ruským hrozbám eskalace jaderných zbraní nebo „mudrlantům“, kteří mluví o scénářích třetí světové války. „Tato ruská vyprávění jsou přesně tím, co Kreml chce, aby Západ opakoval a čemu věřil,“ zdůraznil Sweet s tím, že pokud nedojde k přímému útoku na NATO, pravděpodobně jsme dosáhli vrcholu ruského žebříčku eskalace.
To poslední, co Putin podle něj chce, je, aby na sebe strhl válku na více frontách proti NATO. „Washington a Brusel musí přijmout skutečnost, že již vedeme třetí světovou válku. Ačkoli se konvenční boj omezil na Ukrajinu a Rusko, zbraně a munice používané k vedení války pocházejí od partnerů NATO, Běloruska, Severní Koreje, Íránu a Číny,“ popsal Sweet. Stejně je tomu i v případě vojáků. Na straně Ruska bojují například také Severokorejci nebo Čečenci.
Sweet také podotkl, že Rusko již léta vede stínovou válku proti Západu, která zahrnuje sabotáže, atentáty, kybernetické útoky, nucenou migraci, zasahování do voleb, etnické nepokoje, revoluce a další.
Trump by si podle něj měl uvědomit, že hraní her ruských vyjednavačů konec války nepřinese. „Kremelské řeči o příměří jsou jen záměrným klamáním. Putinovy podmínky se nezměnily – pouze získává čas. Na rozdíl od USA a NATO má Rusko již jasný konečný stav: Rusko nepřijme nic menšího než úplné vítězství nad Ukrajinou,“ uvedl Sweet.
Naději ve vítězství Ukrajiny stále vidí i generálporučík americké armády ve výslužbě Keith Kellogg. „Rusko tuto válku nevyhraje. Za poslední rok a půl Rusko nedosáhlo žádného významnějšího pokroku,“ řekl Kellogg.
Jak přesně tedy Ukrajina porazí Rusko? Podle Sweeta je cílem izolovat a zničit ruské pozemní síly na Ukrajině útokem na jejich schopnost udržet armádu a vést válku. „Tím se pro ruské pozemní síly vytvoří podmínky podobné obléhací válce v boji zblízka. Nakonec budou oslabeny natolik, že se stanou snadným cílem pro rozhodující ofenzivu, při níž Ukrajina využije kombinaci různých druhů zbraní,“ popsal Sweet.
Tři fáze ofenzivy
Ofenziva by podle Sweeta zahrnovala tři fáze. „Nejprve dojde ke zničení ruské schopnosti hlubokého úderu,“ sdělil Sweet a zmínil zavedení bezletové zóny nad Ukrajinou ochraňující civilisty, na které míří ruské balistické rakety a bezpilotní letouny. Podotkl, že evropské země již předložily iniciativu nazvanou Sky Shield, tedy nasazení 120 stíhaček v rámci evropských vzdušných sil na ochranu Kyjeva a západní Ukrajiny. „Ukrajina by také potřebovala systémy protivzdušné obrany a municí k vytvoření pásu protivzdušné obrany, jaký použil Izrael k odražení íránských útoků v dubnu a říjnu 2024,“ sdělil Sweet.
Připomněl, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v polovině dubna zmínil nákup deseti systémů protivzdušné obrany Patriot za 15 miliard dolarů a Německo oznámilo dodávku 10 raketových systémů protivzdušné obrany spolu se 125 dělostřeleckými raketami dlouhého doletu a 100 raketami Patriot. „Bude ale potřeba víc. Systémy protivzdušné obrany a municí musí přispět i další země NATO,“ řekl Sweet.
Druhá fáze zahrnuje obnovení toku zbraní, munice a zpravodajských informací na Ukrajinu. Klíčové je znovu zprovoznit logistické zásobování vojenské pomoci z letiště Rzeszów-Jasionka v Polsku. V této fázi je podle něj nezbytná přesná munice k provádění zásahů – jako jsou střely s plochou dráhou letu a stíhací letouny. „Ukrajina musí být schopna porazit ruskou masu,“ řekl Sweet. Dodal, že smyslem hloubkového boje je otupit schopnost Ruska vést válku útokem na jeho zdroje příjmů (rafinerie), válečné výrobní a muniční sklady (bezpilotní letouny, munice, zbraně) a jeho schopnost hloubkového úderu (letiště, z nichž startují ruské bombardéry).
Třetí fází je rozhodující vytlačení ruských sil z Ukrajiny. „Jakmile budou vytvořeny podmínky, může být zahájena ofenziva kombinovaných zbraní včetně blízké letecké podpory, která vyžene ruské síly z okupovaných území právě v době, kdy je Rusko nejslabší,“ vysvětlil Sweet. Podotkl, že slibováním jednání o příměří Putin pouze získává čas na výrobu a nákup dalších zbraní, aby si vybudoval bojovou sílu potřebnou k pokračování v útocích na Ukrajinu.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Krvavé boje u Pokrovsku. Město je v plamenech, Ukrajinci likvidují nájezdy okupantů