reklama

USA opět přitvrzují, nad Afghánistán vyslaly bombardéry. Cíl: Zastavit Tálibán

Rozkaz zněl jasně: Zastavit rychlý postup Tálibánu. Spojené státy proto nad Afghánistán vyslaly strategické bombardéry B-52 a těžké bitevní letouny A-130 Specter. Povstalci se od pátku zmocnili již pěti klíčových měst. Informoval o tom web The Sunday Times s odvoláním na americké ministerstvo obrany. Tálibán je podle expertů nyní nejsilnější za posledních 20 let.

reklama

Fakt, že USA po více než roční přestávce nasadily bombardéry B-52, je zatím nejjasnějším příkladem, že je Pentagon nucen zintenzivňovat každodenní bojové lety, a to nejen proto, aby zastavil Tálibán, ale také aby pomohl bojujícímu afghánskému letectvu, píše web The Sunday Times.

„Je to den ode dne horší. Zrušení letů do Herátu a fakt, že Amerika opět začala používat B-52, nejsou dobrá znamení. Způsobí to další paniku mezi lidmi a ukazuje to, jak je nebezpečná situace,“ řekl zpravodajskému webu Arab News bezpečnostní analytik Muhammad Hassan.

Tyto letouny navíc USA nasazovaly vždy, když čelily v boji krizi. Nálety mají zastavit postup tálibánských povstalců, kteří se od pátku postupně zmocnili hlavních měst provincií Nimrúz, Džauzdžán a v neděli také Kunduz, Saripúl a Tachár.

Pátou metropoli obsadili v neděli

Islamistické hnutí Tálibán, které v letech 1996–2001 vládlo nad třemi čtvrtinami Afghánistánu, začalo postupovat afghánským územím s nečekanou rychlostí ihned poté, co se vojáci Spojených států a NATO (včetně českých příslušníků) začali koncem dubna ze země stahovat.

Bojovníci Tálibánu přebírají kontrolu nad dalšími strategicky významnými územími, ovládli mimo jiné pohraniční oblasti sousedící s Íránem, Tádžikistánem, Turkmenistánem, Čínou a Pákistánem. Podle expertů jsou tito radikálové nyní vojensky nejsilnější od roku 2001.

V neděli se bojovníci Tálibánu zmocnili již pěti správních středisek, když dobyli severoafghánský Kunduz, metropoli stejnojmenné provincie, která leží u hranic s Tádžikistánem. Krátce nato bojovníci ovládli i město Saripúl, správní středisko stejnojmenné provincie na severozápadě Afghánistánu, a později i město Tálikán, které je správním střediskem severoafghánské provincie Tachár.

Bombardéry startují ze základny Udaid v Kataru. Cílí na tři afghánské provinční metropole Kandahár, Laškargáh a Herát, které Tálibán obklíčil a snaží se je dobýt. Do akce proti radikálnímu hnutí USA vyslaly také ozbrojená bezpilotní letadla MQ-9 Reaper.

Situace v zemi se zhoršuje, varují ambasády

Nasazení amerických bombardérů a bitevních lodí rovněž ukazuje, jak moc zůstávají afghánské síly závislé na letecké podpoře USA. Těm ale po odjezdu amerických dodavatelů docházejí nejen zásoby, ale i vyškolení technici.

Po útoku Tálibánu zemřelo nejméně sedm afghánských pilotů, zatímco další jsou po neúnavných misích podle zahraničních zpráv vyčerpaní. Prezident USA Joe Biden prohlásil, že stanovil lhůtu do 31. srpna, dokdy se musí z Afghánistánu stáhnout i zbylí američtí vojáci. Zdroje z armádních složek však webu řekly, že Američané měli v úmyslu pokračovat v náletech i po tomto datu.

Poté, co USA stanovily datum odchodu ze země, začal Tálibán postupovat skrz afghánské území a nyní již ovládá asi polovinu. O tom, že se v zemi situace zhoršuje, svědčí nejen výzvy amerických úřadů. Například britská vláda v pátek doporučila všem Britům v Afghánistánu ze země odejít. To samé svým občanům důrazně doporučilo i americké velvyslanectví v Kábulu.

„Vzhledem k bezpečnostní situaci a omezenému stavu je schopnost ambasády asistovat americkým občanům v Afghánistánu extrémně omezená, a to i v Kábulu,“ uvedlo velvyslanectví s tím, že lidé mají využít všech dostupných letů a Afghánistán okamžitě opustit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Tihle šílenci fakt ne, hlásá Babiš v novém videu. Straší migranty a nízkými důchody
Andrej Babiš

Tihle šílenci fakt ne, hlásá Babiš v novém videu. Straší migranty a nízkými důchody

Premiér Andrej Babiš (ANO) vytáhl nový předvolební klip. V něm jsou zachyceny zakuklenci s transparenty s nápisy „nižší důchody“, „ať o nás rozhoduje Brusel“ či „uprchlíci, vítejte“. Následuje střih na předsedu vlády, který tvrdí, že bude proti těmto „šílencům“ bojovat. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík pod příspěvkem, který byl zveřejněn na sociálních sítích napsal, že Babiš lže a skončí ve vězení.

Kanáry dál pustoší tekoucí láva, vlila se i do bazénu. Lidé se nesmí přibližovat

Španělská vláda i kabinet regionu Kanárské ostrovy v úterý vyzvaly kvůli nedělní erupci sopky Cumbre Vieja na ostrově La Palma všechny obyvatele, aby se nepřibližovali k tekoucí lávě. Ta se dostala mimo jiné do dříve obydlené obce Todoque, kde pustoší vše, co jí přijde do cesty. Záběry z dronu ukazují, jak se láva mimo jiné vlévá do bazénu rodinného domku.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Drsná rvačka v nechvalně známém Molenbeeku: Muž zmlátil pět policistů, vzdal se zásahovce

Incident, který se jen tak nevidí, se odehrál v nechvalně proslulé bruselské čtvrti Molenbeek. Během kontroly špatně parkujícího vozidla se policisté dostali do konfliktu s agresivním řidičem. Muž pět strážců zákona zranil, z toho tři vážně. Fyzicky dobře vybaveného násilníka musela zpacifikovat až zásahová jednotka. A důvod jeho řádění? Prý neštěstí v lásce.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Herečka Kuklová o manželství s Pomejem: Uvědomila jsem si, že umřu. Musela jsem utéct

Herečka Michaela Kuklová chtěla být pro Jiřího Pomeje dokonalou manželkou, milenkou i herečkou. Když si však uvědomila, že už to nezvládá, čekal ji bouřlivý rozvod. V té době se navíc dozvěděla, že její manžel nadělal dluhy v rozmezí několika desítek milionů korun a hrozilo, že je bude splácet ona. „Náš vztah připomínal italské manželství,“ uvedla v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS Kuklová. Dnes přiznává, že za mnohé svému bývalému partnerovi vděčí.

reklama