Švýcarský umělec Christoph Büchel si chce nechat vytvořit diamant z vlastních výkalů. Je to vůbec možné? Ano. Vzácný nerost si dnes můžete nechat vyrobit také z lidského popela nebo z chlupů domácího mazlíčka.
Výroba syntetických (umělých) diamantů není žádnou novinkou. Stačí k tomu mít organickou hmotu s dostatkem uhlíku. Ta je poté lisována pod vysokým tlakem a teplem po dobu několika týdnů. Kontroverzní umělec Christoph Büchel, který se zviditelnil například stavbou mešity uvnitř benátského kostela, se tak rozhodl, že si nechá vyrobit diamant z vlastních výkalů, uvedl web Artnet.com.
Beton nemusíte použít jen na základy stavby, můžete si z něj vyrobit i originální šperk
Přemýšlíte, co vše se dá vyrobit z betonu? Co třeba šperk na krk? Netypický přívěsek na krk z betonu ve tvaru diamantu si z něj snadno vyrobíte. A ozdobit si ho můžete podle svých představ.
A jaký je rozdíl mezi přírodním a syntetickým diamantem? Pokud je řeč o vlastnostech, tak prakticky žádný. Laboratorně vyrobený je téměř identický s přírodním. Má stejné fyzikální, chemické i optické vlastnosti. Dokonce ani odborníci nerozeznají laboratorně vypěstovaný diamant od toho přírodního, pokud nemají speciální přístroje.
Přesto se za umělými diamanty skrývá mnoho výhod. Vyrobit je trvá zhruba dva měsíce a jsou asi o třetinu levnější. Navíc v sobě neskrývají hořkou pachuť devastace přírody, která je u těžby přírodních diamantů nezbytná, či neetických podmínek lidské práce, a to především na africkém kontinentu. Kvůli tomu jsou přírodní diamanty často přezdívané jako krvavé. Některé africké země totiž prodej této suroviny využívají k financování nákupu pěchotních zbraní.
Služby speciálních firem, které se na výrobu syntetických diamantů specializují, využívají nejčastěji němečtí a japonští zákazníci. Ti si nechávají obvykle z popela svých pozůstalých vyrobit diamantové prsteny. Technologie byla vyvinuta v Rusku v roce 2000.