Letošní léto rozhodně nebude bez opatření jako to minulé, předpovídá ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Například při pořádání kulturních akcí můžeme čekat dodržování rozestupů a ochranu dýchacích cest, v obchodech by pak měl být omezený počet zákazníků. Dušek v rozhovoru v deníku MF DNES mluvil také o lepšící se pandemické situaci nebo testování ve školách, zároveň varoval před mutacemi, které k nám mohou zatáhnout lidé cestující ze zahraničí.
Podle Duška by v létě mohlo být maximálně 300 nově nakažených denně. „Případů bude možná ještě méně. Pevně totiž věřím, že po naší tragické zkušenosti s virem během uplynulé zimy tentokrát po celé léto zůstanou rozumná režimová opatření. Kromě toho se budou také striktně hlídat importy případů ze zahraničí,“ řekl Dušek pro MF DNES. Epidemiologická situace by i díky tomu a postupující vakcinaci mohla být ještě lepší než loni v létě.
Počet lidí v obchodech zůstane omezen
Podle ředitele ÚZIS se ale Češi musejí naučit žít s koronavirem, který jen tak nezmizí. Různá opatření prý umožní pořádání rozumně velkých kulturních akcí, aniž by na nich docházelo k nekontrolovatelnému šíření nákazy. „(Lidé) budou mít zakryté dýchací cesty, budou si dezinfikovat ruce a dodržovat rozestupy,“ objasnil Dušek.
Jiná opatření by měla být v obchodech. „Zůstane omezení počtu zákazníků na základě rozlohy prodejny. Některá opatření zůstanou také v restauracích či na festivalech. Mělo by to přispět k tomu, aby se tyto provozovny a akce nemusely znovu uzavírat,“ řekl ředitel. Loňský scénář, kdy se téměř všechna opatření zrušila, rozhodně neočekává.
„V celé Evropě je úplně jiná atmosféra než loni. Zkušenost s covidem byla během zimy dostatečně hrozivá. Režimová opatření určitě zůstanou, budou ale v rozumném rozsahu, aby umožnila co nejvíce normální provoz služeb. Máme i vakcínu, a jak bude očkování pokračovat, bude epidemie slábnout a slábnout,“ podotkl Dušek. V současnosti obdrželo více než 30 procent Čechů starších 16 let minimálně jednu dávku vakcíny. „Během května a června to ještě výrazně pokročí. Proto věřím, že v létě budeme mít epidemii pod kontrolou,“ dodal šéf ÚZIS.
Musíme pohlídat import mutací ze zahraničí
Vše sice vypadá růžově, podle Duška je ale potřeba si dát pozor zejména na další mutace. „Určitě je třeba sledovat riziko importu mutací ze zahraničí. To musíme uhlídat. V tomto ohledu musí být opatření nejpřísnější. Pokud se mutace ze zahraničí zachytí včas, je to ještě riziko, které lze kontrolovat. Nesmí však dojít k tomu, aby se mutace začala nekontrolovaně šířit. Spolu s nezodpovědným chováním lidí by to přineslo problém, o který nikdo z nás nestojí,“ varoval.
Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) si ale přeje, aby lidé mohli v létě co nejvíce cestovat. „Chci se soustředit na zahájení fungování covid pasu a umožnit Čechům, aby během léta mohli cestovat tak, jak na to byli zvyklí,“ prohlásil na tiskové konferenci na konci dubna. Epidemiolog Roman Prymula si od možnosti cestování slibuje větší zájem lidí o očkování.
Dušek kvituje také testování ve školách. V nich se zatím provedlo přibližně 4,5 milionu antigenních testů a pozitivně jich vyšlo lehce přes dva tisíce. „Nepřijde mi to jako neočekávatelné číslo. Ve školách máme zhruba 40 až 50 pozitivních výsledků na 100 tisíc testů. Celkově v populaci máme u dětí výskyt nákazy pod 100 případů na 100 tisíc osob za sedm dní. (…) Celkově se zatím nakažené mezi dětmi daří vychytávat a data svědčí o tom, že nálož viru u dětské populace neroste,“ uvedl ředitel ÚZIS.
Testování dětí ve školách by tak podle něj mělo pokračovat i po prázdninách. „Nechci fušovat do řemesla epidemiologům, ale je zřejmé, že na přelomu srpna a září se pravidelně dostává do pohybu obrovské množství obyvatel, potkávají se lidé, kteří se dlouho neviděli. To je přesně moment, který je pro šíření respiračních nemocí nejvíce rizikový,“ vysvětlil Dušek.
Arenberger: Děti patří mezi skryté přenašeče
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS uvedl, že děti patří mezi skryté přenašeče viru, proto brání rozhodnutí vlády ponechat ve školách respirátory. Jde prý o „pomocné bezpečnostní kritérium“ v situaci, kdy se jedná o jedince, kteří nejsou naočkovaní.
A jaká je aktuální epidemiologická situace v zemi? Podle Duška epidemie viditelně zpomaluje. „A to jsme se už dostali přes hranici, kdy jsem se bál, že by se zpomalování mohlo zbrzdit. Když denní počty případů v minulosti klesly ke dvěma tisícům, pokles se zabrzdil a epidemie následně začala růst. Teď však klesáme i nadále, což je moc dobře. Je vidět, že rozvolňování postupuje pomalu a obezřetně,“ řekl Dušek.
Příznivé je také zmírnění zátěže nemocnic. „Týdenní pokles počtu hospitalizovaných je také asi 25 procent. Celkově máme na lůžkách přes 1 300 pacientů. Na jednotkách intenzivní péče jsme pod 300 lidmi, což znamená, že se může postupně obnovovat elektivní péče. To je další skvělá zpráva,“ dodal Dušek.
Epidemii ale nepovažuje za zcela ubrzděnou, ještě se musí jít s čísly dolů. „Denní přírůstky se poté samozřejmě ustálí na určité úrovni. Hlavně ale dostaneme pod kontrolu komunitní přenos, takže se epidemie přestane šířit nekontrolovaně a rozpadne se do lokálních ohnisek. V létě nám tedy, doufejme, zbudou pouze regionální problémy, které se projeví nárůstem případů v jednotlivých okresech. A tam se také budou řešit,“ vysvětlil Dušek.