
Trump nařídil znovu otevřít Alcatraz
Proslulá věznice Alcatraz by se mohla znovu otevřít, uvedl americký prezident Donald Trump. Z ostrovního vězení je takřka nemožné utéct. Trojici vězňů se to ale v roce 1962 povedlo a jejich příběh dodnes obestírá tajemství.
Americký prezident Donald Trump nařídil znovu otevřít věznici Alcatraz, do které chce poslat ty nejhorší zločince. Informoval o tom na své sociální síti Truth Social.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hollywood je ničen, je to hrozba, varuje Trump. Uvalil stoprocentní cla na zahraniční filmy
Proslulá federální věznice v někdejší pevnosti Alcatraz v Sanfranciském zálivu byla zřízena v srpnu 1934 a sloužila do března 1963. Během té doby se 36 mužů pokusilo o 14 samostatných útěků. Téměř všichni byli chyceni nebo pokus nepřežili.
Nejznámější útěk zůstává záhadou
V roce 1962 se ale trojici vězňům podařilo uprchnout. Frank Lee Morris a bratři John a Clarence Anglinovi, kteří byli odsouzeni za bankovní loupeže, si vyrobili figuríny, aby si ostraha nevšimla, že nejsou v celách. Že vězni chybí, se zjistilo 12. června ráno, když jeden z dozorců v cele Franka Lee Morrise narazil na něco, co původně považoval za uťatou hlavu. Dozorce „s křikem upadl, když sáhl přes mříže, aby šťouchl do hlavy vězně, a podobizna spadla na podlahu“, uvádí se ve zprávě agentury Associated Press z archivu FBI z roku 1991, kterou získal web People.
Podle vládního memoranda z prosince 1962 si všichni tři naplánovali útěk „pomocí podomácku vyrobeného voru“, který vyráběli asi rok. FBI, pobřežní stráž, vězeňský úřad a další orgány začaly postupně nacházet důkazy a dávat dohromady důmyslný plán útěku, jehož strůjcem měl být Morris s IQ 133. Úřadům pomohl také vězeň Allen West, který se nedostal ze své cely včas.
Jak se ukázalo, skupina spřádala plány už od prosince předchozího roku, když jeden z nich narazil na staré pilové kotouče. Pomocí primitivních nástrojů – včetně podomácku vyrobené vrtačky z motoru rozbitého vysavače – uvolnili větrací otvory v zadní části své cely a následně pečlivou prací odstranili celou část stěny. Jakmile prošli, otvory zakryli, píše FBI.
Za celami se nacházela nestřežená užitková chodba. Tou prošli a vyšplhali se na střechu, kde si zřídili tajnou dílnu a z různých ukradených materiálů – například 50 pláštěnek – postavili vor o rozměrech 1,8 x 4,2 metru a vyrobili si také dřevěná pádla. Večer 11. června 1962 vyrazili pryč z Alcatrazu.
Co se stalo potom, zůstává dodnes záhadou. FBI oficiálně uzavřela případ 31. prosince 1979 a předala odpovědnost americkému maršálskému úřadu, který pokračuje ve vyšetřování. Není ale jasné, jestli trojice stále žije.
V roce 2018 získala místní zpravodajská stanice KPIX 5 dopis, v němž pisatel tvrdil, že je John, a uvedl, že se jim to „té noci podařilo“. „Je mi 83 let a jsem ve špatném stavu. Mám rakovinu,“ stálo v části dopisu, který televize exkluzivně získala. „Ano, tu noc jsme všichni přežili, ale jen stěží!“. Americký maršálský úřad údajně poslal dopis FBI k prošetření, ale výsledky byly neprůkazné.
Otevře se Alcatraz znovu?
Hlavním důvodem pro uzavření zařízení byly vysoké provozní náklady, uvádí na svých stránkách americká vězeňská služba. „Provoz Alcatrazu byl téměř třikrát dražší než jakákoliv jiná federální věznice,“ uvádí vězeňská služba. Veškeré zboží nutné pro provoz věznice bylo nutné přepravovat z pevniny na ostrov, kde se Alcatraz nachází. „Ostrov nemá například vlastní zdroj pitné vody,“ dodala vězeňská služba. „Federální vláda uznala, že je více efektivní, co se týče nákladů, postavit nové zařízení, než udržovat v provozu Alcatraz,“ uvedla služba.
Podle demokratické kongresmanky Nancy Pelosiové, v jejímž obvodě pevnost stojí, nelze Trumpův návrh brát vážně. „Alcatraz je dnes velmi oblíbeným národním parkem a významnou turistickou atrakcí,“ dodala bývalá předsedkyně Sněmovny reprezentantů.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Trump mírový plán nedomyslel, míní Just. V dohodě o nerostech může být skrytý kalkul Kyjeva