Lékaři každoročně upozorňují na nebezpeční skoků do neznámých vod. V loňském roce bylo v České republice evidováno jedenáct případů, kdy po skoku do vody došlo k poškození míchy v oblasti krční páteře. Většinou jde o mladé lidi, kteří mají život před sebou a mohou skončit na invalidním vozíku. CNN Prima NEWS oslovila primáře Spinální jednotky FN Motol Jiřího Kříže, který mimo jiné popsal, k jakým úrazům při letních radovánkách nejčastěji dochází.
Pane docente, je pravda, že za posledních téměř dvacet let se počet úrazů, při kterých došlo k poškození míchy následkem skoku do vody, snížil?
Předně je důležité říci, že data, která od roku 2005 sledujeme, zahrnují pouze skoky do vody, které způsobí závažné poranění páteře a míchy. V České republice se opravdu počet těchto úrazů za uplynulých 18 let snížil z dvaceti na deset až patnáct ročně. Není to ovšem tak významný rozdíl, abychom se mohli těšit z toho, že jsou lidé opatrnější. Navíc úrazů při skocích do vody je mnohem více, ale naštěstí ne každé poranění krční páteře způsobí nevratné poškození míchy.
Skákání do vody je u dětí i dospělých oblíbenou letní radovánkou. Kdy to může být skutečně nebezpečné?
Nejvíce úrazů při skocích do vody vzniká z nerozvážnosti. Často není známá hloubka nebo ji nelze odhadnout kvůli zakalení. Příčinou může být také snížená obezřetnost kvůli alkoholu. Z toho vyplývají jednoduchá doporučení. Nejdříve zjistit, jaká je v místě doskoku hloubka, a nespoléhat se pouze na informace a rady okolí. Když už skok do vody, tak nejprve po nohou. Když už skok po hlavě, tak raději tzv. „placáka“ než „lomeňáka“. A hlavně se nenechat vyhecovat a neskákat posilněn alkoholem.
Doc. MUDr. Jiří Kříž, Ph.D. se po studiu na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze věnoval ortopedii. V roce 2002 si při úrazu na lyžích poranil krční páteř a míchu. Na invalidním vozíku se začal profesně věnovat rehabilitaci a v roce 2004 získal místo primáře na Spinální jednotce při Klinice RHB a TVL ve FN v Motole, kde působí dosud. Zároveň se podílí na výuce studentů 2. a 3. lékařské fakulty UK. Je předsedou České společnosti pro míšní léze ČLS JEP. Pravidelně publikuje práce v českých a zahraničních časopisech, přednáší na konferencích a podílí se na různých výzkumných projektech. V roce 2019 publikoval monografii o poranění míchy. Je ženatý, má tři děti. Ve volném čase sportuje a hraje na trombón v jazzových uskupeních.
S jakými úrazy se v tomto případě setkáváte nejčastěji?
Při skocích do vody se zpravidla poraní páteř v oblasti pátého či šestého krčního obratle, který se zlomí nebo vykloubí. Pokud část poraněného obratle zasáhne páteřní kanál, dojde k poškození míchy, které způsobí ochrnutí nejen dolních končetin a trupu, ale také končetin horních, tedy paží a rukou. Označuje se termínem tetraplegie či kvadruplegie. Je to vlastně jedno z nejtěžších neurologických postižení, které znamená výraznou ztrátu soběstačnosti s velkou závislostí na pomoci druhé osoby.
Jaký je průměrný věk těchto pacientů?
Většinou jsou to mladí lidé od šestnácti do 25 let, ale mohou být i starší.
Jsou tyto úrazy častější u mužů než u žen?
Jednoznačně převažují muži. Mladí chlapci mají zjevně větší potřebu se předvádět a ukazovat, jací jsou skvělí skokani.
Pokud dojde k poranění páteře, jaká je v tu chvíli první pomoc? Co by měli udělat lidé, kteří jsou v tu chvíli na místě, než přijede sanitka?
