PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, René Levínský, Zdeněk Hostomský, Jaroslav Flegr, Lukáš Pollert - 18.4. v 11:57
Uspořádat koncerty, kterých by se pod podmínkou negativního PCR testu účastnilo tisíc lidí už koncem dubna, měla v plánu iniciativa Cesta ze tmy. Jenže ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) je nakonec zakázal. Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra by ale takové akce byly nejlepším a nejrychlejším řešením pro návrat do normálního života. Řekl to v pořadu Partie televize CNN Prima NEWS.
„Když si organizátoři zajistí, že všichni budou PCR testováni, tak čím víc by takových akcí bylo, tím rychleji bychom vychytávali infikované lidi. A tím nejpříjemnějším způsobem potírali virus. Kdy jindy to udělat, než když se potřebujeme vrátit k normálnímu životu?“ kroutil Flegr v Partii hlavou nad ministrovým rozhodnutím.
Podle něj Česko promarnilo obrovskou příležitost a návrat k normálu si prodloužilo možná o několik měsíců. „Jsem smutný. Myslím, že to opravdu byla cesta ze tmy,“ podotkl evoluční biolog.
Matematik René Levínský ve stejném pořadu řekl, že je pro konání takových akcí. Bylo by ale potřeba, aby lidé před jejich začátkem absolvovali PCR test a měli také nainstalovanou aplikaci eRouška.
Odložíme v létě respirátory?
V pořadu se odborníci bavili také o respirátorech. Podle Flegra je možné, že i v létě je lidé budou na některých místech muset nosit. „Možná na náplavku už budeme moct bez nich. Hodně rizikové akce buď ale budou muset být pokryté PCR testy, nebo na nich lidé budou muset nosit roušky,“ sdělil. Oproti zimě ale bude podle evolučního biologa infekčnost koronaviru poloviční.
Lékař Lukáš Pollert má ale s rouškami i respirátory problém, a to prý i na sále. „Špatně se mi v tom dýchá, dost mi to vadí. Jsou potřeba ve chvíli, kdy čísla letí nahoru. Ale nemyslím si, že roušky mají nějaký význam. Možná v MDH, ale třeba v hospodě, kde jíte a pijete, je komické je mít. Ať respirátory nosí lidé, kteří mají strach,“ vyzval v Partii Pollert.
Podle něj například staří lidé trpí při nošení respirátorů nedostatkem kyslíku. „A když jsou třeba nakažení covidem, myslím, že roušky a respirátory přispěly k větší nemocnosti a možná úmrtím,“ tvrdil lékař. Matematik Levínský ale upozornil, že na to žádná data neexistují.
Biochemik Zdeněk Hostomský se v Partii pozastavil nad tím, proč musí mít roušku i očkovaní nebo lidé, kteří nemoc prodělali. „Data ukazují minimální přenos viru, pokud jste vakcinováni. V tom případě roušky nedávají smysl vědecky ani psychologicky,“ zdůraznil.
Hostomský také upozornil, že se mu kvůli respirátoru mlží brýle. „Nechtějí, abychom zaplavili nemocnice. Ale tím, že se kvůli zamlženým brýlím zlámu, se tam také dostanu. S rouškami je to přehnané,“ myslí si biochemik.
Připravuje se aplikace s QR kódem
Odborníci v Partii mluvili i o připravované aplikaci s QR kódem. Epidemiolog a člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Rastislav Maďar CNN Prima NEWS už dříve řekl, že by lidé tímto způsobem prokázali buď negativní test, prodělání nemoci v uplynulých 90 dnech, nebo očkování dvěma dávkami. Pak by se mohli třeba zúčastnit letního festivalu nebo jít do nějakého podniku.
Podle Flegra je taková aplikace správnou cestou. „Musíme akceptovat i určitou nespravedlnost, protože se tím zachrání hodně životů. Navíc jde o jednu z pozitivních odměn, která umožní, aby se co nejvíce z nás naočkovalo,“ řekl. Podle něj bude potřeba, aby v zimě bylo 80 procent Čechů naočkovaných. „Aby se znovu nerozjela infekce. Nebude jednoduché k tomu lidi přesvědčit, dejme jim odměnu,“ vyzval.
Matematik Levínský, další ze členů skupiny MeSES, která radí ministerstvu zdravotnictví, řekl, že aplikace by se týkala jen dospělých. „Má smysl ve chvíli, kdy bude mít každý přístup k vakcíně,“ zdůraznil.
Evoluční biolog Jaroslav Flegr byl hostem nedělní Partie. Zdroj: CNN Prima NEWS