Ohlasy na zasedací pořádek
Slavnostnímu předávání státních vyznamenání při příležitosti vzniku samostatného Československa v pondělí večer ve Vladislavském sále Pražského hradu přihlížely stovky hostů. Jak zaznamenal přítomný štáb CNN Prima NEWS, zasedací pořádek někdy k sobě přiřadil i politické a názorové rivaly. Někteří situaci využili k přátelským debatám. Jiní si naopak vyměnili chladné pohledy.
Jak si všimli reportéři CNN Prima NEWS, zasedací pořádek vedle sebe například posadil ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) a senátorku za opoziční hnutí ANO Janu Mračkovou Vildumetzovou. Oba si stihli během hodiny a půl trvajícího ceremoniálu i krátce přátelsky popovídat.
ČTĚTE DÁLE: Pavel přečetl jen povinné fráze a klišé, míní Kolář. Vyznamenání chartistů podle něj působí komicky
Zasedací pořádek vedle sebe svedl k sobě i bývalé premiéry Andreje Babiše (ANO) a Mirka Topolánka (dříve ODS). Také oni dva si evidentně měli co říct.
GLOSA: Agent Bureš a rozvědčík Pávek aneb Pohádka o zlém a hodném komunistovi
Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí. Zajímá to ale dnes ještě někoho? A zajímá ještě skutečně většinovou českou společnost, kdo byl před listopadem 89 komunistou, rozvědčíkem či estébákem? Kdo byli Bureš a Pávek? Nebo už jde spíš o to, kdo se hezky tváří, kdo pěkně mluví a komu se co odpustí? Minulý týden nám ukázal nejen rozdílné přístupy k Petru Pavlovi a Andreji Babišovi, ale také znovu potvrdil, že si pravda a láska budou muset ke svému přežití najít jiná témata než antikomunismus. A to včetně samotného tématu pravdy a lásky.
Chladně naopak působili europoslanci a sousedé v sále Danuše Nerudová (STAN) a Filip Turek (Motoristé). Názoroví rivalové si pouze vyměnili pozdravy.
„Při tvoření zasedacího pořádku se nedá vyhnout kontroverzím, kdy vedle sebe mohou zasednout zástupci opozice a parlamentu,“ uvedl pro CNN Prima NEWS politolog Lukáš Valeš. „Když mezi sebou válčily Írán a Irák, tak nebylo vhodné jejich představitele posadit k sobě. Mohla z toho být třetí světová válka,“ přiblížil Valeš s tím, že je zapotřebí si při tvorbě zasedacího pořádku počínat rozumně.
Podle Kanceláře prezidenta republiky se v pondělí večer ve Vladislavském sále Pražského hradu sešlo na 700 hostů. Organizace zasedacího pořádku byla poměrně složitá. V prvních osmi řadách byli zástupci obou parlamentních komor a vlády. Dále pak europoslanci, eurokomisař, bývalí premiéři, hejtmani, primátoři, zástupci církví a náboženských společností.
„V druhé polovině sálu pak seděli zejména doprovody vyznamenaných,“ popsal mluvčí prezidentské kanceláře Vojtěch Šeliga. Po skončení ceremoniálu se přítomní hosté přesunuli na banket do Španělského sálu.
Prezident Petr Pavel letos ocenil například in memoriam papeže Jana Pavla II., herce Ivana Trojana a Ondřeje Vetchého, zpěvačku Marii Rottrovou či hokejistu Romana Červenku. Naopak spisovatele Milana Kunderu Pavel letos nevyznamenal, což mrzelo šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Lídr hnutí ANO podle svých slov česko–francouzského literáta za rok na vyznamenání opět navrhne.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Výjimečná shoda Havla, Klause, Zemana i Pavla. Proč je vyznamenání bratří Mašínů proti srsti?