Největším nebezpečím při takovém úraze je tonutí, kdy dojde k vdechnutí vody. Navíc může ochrnutí postihnout i dýchací svaly, takže zraněný není schopen sám normálně dýchat. Samozřejmě je důležité vynést jej z vody, případně zahájit umělé dýchání a masáž srdce. Pokud je při vědomí, dotazem můžeme zjistit, zda cítí a je schopen hýbat končetinami. V případě ochrnutí je třeba šetrná manipulace nejlépe ve třech lidech, kdy jeden stojí za hlavou a přidržuje ji v ose páteře. Takto lze zraněného přemístit na zem či pevnou podložku a vyčkat příjezdu záchranné služby. Navíc operátorky z dispečinku na lince 112 nebo 155 samy instruují zachránce, jak mají nejlépe postupovat. Obecně se uvádí, že není nutné se obávat, že bychom mohli zraněnému naším neodborným zásahem způsobit horší poranění, než vzniklo při úrazu.
Jaké jiné úrazy po skocích do vody hrozí kromě poruchy míchy?
Při skocích do vody po hlavě může samozřejmě dojít také k poranění hlavy se ztrátou vědomí a tonutím. Ale i při skocích do mělké vody po nohou se může zlomit například patní kost nebo bederní obratel.
Je-li porušena mícha, existuje šance, že bude člověk ještě někdy chodit?
Záleží na rozsahu poranění. Pokud je mícha pouze otřesená nebo lehce zhmožděná, může ochrnutí do několika hodin až dnů odeznít. Když zlomený nebo vykloubený obratel zúží páteřní kanál a utlačí míchu tak, že vznikne jizva, není již naděje na výraznější zlepšení. Neschopnost chůze ovšem není zdaleka jediný problém. Jak už jsem se zmínil, ochrnutí rukou znamená ztrátu soběstačnosti, navíc je přítomná porucha močení, vyprazdňování střeva a sexuálních funkcí.
Jak probíhá léčba vážných úrazů páteře?
Předně je zásadní, aby byl zraněný okamžitě převezen na specializované pracoviště, kde je mu proveden operační výkon, takzvaná dekomprese. Jedná se o uvolnění míchy od všech kostních úlomků, které ji stlačují a poškozují. Opakovaně se prokázalo, že čím dříve se tento výkon provede, tím větší je naděje na zlepšení. Další fáze operace je stabilizace páteře, tedy zpevnění pomocí kostních štěpů, dlah a šroubů. Po operaci je pacient přeložen na spinální jednotku, kde probíhá další léčba, řeší se různé komplikace, nastavují režimy vyprazdňování močového měchýře a střeva. Hlavně také probíhá intenzivní každodenní rehabilitace s cílem zmírnit důsledky míšního poranění a naučit pacienta zvládat co nejvíce aktivit.
A poté následuje ještě dlouhá rehabilitace?
Ano, po dvou až třech měsících je pacient přeložen do rehabilitačního ústavu, kde rehabilitace pokračuje ještě dalších tři až pět měsíců. V té době je již většinou dosaženo maximálního možného zlepšení, pacient je vybaven pomůckami a propuštěn domů.
Využívají pacienti také pomoc psychologa?
Jistě, je to velmi důležité především bezprostředně po úrazu, ale také během hospitalizace na spinální jednotce a v rehabilitačním ústavu. Někteří pacienti využívají podporu psychologa i po propuštění do domácího prostředí. Poranění míchy je jedno z nejzávažnějších zdravotních postižení. Život se najednou obrátí vzhůru nohama a naši pacienti i jejich příbuzní zažívají velký psychický propad. Psycholog jim může pomoci se s takto tíživou situací alespoň částečně vyrovnat.
Při jakých dalších sportech dochází častěji k úrazům páteře?
Co se týče sportovních úrazů, v létě máme pacienty s poraněním páteře a míchy nejčastěji po pádu z kola. Už jsme se setkali i s úrazy starších lidí na elektrokolech nebo hoverboardech. V zimě jsou to lyže nebo snowboard. Nejvíce pacientů s míšní lézí však vidíme po různých pádech z výšky, ze schodů nebo i například na chodníku. Další příčinou jsou dopravní nehody, a to jak u posádek aut a řidičů či spolujezdců na motocyklech, tak i u chodců. Jistě by se dalo mnohým úrazům předejít, o sportech a skocích do vody to platí dvojnásob.