I přes roční odklad si mnozí čeští reprezentanti splnili své sny a z letošních olympijských her v Tokiu se vrátili s cenným kovem. Za úspěšnou reprezentaci země si navíc měli vysloužit finančně velmi příznivé odměny, jenže právě s nimi je nyní problém. Slíbená částka sedí, to samé se však nedá říci o odvodech a rozdělení. Na kolik peněz si olympionici z Tokia skutečně přijdou?
Částky, které vedení Národní sportovní agentury (NSA) letos v srpnu schválilo, jsou totožné jako pro reprezentanty z her v Pchjongčchangu. Zlatí medailisté si přijdou na 2,4 milionu korun, stříbrní na 1,8 milionu a bronzoví medailisté obdrží částku 1,2 milionu.
„Jsem přesvědčen, že si sportovci zaslouží odměny do poslední koruny. Propagace naší země po celém světě, o kterou se zasloužili olympijští medailisté, má pro Českou republiku nevyčíslitelnou hodnotu,“ uvedl k částkám v létě předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser.
Jenže i sportovci musí z odměn, které letos nově vyplácí NSA, odvádět daně. A zde nastává problém. Ještě po olympiádě v Riu odměny pro sportovce spadaly do kolonky „ostatní příjmy“, takže z nich odváděli 15procentní daň.
Dvojí krácení
Nyní ale v celé věci panuje zmatek a někteří olympionici si myslí, že musí odevzdat namísto 15procentní daně 30 procent z částky coby podnikatelé. „Legislativně se nic nezměnilo, i proto mě tento postup překvapuje. V reprezentování České republiky nevidím znaky podnikání a podle mě by měli danit opět 15 procenty,“ sdělil webu isport.blesk.cz Pavel Šnobl ze společnosti Deloitte.
Milionové výplaty fotbalových stratégů na Euru. Kolik si vydělají Šilhavý nebo Löw?
Dovedli své týmy na závěrečný turnaj s cílem uhrát co nejlepší výsledek. Ne všichni se ale svými výsledky přiblížili ideálu. Takovým příkladem je třeba Nizozemec Frank de Boer, který po osmifinálové prohře s Českem rezignoval. Řeč je o trenérech národních celků na probíhajícím fotbalovém Euru. Jaké berou výplaty? Mezi elitu v tomto směru patří Löw, naopak Šilhavý je téměř na chvostu.
Nejedná se navíc o jedinou změnu. Dalším bodem je vyplácení odměn realizačnímu týmu medailisty. Částka se řeší na základě individuální domluvy, obecně však platí zhruba 20 procent z příjmu olympionika. Dříve tuto částku platil Český olympijský výbor (ČOV), letos si však medailisté musí týmy vyplácet sami z odměn od NSA.
Obyčejné počty tak mluví jasně – čeští reprezentanti, kteří si z Tokia odvezli cenný kov, by mohli přijít o takřka 50 procent svých odměn (30 procent z hrubé částky a dalších 20 procent ze zdaněné části). „Mrzí mě, že je vše prezentováno jako navýšení odměn, ale už nikde nezazní, že je to dohromady s odměnami pro realizační tým, které dřív bývaly oddělené,“ posteskl si jeden z olympioniků pro Blesk, který chtěl zůstat v anonymitě.
Sám poukázal i na to, že NSA hrubé částky vyplatila až nyní, čtyři měsíce po olympiádě. „Už to zavánělo skutečnou ostudou. Hlavní bylo peníze rychle poslat a nikdo nepřemýšlel nad tím, jaké to bude mít dopady,“ dodal olympionik.