Ukrajinci zaskočili Rusy v Kurské oblasti jejich vlastní taktikou. Odhalili slabá místa

Ukrajinské síly, které v uplynulých dnech podnikly v ruské Kurské oblasti novou ofenzivu a získaly několik kilometrů území navíc, ve svém manévru využily taktiku dříve úspěšně používanou právě Rusy. Jde o kombinaci poctivého průzkumu a rychlé přepravy vojáků za nepřátelské linie, vysvětluje vojenský analytik magazínu Forbes David Axe. Není však jasné, zda se Ukrajincům vůbec bude chtít nově získané pozice dlouhodobě držet.

Co stojí za nynějším rychlým výpadem Ukrajinců v Kurské oblasti? Podle magazínu Forbes Kyjev využil Rusy osvědčenou taktiku.

ČTĚTE TAKÉ: Ukrajinci opět překvapili Rusy a Korejci museli zpátky do boje. Co se stalo v Kurské oblasti?

V zásadě jde o prozkoumání linií nepřítele a hledání slabých míst. Na ty posléze vojáci zaútočí a do průlomu okamžitě vjedou transporty s pěchotou, která se tak ocitne nepříteli za zády. Posléze přijde útok z několika stran.

S tímto manévrem v minulosti dosahovali rychlých územních zisků Rusové, a to především na Donbasu. Nyní se však tento tah měl povést Ukrajincům u Kursku, díky čemuž získali několik kilometrů čtverečních nového území, obsadili některé ruské obce a dokonce obklíčili část místních sil.

Podle Forbesu však není vůbec jasné, že se Ukrajincům bude chtít udržet pozice ve Fanasejevce. Rusové je totiž pravidelně ostřelují. „Stále je šance, že bychom nepřítele rychle vytlačili zpět,“ cituje estonský analytik na síti X vystupující jako WarTranslated jednoho ruského válečného blogera.

Proč Rusům už taktika rychlých výpadů nefunguje?

Ukrajinci budou na nových pozicích potřebovat posily, navíc musí velitelé zvážit, zda má cenu oblasti držet kvůli pravidelným ruským dělostřeleckým salvám a dronovým útokům. Sami Rusové se naopak obávají toho, že Ukrajinci budou v ofenzivě pokračovat.

Taktika nyní využitá Ukrajinci už Rusům v jejich útocích příliš nefunguje. Ukrajinci se totiž navykli své pozice jistit minovými poli či drony, které by v případě potřeby podpořila i děla. Ruské útoky tohoto ražení na pozice obránců na Ukrajině se tak rovnají sebevraždě. Oproti tomu Rusové v Kurské oblasti takto zajištěné pozice nemají, i proto se Ukrajincům podařilo postoupit. I tak ale tento styl boje Rusové nadále využívají. Mají totiž výhodu ve větším množství vojáků, dodává Forbes.

V Kurské oblasti stále působí také jednotky Severokorejců, které jejich vůdce Kim Čong-un vyslal na pomoc Rusům. Původně byli na ústupu kvůli extrémně vysokým ztrátám, ale ukrajinský útok je přinutil se znovu zapojit do bojů. Diktátor KLDR navíc podle deníku The Guardian prohlásil, že Severokorejci i nadále budou bojovat za „spravedlivou věc Rusů“.

Ukrajinci jsou u Kursku už půl roku

Autoritářský vládce Kremlu Vladimir Putin, poté co v srpnu loňského roku Ukrajinci nečekaně zaútočili na ruskou Kurskou oblast, slíbil okamžité znovudobytí území a vyhnání Ukrajinců zpět za hranice. Od té doby však uplynulo už půl roku a Ukrajinci se stále drží.

Cílem Kyjeva bylo získat ruské území, které by posléze mohli využít jako žeton ve vyjednávání o míru. Stejně tak chtěli nalákat co nejvíce ruských vojsk zpět z okupovaného ukrajinského území.

PODÍVEJTE SE: Rusko i Ukrajina se blíží totálnímu vyčerpání. Jednání by teď skončila katastrofou, míní Šedivý

Tagy:
Vladimir Putin Severní Korea Ukrajina Kim Čong-un KLDR Kursk Forbes Rusko Donbas Kyjev ozbrojený konflikt Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj ruská invaze na Ukrajinu Kurská oblast konflikt, válka a mír