Snad každý by se rád před smrtí rozloučil se svými blízkými. Kvůli koronaviru to však mnohdy nejde. V řadě hospiců či pečovatelských domů jsou zakázány návštěvy a lidé tak umírají o samotě.
„Mám v nemocnici babičku, která je vážně nemocná a podle lékařů jí zbývá jen několik dnů nebo týdnů. Chtěl bych se s ní rozloučit, ale pustí k ní jen jednoho člověka v ochranném obleku, a to bude děda,“ popisuje pro CNN Prima NEWS Václav Z.
Nejvíc ho mrzí, že jeho babička je v posledních dnech svého života sama.
„Než ta nemoc, může být nakonec těžší samota a to, že poslední týdny v životě prožije sama. Navíc vidět dědu v ochranném obleku pro ni musí být stresující,“ míní Václav.
Podobně je na tom řada dalších lidí, kteří jsou v hospicích nebo pečovatelských domech.
„Na hospici je pozitivní, že tady za normální situace mohou být rodiny spolu, což teď nejde. V tuhle chvíli je to extrémně těžké,“ říká pro CNN Prima NEWS ředitelka Hospice sv. Štěpána v Litoměřicích Monika Marková.
Izolace je hodně těžká, říká lékařka
Stejnou zkušenost má lékařka z Hospice Anežky České v Červeném Kostelci, která si nepřála být jmenována. „Cílem hospiců je provázení. Za normálních okolností může být rodina na pokojích s těmi blízkými a několik dnů nebo týdnů je doprovázet na té cestě,“ popisuje lékařka. V současné situaci to ve výjimečných případech jde také, ale doprovázející člověk musí mít negativní test na COVID-19 a nesmí opustit zařízení ani pokoj.
„Izolace je pro pacienty hodně těžká. Hospice mají výjimku, když je pacient v terminální fázi a umírá, tak návštěvy jsou za přísných podmínek umožněny. Může přijít jeden člověk a musí mít ochranný oblek,“ říká.
Stejná pravidla platí i v litoměřickém hospici. „Ani nás covid bohužel neminul, už jsme byli v situaci, kdy nám hygiena zakázala návštěvy. Situaci jsme vyřešili tak, že na rozloučení s umírajícím pacientem oblékneme příslušníka rodiny stejně jako oblékáme náš personál do všech těch ochranných pomůcek a může proběhnout návštěva po dobu 15 minut,“ uvádí Marková.
Rodinám se snaží situaci ulehčit pomocí technologií. „Hospice dostaly díky centru paliativní péče tablety na každé své lůžkové oddělení, takže klienti už komunikují přes Skype, Zoom nebo Whatsapp. My to hodně využíváme,“ popisuje ředitelka Marková.
Podle ní je situace velmi náročná i pro pečovatele, sestřičky i lékaře v hospicích. „Zasloužili by si metál. Když se obléknete do toho mundúru a než uděláte hygienickou očistu čtyř lidí, to je jako sloužit na covidovém oddělení,“ míní.
Nikdo neví, jak dlouho bude izolace trvat
V nemocnicích a sociálních službách platí zákaz návštěv. Povoleny jsou u nezletilých či uživatelů s omezenou svéprávností či se zdravotním postižením nebo u klientů, u kterých to vyžaduje jejich psychický stav či sociální situace, nebo v terminálním stadiu nevyléčitelného onemocnění.
„Problém je, že nikdo neví, jak dlouho to bude trvat. Sice jsou uděleny výjimky, ale rozhodnutí je v kompetenci vedení zařízení. Těžko se rozhoduje, kdo má a nemá nárok. Vzhledem k nebezpečí nákazy všech ostatních se to ve většině případů bohužel nepovoluje,“ uvedla pro CNN Prima NEWS zakladatelka nadace Krása pomoci Taťána Gregor Brzobohatá. Nadace se stará a pomáhá seniorům.
Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) by se situace mohla změnit. „Pracujeme na rozvolnění zákazu návštěv. Psychickou náročnost zákazu návštěv si velmi dobře uvědomuji a chci izolaci klientů co nejrychleji ukončit,“ napsala CNN Prima NEWS ministryně.