Právo na potrat zrušeno, rozhodly USA
Americký nejvyšší soud zvrátil své dřívější rozhodnutí z roku 1973, kterým získaly Američanky federální právo na potrat. Verdikt kritizují hlavně demokraté v čele s prezidentem Joem Bidenem. Co si ale o rozhodnutí myslí zdravotničtí experti?
Potraty jsou v USA dlouhodobě citlivé téma. Zčásti za to může početná konzervativní politická základna, zčásti i velký počet věřících lidí. Od roku 1973 legislativa povolovala potraty na federální úrovni. Stalo se tak po soudním vítězství Američanky Normy McCorveyové, která byla znásilněná a žádala potrat. Ačkoli vydobyla pro ženy v USA právo na potrat, sama dítě porodila, protože soud trval příliš dlouho.
Rozhodnutí z roku 1973 teď zvrátil Nejvyšší soud USA. Pro zákaz potratů se vyslovilo pět soudců, proti čtyřem. Otázku potratů si tak bude moci řešit každý stát USA po svém. Nejméně v sedmi z nich budou teď moci úřady zákaz potratů právně vymáhat. Kontroverzní rozhodnutí rozvířilo svrchní patra americké politiky a v zemi je to teď téma číslo jedna.
Právo na potrat zrušeno, rozhodl Nejvyšší soud USA. Interrupce zakáže až polovina států
Americký nejvyšší soud v pátek zrušil právo na potrat dané verdiktem starým skoro 50 let. Ženy v celých Spojených státech podle něj měly právo na interrupci zhruba do 23. týdne těhotenství. To, že se nejvyšší soud, v němž nyní převažují konzervativní členové, rozhodl verdikt zrušit, se označuje za historický obrat. Neznamená sice, že budou interrupce automaticky považované za nelegální, ale rozhodování o nich bude na jednotlivých státech. Podle agentury AP se dá očekávat, že možná až polovina amerických států interrupce zakáže.
„Zdraví a život žen tohoto národa jsou v ohrožení,“ kritizoval například prezident Joe Biden, který hned našel „viníka“, jenž nese zodpovědnost za toto rozhodnutí. Paradoxně však vůbec nesedí v Nejvyšším soudu USA. „To Donald Trump jmenoval tři soudce, jejichž názor se stal jádrem pro rozhodnutí převrátit spravedlnost naruby a zrušit základní právo žen v této zemi. Nenechte se zmást, toto rozhodnutí je vrcholem mnohaletých snah podkopat rovnováhu našeho práva,“ rozčílil se Biden.
Rozhodnutí kritizovala i šéfka Sněmovny reprezentantů a demokratka Nancy Pelosiová. „Nevidím smysl v tom říkat: ‚Dobré ráno,‘ protože tohle rozhodně dobré není. Toto ráno radikální Nejvyšší soud porušil ženská práva a ohrozil jejich zdraví a bezpečnost,“ řekla.
Naopak bývalý viceprezident Mike Pence ocenil „kuráž“ soudců. Rozhodnutí kritizují ale i běžní občané USA. Podle průzkumu CNN nechtělo 66 procent Američanů, aby soud rozhodl tak, jak rozhodl.
Revoluční verdikt soudu: Potratové kliniky v USA už zavírají. Slavný den, slaví duchovní
V některých amerických státech začaly zavírat potratové kliniky bezprostředně poté, co nejvyšší soud v pátek zrušil právo amerických žen na přerušení těhotenství, dané verdiktem z roku 1973. Asi polovina z 50 amerických států pravděpodobně po přelomovém výroku nejvyšší americké soudní instance zavede nová omezení nebo zákazy potratů, uvedla britská stanice BBC. V některých státech přitom začal zákaz interrupcí již platit.
Co na to experti?
Slova pochopení těžko hledají i zdravotničtí experti. Soud kritizují například profesoři školy veřejného zdraví Mailman, která spadá pod Kolumbijskou univerzitu a patří mezi nejprestižnější zdravotnické školy v USA.
„Nejvyšší soud působí obrovskou bolest ženám, dívkám a těhotným lidem úplně bez důvodu, snad jen z touhy kontrolovat jejich těla a jejich rozhodnutí o vlastním sebeurčení,“ sepsula rozhodnutí profesorka Terry McGovernová.
„Ten verdikt není nijak překvapivý pro mnoho z nás, kdo pracují v podmínkách, kde pozorujeme nárůst nepřátelského politického prostředí. Netýká se to jen konzervativních částí země, je to mnohem širší problém. Vědci, lékaři i právníci se na tento den připravovali,“ přidala se docentka Kelli Hallová.
Podle nich v USA umírá mnohem více novorozenců než v podobně rozvinutých státech a rozhodnutí soudu toto číslo ještě zvýší.