Maříková a Philipp o očkování
Poslankyně Karla Maříková (SPD) se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustila do ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Ten v úterý prohlásil, že se z epidemie covidu stala epidemií neočkovaných. Podle Maříkové však data Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), ze kterých Vojtěch vychází, nejsou relevantní. Vojtěchovi dal naopak částečně za pravdu poslanec KDU-ČSL Tom Philipp.
Koronavirová epidemie v Česku výrazně zrychluje. V úterý přibylo 6 274 potvrzených případů, poprvé od dubna tak denní počet nově nakažených překonal hranici šesti tisíc. Kromě aktivních případů rychle přibývá i hospitalizovaných. Epidemie covidu se podle Adama Vojtěcha stala epidemií neočkovaných. Právě oni tvoří většinu lidí v nemocnici.
Karla Maříková v reakci na to Vojtěchovi jakožto dosluhujícímu ministrovi doporučila, aby více vážil svá slova. „Z jakých dat vychází, když netestujeme očkované? ÚZIS nedisponuje relevantními daty. Pan Vojtěch pouze rozděluje společnost na očkované a neočkované a nutí je nesnášet se navzájem,“ řekla poslankyně ve vysílání CNN Prima NEWS.
Poslanec za KDU-ČSL Tom Philipp však rozhořčení Maříkové nechápal. „Pan ministr označil současnou situaci za problém neočkovaných, to je do jisté míry pravda. Data z nemocnic ukazují, že ti, co jsou očkovaní, mají větší pravděpodobnost, že budou mít natolik lehký průběh, že nebudou hospitalizovaní,“ připomněl.
Nutno zmínit, že data ÚZIS, která v úterý zveřejnil ředitel této instituce Ladislav Dušek, se nezabývají pouze samotným testováním, ale především statistikami hospitalizací. Podle Duška ze všech pacientů, kteří skončí na jednotce intenzivní péče (JIP) s těžkým průběhem, je 78 % neočkovaných.
Philipp následně dodal, že ho výrok Vojtěcha nijak nerozčiluje. „Je to určitý verbální stimul k tomu, aby se neočkovaní šli vakcinovat, a chránili tak sebe i své okolí. Je to způsob, jak lidem, kteří váhají, naznačit, aby se šli očkovat,“ doplnil.
Přesto je Maříková přesvědčena, že by očkovaní neměli být nijak zvýhodňováni. „Jedna skupina nemůže být zvýhodňována. Měli by se testovat i očkovaní. Jen tak bude mít testování smysl,“ řekla. Důrazně se tak ohradila proti principu negativní motivace, kterou chce vláda přesvědčovat dosud nevakcinované, aby se šli očkovat.
Maříková zpražila i Hamáčka
Od 1. listopadu totiž skončí proplácení testů pro dospělé. Testy hrazené z veřejného zdravotního pojištění budou mít pouze děti, lidé se zahájeným očkováním nebo ti, kteří se očkovat nemohou. Hospodští také budou mít povinnost kontrolovat bezinfekčnost hostů.
Philipp ve vysílání CNN Prima NEWS podotkl, že mu konec proplácení antigenních a PCR testů přijde nerozumné. „Nepovažuji to za rozumný postup, že testování nebude hrazeno. Ztratíme kontrolu a informace o trasování. Lidé nemusí být nemocní, nemoc mohou jen přenášet a choroba se pak rozjede ještě rychleji,“ podotkl.
Lékař a lidovecký poslanec Tom Philipp v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Zdroj: CNN Prima NEWS
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí navíc naznačil, že by si neočkovaní zaměstnanci museli v budoucnu platit testy, jinak by nemohli do práce. To Maříková považuje za nehorázné: „Překvapuje mě, že si pan Hamáček něco takového dovolí vyslovit.“
Druhou dávkou vakcíny je v Česku v současnosti naočkováno něco přes šest milionů Čechů, což je přibližně 57 % obyvatel. ČR v tomto ohledu patří spíše k podprůměru v rámci Evropské unie. Některé evropské země mají přes 80 % naočkovaných.
Ukazuje se přitom, že státy, které dosáhly proočkovanosti alespoň 80 %, epidemii už bez větších problémů zvládají. Jako příklad lze uvést Portugalsko. To je s Českou republikou srovnatelné počtem obyvatel.