CNN Prima News Ústav zdravotnických informací a statistiky

Ústav zdravotnických informací a statistiky

Výpis příspěvků ke štítku „Ústav zdravotnických informací a statistiky“

Omikron úřaduje, skokově přibývá reinfekcí. Proč musíme na oficiální data čekat měsíc?

V Česku kvůli nakažlivější variantě koronaviru omikron přibývá reinfekcí, tedy opakované pozitivity. V posledních dnech se jedná přibližně o každého desátého pozitivně testovaného. Varianta omikron tvoří podle Státního zdravotního ústavu už 80 procent nových případů. Redakce CNN Prima NEWS se zeptala ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška, jaká bude situace v dalších týdnech pandemie.

Česko dál bojuje s vysokým počtem nakažených koronavirem. Hospitalizovaných ale mírně ubylo

Aktualizováno

Za středu, na kdy připadl státní svátek 17. listopadu, testy odhalily v Česku dalších 14 119 případů covidu. Je to sice zhruba o 8 000 méně než v rekordní úterý, ale více než minulou středu i toto pondělí, kdy byly všední dny. V nemocnicích je podle aktuálních údajů 4 440 lidí s koronavirem, asi o 700 více než minulou středu.

Koronavirus se ve velkém šíří mezi dětmi, některé končí v nemocnici. Co jim může způsobit?

Koronavirus se ve velkém šíří mezi dětmi a mladými lidmi. Podle statistik Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS) byly v Praze za poslední týden tři pětiny všech covid pozitivních právě děti do patnácti let. V celostátním měřítku jsou čísla nižší, i přesto ale děti tvoří více než polovinu. Některé děti i mladí navíc končí i v nemocnici. Podle šéfa České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka jim po nemoci hrozí trvalé následky na srdci, na plicích či duševní nebo neurologické změny. Doufá, že se co nejdříve budou moct očkovat.

Data ÚZIS nejsou relevantní. I očkovaní by se měli testovat, kritizuje Maříková z SPD

Poslankyně Karla Maříková (SPD) se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustila do ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Ten v úterý prohlásil, že se z epidemie covidu stala epidemií neočkovaných. Podle Maříkové však data Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), ze kterých Vojtěch vychází, nejsou relevantní. Vojtěchovi dal naopak částečně za pravdu poslanec KDU-ČSL Tom Philipp.

Dušek: Odpovědnost musí být na lidech. Ať se proboha zamyslí a nechají se očkovat

Jedinou cestou z epidemie je očkování, zdůraznil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle něj by lidé měli vzít zodpovědnost na sebe, ale spousta z nich stále není očkována. Dušek také varoval, že pandemická čísla se budou v následujících týdnech zhoršovat. Přibývat může až pět tisíc nakažených denně a růst budou i počty hospitalizovaných.

Bezinfekčnost hostů budou muset kontrolovat i samotné restaurace, zvažuje Vojtěch

Aktualizováno

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zvažuje, že by bezinfekčnost návštěvníků na COVID-19 musely kontrolovat i restaurace. Jejich zástupci, s nimiž jednal, o to podle něj sami mají zájem a někteří k tomu přistoupí dobrovolně. S mobilní aplikací pro uložení a kontrolu certifikátů to už bude jednodušší, řekl v pátek na tiskové konferenci k jejímu představení. Dosud byla povinnost mít negativní test, potvrzení o prodělání nemoci nebo absolvování očkování na návštěvnících restaurací. Když se o povinnosti diskutovalo v květnu před otevřením restaurací, provozovatelé ji odmítali.

Epidemie se vrací, reprodukční číslo roste už pátý den. Je nejvyšší od konce února

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, opět stouplo, aktuálně dosahuje 1,2. Vyšší bylo naposledy na konci února. Roste pátý den v řadě, nad hodnotu jedna, která ukazuje na zrychlování šíření epidemie, se dostalo ve středu. Počet nakažených za uplynulých sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel stoupl ke čtvrtku na 7,6 z předchozích 7,1. Situací se ve čtvrtek navečer bude mimořádně zabývat vláda, zpřísní asi pravidla pro návrat z dovolených.

Nerovný přístup státu, zlobí se praktici. Děti musí kvůli potvrzení o očkování za lékařem

Praktičtí lékaři i rodiče si stěžují na nerovný přístup ze strany státu. Zatímco dospělý člověk si může potvrzení o prodělané nemoci COVID-19 nebo očkování vygenerovat zadarmo během chvíle ze systému Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), děti podobnou možnost nemají. A tak si jejich rodiče musejí pro potvrzení zajít k lékaři. Někteří z nich si za to účtují i 150 korun.

Roušky, rozestupy a strach z mutací. Statistik Dušek předpověděl, jaké nás čeká léto

Letošní léto rozhodně nebude bez opatření jako to minulé, předpovídá ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Například při pořádání kulturních akcí můžeme čekat dodržování rozestupů a ochranu dýchacích cest, v obchodech by pak měl být omezený počet zákazníků. Dušek v rozhovoru v deníku MF DNES mluvil také o lepšící se pandemické situaci nebo testování ve školách, zároveň varoval před mutacemi, které k nám mohou zatáhnout lidé cestující ze zahraničí.