reklama
CNN Prima News Ústav zdravotnických informací a statistiky

Ústav zdravotnických informací a statistiky

Výpis příspěvků ke štítku „Ústav zdravotnických informací a statistiky“

Bezinfekčnost hostů budou muset kontrolovat i samotné restaurace, zvažuje Vojtěch

Aktualizováno

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zvažuje, že by bezinfekčnost návštěvníků na COVID-19 musely kontrolovat i restaurace. Jejich zástupci, s nimiž jednal, o to podle něj sami mají zájem a někteří k tomu přistoupí dobrovolně. S mobilní aplikací pro uložení a kontrolu certifikátů to už bude jednodušší, řekl v pátek na tiskové konferenci k jejímu představení. Dosud byla povinnost mít negativní test, potvrzení o prodělání nemoci nebo absolvování očkování na návštěvnících restaurací. Když se o povinnosti diskutovalo v květnu před otevřením restaurací, provozovatelé ji odmítali.

Epidemie se vrací, reprodukční číslo roste už pátý den. Je nejvyšší od konce února

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, opět stouplo, aktuálně dosahuje 1,2. Vyšší bylo naposledy na konci února. Roste pátý den v řadě, nad hodnotu jedna, která ukazuje na zrychlování šíření epidemie, se dostalo ve středu. Počet nakažených za uplynulých sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel stoupl ke čtvrtku na 7,6 z předchozích 7,1. Situací se ve čtvrtek navečer bude mimořádně zabývat vláda, zpřísní asi pravidla pro návrat z dovolených.

Nerovný přístup státu, zlobí se praktici. Děti musí kvůli potvrzení o očkování za lékařem

Praktičtí lékaři i rodiče si stěžují na nerovný přístup ze strany státu. Zatímco dospělý člověk si může potvrzení o prodělané nemoci COVID-19 nebo očkování vygenerovat zadarmo během chvíle ze systému Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), děti podobnou možnost nemají. A tak si jejich rodiče musejí pro potvrzení zajít k lékaři. Někteří z nich si za to účtují i 150 korun.

Roušky, rozestupy a strach z mutací. Statistik Dušek předpověděl, jaké nás čeká léto

Letošní léto rozhodně nebude bez opatření jako to minulé, předpovídá ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Například při pořádání kulturních akcí můžeme čekat dodržování rozestupů a ochranu dýchacích cest, v obchodech by pak měl být omezený počet zákazníků. Dušek v rozhovoru v deníku MF DNES mluvil také o lepšící se pandemické situaci nebo testování ve školách, zároveň varoval před mutacemi, které k nám mohou zatáhnout lidé cestující ze zahraničí.

Duškův scénář s 40tisícovými přírůstky se nenaplnil. Britská mutace ho vrací do hry

Jen za leden 834 tisíc nově nakažených a 40 tisíc přírůstků za den predikoval před Vánoci ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek v nejrizikovějším scénáři, který se nakonec nenaplnil. V posledních týdnech však přestala epidemie ustupovat a hrozí, že by kvůli šíření takzvané britské mutace mohly být kapacity nemocnic nadále na hraně.

reklama