Část odborníků mluví o lockdownu
Za úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je nejvíce za poslední čtyři měsíce. Přestože reprodukční číslo, které ukazuje, kolik dalších lidí jeden nemocný nakazí, mírně kleslo, evoluční biolog Jaroslav Flegr opět mluví o lockdownu. A dokonce zmiňuje konkrétní termín.
Přestože počet nakažených postupně roste, Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) je zatím v klidu. Čísla jsou podle něj stále optimistická. „Teď za týden máme přibližně 29 nově nakažených na 100 000 obyvatel, ale hlavně je pozitivní vývoj v nákazách u potenciálně zranitelných pacientů a občanů,“ uvedl Ladislav Dušek, ředitel ÚZIS.
Na lockdown to zatím nevidí ani ministr zdravotnictví. „Nemyslím si, že se bavíme o lockdownu jako takovém. Bavíme se o nějakých režimových opatřeních. Přísnějších režimových opatřeních například v rámci hromadných akcí. Tam může být širší povinnost ochrany dýchacích cest ve více prostorech, třeba v práci,“ okomentoval situaci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Flegr: Průšvihy přijdou koncem roku
Daleko skeptičtější je však biolog Jaroslav Flegr. Chladnější počasí podle něj zažene lidi do vnitřních prostor, kde se nákaza šíří rychleji. „Velké průšvihy tentokrát přijdou až v prosinci. Vláda udělá opatření. Ať to bude jakákoliv vláda, tak zavede lockdowny,“ uvedl Flegr s tím, že se dá těmto „průšvihům“ vyhnout.
„Stačí, abychom teď každého zaměstnance a každého žáčka jednou za 14 dní otestovali PCR testem. Šlo by to a skutečně by se ani v zimě nerozjela epidemie,“ popsal možnost, která by podle něj šíření nákazy zamezila. Díky tomu bychom podle něj mohli dokonce i sundat respirátory. Ministr Vojtěch ale tvrdí, že jsou základním protiepidemickým opatřením, a chce je i v následujících měsících ponechat.
Jaroslav Flegr Zdroj: CNN Prima NEWS