CNN Prima News Tádžikistán

Tádžikistán

Výpis příspěvků ke štítku „Tádžikistán“

Putin jako Pán prstenů. Prezident obdaroval své spojence „šperky moci“, lidé se mu smějí

28. prosince 2022 10:48

Ruský prezident Vladimir Putin obdaroval účastníky neformálního summitu Společenství nezávislých států zajímavým darem. Osmi vůdcům nechal vyrobit speciální prsteny, které zdobí logo společenství a přání šťastného roku 2023. Na sociálních sítích se poté strhla lavina výsměchu, lidem totiž tento Putinův krok připomíná výjev z knihy Pán prstenů.

Generál Armagedon: Putinovu taktovku na Ukrajině drží nový velitel. Jeho pověst je brutální

10. října 2022 21:41

Novým velitelem ruských jednotek na Ukrajině se stal Sergej Surovikin. Jde o nechvalně známého generála, který v 90. letech střílel do prodemokratických demonstrantů a dvakrát byl ve vězení. Do nové funkce ho ruské ministerstvo obrany jmenovalo v sobotu, tedy v den, kdy došlo k výbuchu na Kerčském mostě. Ruská média Surovikinovi přezdívají generál Armagedon, a to pro jeho schopnost brutálně jednat ve válce.

Poukaz na traktor nebo pyramida z melounů. Jaké dary dostal Putin k narozeninám od státníků?

7. října 2022 21:22

Po více než dvacet let do Moskvy 7. října pravidelně mířily zdravice a narozeninová přání a tamní televize nevysílaly nic jiného než pořady o ruském prezidentovi. Právě tento den v roce 1952 se narodil nynější ruský vládce Vladimir Putin. Letos jsou ale oslavy kvůli ruské agresi vůči Ukrajině o poznání menší. A dárky zvláštnější.

Jako když se hroutil Sovětský svaz. Rusko už nezvládá hasit potyčky ve svém regionu

23. září 2022 05:49

V posledních týdnech se z území, kde se po dekády rozkládal Sovětský svaz, stal sud s prachem. Rusko vyčerpané válkou na Ukrajině už totiž podle zahraničních pozorovatelů nezvládá udržovat v regionu stabilitu, a v oblasti proto narůstá napětí i počet lokálních půtek. Třaskavá může být situace v sousedních státech, v Arménii, Tádžikistánu, Gruzii nebo Čečensku.

Ztrácí Rusko vliv? Napětí v postsovětském prostoru roste, hrozí tři ozbrojené konflikty

14. září 2022 22:33

Rusko v posledních dnech čelí drtivému ukrajinskému protiútoku na východní i jižní frontě. Mezitím roste ale také napětí v jižní části postsovětského prostoru, kde se otevírají staré historické rány. Gruzie debatuje o referendu, zda má vstoupit do války proti Rusku. Opět se rozhořely spory mezi Ázerbájdžánem a Arménií. Naposledy vypukly také přestřelky na hranici mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem. Logicky se tak nabízí otázka, do jaké míry ztratila Ruská federace kvůli vojenských neúspěchům na Ukrajině svůj vliv v okolních zemích.

Rusko poslalo „řezníky z Buči“ zpět na frontu. Hackeři zveřejnili údaje o vojácích

7. dubna 2022 21:54

Ruské nejvyšší velení mělo vojáky z 64. motorizované střelecké brigády, kteří vraždili civilisty v okupované Buči, poslat zpět na frontu. Ukrajinci hlásí, že se jich tak Rusko může snažit chtít zbavit. Hackeři z Estonska mezitím zveřejnili seznam vojáků této jednotky a jejich osobní údaje. Každý si tak může o „řeznících z Buči“ zjistit podrobnosti.

Střet na hranicích mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem, střílejí po sobě pohraničníci

27. ledna 2022 16:34
Aktualizováno

Nejméně jednoho mrtvého a 15 raněných si podle úřadů a médií vyžádaly čtvrteční přestřelky mezi pohraničníky a vojáky na hranici mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem. O zabití obyvatele tádžické vsi Chodžaj-Aalo informovala novináře radnice v pohraničním městě Isfara, podle které v místní nemocnici ošetřují 11 zraněných Tádžiků: tři civilisty a osm vojáků. V Kyrgyzstánu museli hospitalizovat čtyři zraněné, tvrdí místní úřady.

Uzbekistán sestřelil afghánské vojenské letadlo. Pokusilo se narušit hranice země

16. srpna 2021 15:17

Uzbecká protivzdušná obrana v neděli sestřelila afghánské vojenské letadlo, které se pokusilo narušit hranice země. Podle agentury Ria Novosti to v pondělí oznámilo ministerstvo obrany středoasijské země. Pilot se katapultoval a přežil, píše agentura Reuters s odvoláním na uzbecký resort obrany. Sousední Tádžikistán v pondělí uvedl, že umožnil přistát na svém území několika afghánským vojenským letounům s asi stovkou vojáků, které vyslaly nouzový signál.

Tálibán dobyl další důležité město. Radikálové kontrolují už dvě třetiny Afghánistánu

12. srpna 2021 09:12

Radikální hnutí Tálibán ve čtvrtek dobylo další důležité město Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné středoafghánské provincie. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na představitele této provincie. Islamističtí povstalci se tak již zmocnili správních středisek deseti ze 34 provincií, což představuje více než dvě třetiny rozlohy země.

USA opět přitvrzují, nad Afghánistán vyslaly bombardéry. Cíl: Zastavit Tálibán

8. srpna 2021 20:19

Rozkaz zněl jasně: Zastavit rychlý postup Tálibánu. Spojené státy proto nad Afghánistán vyslaly strategické bombardéry B-52 a těžké bitevní letouny A-130 Specter. Povstalci se od pátku zmocnili již pěti klíčových měst. Informoval o tom web The Sunday Times s odvoláním na americké ministerstvo obrany. Tálibán je podle expertů nyní nejsilnější za posledních 20 let.

Kunduz a Saripúl padl. Islamisté Tálibánu dobyli další dvě správní střediska provincií

8. srpna 2021 10:41

Radikální islamistické hnutí Tálibán dobylo severoafghánský Kunduz, metropoli stejnojmenné provincie, která leží u hranic s Tádžikistánem. Krátce nato hnutí ovládlo i město Saripúl, správní středisko stejnojmenné provincie na severozápadě Afghánistánu. Informovala o tom v neděli agentura AFP. Od pátku se tak bojovníci Tálibánu zmocnili v Afghánistánu už čtyř správních středisek.