CNN Prima News Tádžikistán

Tádžikistán

Výpis příspěvků ke štítku „Tádžikistán“

Putin jako Pán prstenů. Prezident obdaroval své spojence „šperky moci“, lidé se mu smějí

Ruský prezident Vladimir Putin obdaroval účastníky neformálního summitu Společenství nezávislých států zajímavým darem. Osmi vůdcům nechal vyrobit speciální prsteny, které zdobí logo společenství a přání šťastného roku 2023. Na sociálních sítích se poté strhla lavina výsměchu, lidem totiž tento Putinův krok připomíná výjev z knihy Pán prstenů.

Generál Armagedon: Putinovu taktovku na Ukrajině drží nový velitel. Jeho pověst je brutální

Novým velitelem ruských jednotek na Ukrajině se stal Sergej Surovikin. Jde o nechvalně známého generála, který v 90. letech střílel do prodemokratických demonstrantů a dvakrát byl ve vězení. Do nové funkce ho ruské ministerstvo obrany jmenovalo v sobotu, tedy v den, kdy došlo k výbuchu na Kerčském mostě. Ruská média Surovikinovi přezdívají generál Armagedon, a to pro jeho schopnost brutálně jednat ve válce.

Jako když se hroutil Sovětský svaz. Rusko už nezvládá hasit potyčky ve svém regionu

V posledních týdnech se z území, kde se po dekády rozkládal Sovětský svaz, stal sud s prachem. Rusko vyčerpané válkou na Ukrajině už totiž podle zahraničních pozorovatelů nezvládá udržovat v regionu stabilitu, a v oblasti proto narůstá napětí i počet lokálních půtek. Třaskavá může být situace v sousedních státech, v Arménii, Tádžikistánu, Gruzii nebo Čečensku.

Ztrácí Rusko vliv? Napětí v postsovětském prostoru roste, hrozí tři ozbrojené konflikty

Rusko v posledních dnech čelí drtivému ukrajinskému protiútoku na východní i jižní frontě. Mezitím roste ale také napětí v jižní části postsovětského prostoru, kde se otevírají staré historické rány. Gruzie debatuje o referendu, zda má vstoupit do války proti Rusku. Opět se rozhořely spory mezi Ázerbájdžánem a Arménií. Naposledy vypukly také přestřelky na hranici mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem. Logicky se tak nabízí otázka, do jaké míry ztratila Ruská federace kvůli vojenských neúspěchům na Ukrajině svůj vliv v okolních zemích.

Rusko poslalo „řezníky z Buči“ zpět na frontu. Hackeři zveřejnili údaje o vojácích

Ruské nejvyšší velení mělo vojáky z 64. motorizované střelecké brigády, kteří vraždili civilisty v okupované Buči, poslat zpět na frontu. Ukrajinci hlásí, že se jich tak Rusko může snažit chtít zbavit. Hackeři z Estonska mezitím zveřejnili seznam vojáků této jednotky a jejich osobní údaje. Každý si tak může o „řeznících z Buči“ zjistit podrobnosti.

Střet na hranicích mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem, střílejí po sobě pohraničníci

Aktualizováno

Nejméně jednoho mrtvého a 15 raněných si podle úřadů a médií vyžádaly čtvrteční přestřelky mezi pohraničníky a vojáky na hranici mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem. O zabití obyvatele tádžické vsi Chodžaj-Aalo informovala novináře radnice v pohraničním městě Isfara, podle které v místní nemocnici ošetřují 11 zraněných Tádžiků: tři civilisty a osm vojáků. V Kyrgyzstánu museli hospitalizovat čtyři zraněné, tvrdí místní úřady.

Uzbekistán sestřelil afghánské vojenské letadlo. Pokusilo se narušit hranice země

Uzbecká protivzdušná obrana v neděli sestřelila afghánské vojenské letadlo, které se pokusilo narušit hranice země. Podle agentury Ria Novosti to v pondělí oznámilo ministerstvo obrany středoasijské země. Pilot se katapultoval a přežil, píše agentura Reuters s odvoláním na uzbecký resort obrany. Sousední Tádžikistán v pondělí uvedl, že umožnil přistát na svém území několika afghánským vojenským letounům s asi stovkou vojáků, které vyslaly nouzový signál.

Tálibán dobyl další důležité město. Radikálové kontrolují už dvě třetiny Afghánistánu

Radikální hnutí Tálibán ve čtvrtek dobylo další důležité město Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné středoafghánské provincie. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na představitele této provincie. Islamističtí povstalci se tak již zmocnili správních středisek deseti ze 34 provincií, což představuje více než dvě třetiny rozlohy země.