Laboratoře v Česku ve středu potvrdily 248 případů koronaviru, zhruba o sto méně než před týdnem. Denní přírůstky nových případů ve všední den zůstávají nejnižší od konce srpna. Dál klesá také takzvané incidenční číslo, na 100 tisíc obyvatel připadá za uplynulý týden 19 nakažených, o šest méně než před týdnem.
Nejvyšší je nyní počet případů nákazy na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní v Jihočeském kraji s 37 případy a nejnižší v Královéhradeckém a Karlovarském kraji, kde je pod pěti. Z okresů je nejhorší situace na Českokrumlovsku, kde incidenční číslo činí 88. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Lékaři mají opět strach z přeplněných nemocnic. Kromě covidu se bojí i „vymizelých“ chorob
Lékaři se obávají opětovného podzimního návalu pacientů v nemocnicích. Tentokrát však nejen kvůli COVID-19, ale i z důvodu opětovného rozšíření dalších infekčních nemocí, jako jsou neštovice, spalničky či mononukleóza, které v době koronavirové epidemie takřka „vymizely“. Změnil se navíc přirozený průběh některých nemocí. Primáři oslovení webem iDnes, který o problematice informoval, mluví i o nedostatku personálu a nemocničních kapacit.
Další vývoj epidemie covidu je podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška třeba sledovat po okresech či obcích. Ve středu řekl, že nejhorší je aktuálně situace na Českokrumlovsku, Českobudějovicku, Prachaticku a Klatovsku, kde má epidemie stále růstovou tendenci. Podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví dosahuje počet nových případů na 100 tisíc obyvatel za týden na Českokrumlovsku 88, na Klatovsku a Českobudějovicku 63 a v okrese Prachatice 57. Nad 25 má incidenční číslo 14 okresů.
Podle Duška je třeba se zaměřit zejména na okresy Český Krumlov a Klatovy. „Oba dva mají stále vysokou záchytovou nálož, mají prorůstové charakteristiky a mají relativně vysokou pozitivitu testů,“ dodal. Podle něj ale zatím více pacientů nesměřuje do nemocnic.
Za více než 14 měsíců od prvních případů covidu v ČR byla celorepublikově nejhorší situace koncem října 2020 a začátkem ledna 2021, kdy se sedmidenní incidence přiblížila 850 případům na 100 tisíc obyvatel. Začátkem března se pohybovala kolem 800, pak začala klesat.
Z regionů byla z tohoto pohledu nejhorší situace v těch, které jsou na tom naopak nyní nejlépe. Na přelomu letošního února a března zaznamenávaly Královéhradecký, Plzeňský a Karlovarský kraj opakovaně přes 1 200 nových případů za sedm dní na 100 tisíc obyvatel. K této hranici se ještě přiblížil Zlínský kraj, a to koncem loňského října.
V celém Česku bylo k úterku hospitalizováno 285 pacientů s covidem, z nich 40 ve vážném stavu. Obě čísla byla naposledy nižší loni před polovinou září. Posledních zhruba 14 dní se denní počet úmrtí na covid drží pod deseti.