Řada zemí vyzývá své občany, aby z bezpečnostních důvodů opustili Libanon. Některé z nich také snižují počty zaměstnanců svých velvyslanectví v Bejrútu. Česko k takovému kroku zatím nepřistoupilo, na ambasádě má pět zaměstnanců, kteří jsou připraveni v případě kritického vývoje jednat. Státy reagují na izraelské vzdušné útoky z posledních dnů zaměřené na libanonské hnutí Hizballáh, jež zasáhly i některé části libanonské metropole. Při jednom z nich v pátek zahynul šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh.
Německé ministerstvo zahraničí uvedlo, že zvyšuje krizovou úroveň na svých diplomatických misích v Bejrútu a rovněž v Ramalláhu a v Tel Avivu, píše agentura AFP. To znamená, že rodinní příslušníci diplomatů budou evakuováni do Německa či na bezpečné místo v regionu. „Personál na místě se sníží s ohledem na to, aby mise byly stále schopné plnit své úkoly,“ uvedlo ministerstvo.
ČTĚTE TAKÉ: Nejvyšší vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh je mrtvý, potvrdilo hnutí. Měl zahynout při náletu
Americké ministerstvo zahraničí nařídilo odjezd z Libanonu rodinným příslušníkům amerických diplomatů a povolilo odjezd zaměstnanců americké ambasády v Bejrútu, kteří nejsou nezbytně nutní pro chod úřadu, napsala agentura AP. Současně Washington vyzval americké občany, aby Libanon opustili, dokud lze využít komerčních letů. Americká diplomacie zdůvodnila své kroky „leteckými údery v Bejrútu a nestabilní a nepředvídatelnou situací napříč Libanonem“.
Londýn vybídl britské občany, aby Libanon opustili „prvním dostupným letem“. To však bude stále obtížnější, neboť řada leteckých společností přestává do Bejrútu létat. S ohledem na zhoršenou bezpečnostní situaci a intenzivnější vzdušné útoky agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) dnes doporučila aerolinkám, aby nelétaly do Libanonu ani do Izraele.
V Libanonu je téměř sto Čechů
Na českém velvyslanectví v Libanonu je pět zaměstnanců. „Ministerstvo zahraničních věcí má pro případ těchto situací zavedené postupy a mechanismy, které při kritickém vývoji aktivuje,“ sdělila Mariana Wernerová z odboru komunikace úřadu. Zatím k tomu Česko nepřistoupilo.
České ministerstvo zahraničí v sobotu odpoledne také sdělilo, že v cestovatelském systému Drozd aktuálně registruje 98 Čechů v Libanonu. Ministerstvo už loni v říjnu vyzvalo české občany k opuštění země s ohledem na bezpečnostní situaci, a to v návaznosti na eskalaci napětí po teroristických útocích Hamásu na území Izraele a na izraelskou ofenzivu v palestinském Pásmu Gazy. Ve svém stále platném doporučení Černínský palác varuje před veškerými cestami do Libanonu.
VÍCE K TÉMATU: Izrael zaútočil na hlavní ústředí Hizballáhu v Bejrútu. Má jít o největší úder na baštu hnutí