Radikální hnutí Tálibán zabírá území v Afghánistánu
Radikální hnutí Tálibán už několik týdnů postupně zabírá území v Afghánistánu a teď se násilí přesunulo i do hlavního města Kábulu. Během výbuchů a střelby nedaleko sídla ministra obrany zemřelo osm civilistů. Ve středu se k činu přihlásil právě Tálibán. Nejnovější informace k situaci sdělila reportérka CNN Clarissa Wardová.
Posledních několik měsíců byl v Kábulu poměrně klid, úterní útok proto všechny zaskočil. „Když jsme uslyšeli ten obrovský výbuch, který otřásl hlavním městem a stejně tak pocitem bezpečí jeho obyvatel, vyběhli jsme na střechu. Už několik měsíců tu byl v podstatě klid, ale tohle byl komplexní útok,“ potvrdila reportérka CNN.
Kábulem otřásly silné exploze, následovala střelba. Útok má několik obětí, střelce zabili
Centrum afghánského hlavního města Kábulu zasáhly nejméně dvě silné exploze, po nichž následovalo několik menších výbuchů a střelba. Útok si vyžádal čtyři mrtvé a 20 zraněných, píše agentura AFP s odvoláním na zdroje z bezpečnostních složek.
Tamní lidé podle jejích slov uslyšeli nejdříve jeden výbuch, pak následovaly další. „Poté jsme uslyšeli ještě druhý a třetí výbuch. Střelba se ozvala ojediněle,“ popsala. Podle ní byl cílem útoku úřadující ministr obrany. „Toho sice nezabili, ale zemřelo osm civilistů,“ doplnila Wardová.
Ve středu ráno došlo k dalšímu útoku, opět v podobné čtvrti. „Tentokrát to bylo bez obětí na životech, pouze tam dva lidé byli zranění. Ale znovu opakuji, že to všechno přichází v okamžiku, kdy lidé tady v hlavním městě pociťují mimořádné znepokojení z rychlé, překotné ofenzivy, kterou Tálibán podnikl během odchodu amerických vojáků. Nyní kontrolují nespočet okresů a hraničních přechodů,“ popsala situaci novinářka.
Podle ní v současné době Tálibán ohrožuje polovinu hlavních měst afghánských provincií a v podstatě obléhají tři hlavní města: Kandahár, Laškargáh v provincii Hílmand a Herát.
Nenecháme se zastrašit, nebudeme se bát
„Afghánské bezpečnostní síly jsou prostě rychlostí a zuřivostí tohoto náporu přetížené. Drtivá většina úspěchů Tálibánu včetně jeho postupu a zabrání území se odehrála od května, kdy Spojené státy začaly stahovat své jednotky,“ řekla Wardová s tím, že afghánská armáda skutečně spoléhala na americké letectvo.
„Jeden z analytiků odhaduje, že 80 procent schopností afghánské armády reagovat na hrozbu Tálibánu bylo dosaženo právě prostřednictvím amerického letectva,“ upřesnila novinářka.
Teď podle Wardové Spojené státy provádějí údery v klíčových provinčních městech, která jsou v obležení. „Slyšeli jsme také, jak afghánská armáda vyzývá civilisty ve městě Laškargáh, aby opustili ohrožené území, pokud je jejich dům v oblasti, kterou kontroluje Tálibán. A když říkají, že se musíte evakuovat, můžeme to chápat jako náznak možnosti, že se blíží nějaká protiofenziva vládních sil,“ uvedla reportérka CNN.
Několik hodin po útoku slyšela, jak lidé po celém městě vycházejí ven z domů a skandují Alláhu akbar. „To sice znamená Bůh je velký, ale v tomto kontextu šlo o potvrzení podpory afghánským bezpečnostním službám a o jakýsi výkřik vzdoru proti militantům a proti Tálibánu. Obyvatelé Kábulu se spojili a v podstatě řekli: ,Nenecháme se zastrašit, nebudeme se bát,‘“ uzavřela.
Radikální hnutí Tálibán už několik týdnů postupně zabírá území v Afghánistánu a teď se násilí přesunulo i do hlavního města Kábul. Zdroj: AP
Radikální hnutí Tálibán už několik týdnů postupně zabírá území v Afghánistánu a teď se násilí přesunulo i do hlavního města Kábul. Zdroj: AP