Zakladatel Microsoftu Bill Gates vyzval světové politiky, aby zřídili fond pro boj s budoucími pandemiemi a bioterorismem. Miliardář varoval, že státy musí být připraveny na katastrofy, jako je třeba teroristický útok pomocí neštovic, ať to stojí, co to stojí. Podle něj bude výzkum sice velice drahý, ale poskytne obrovský přínos vědě.
Gates se o možných budoucích hrozbách rozpovídal tento týden v rozhovoru pro think tank Policy Exchange. Podle něj musí vlády nasypat miliardy dolarů do nového fondu, ze kterého pak bude financován výzkum. „Doufám, že do pěti let budu moct napsat knihu s názvem ,Jsme připraveni na další pandemii‘, ale bude to stát desítky miliard,“ řekl někdejší nejbohatší muž světa. Podle něj mají ve financování hrát hlavní roli USA a Velká Británie.
Okázalá hostina, luxusní šaty a dva obřady. Dcera Billa Gatese Jennifer se provdala
Budoucí dědička společnosti Microsoft Jennifer Gatesová se o víkendu provdala. Své ano řekla třicetiletému egyptskému jezdci na koni Nayelu Nassarovi. Obřad se uskutečnil v jejím rodném Westchesteru v New Yorku a pompézní hostiny se zúčastnilo přibližně 300 hostů. Jednalo se přitom již o druhý svatební obřad. Novomanželé totiž svůj svazek stvrdili už v pátek během soukromého muslimského obřadu.
Zakladatel Microsoftu je také přesvědčen, že existuje nebezpečí teroristických útoků biologickými zbraněmi. A i prevence této hrozby by podle něj měla být z fondu financována. „Jsou tu přirozeně vzniklé epidemie, ale bioterorismus může být ještě horší. Co kdyby bioteroristé vypustili neštovice na 10 letištích? Víte, jak by svět reagoval?“ tázal se Gates.
Kromě varování měl ale filantrop i optimistické myšlenky. Financování prevence pandemií může mít dle jeho slov obrovský přínos pro medicínu obecně. „Levná výroba vakcín, postavení velkých továren, zbavení se chřipky a rýmy, očkování ve formě náplasti na ruce. To jsou všechno věci, které budou přínosné i v dobách, kdy nebudeme mít pandemie,“ myslí si miliardář.
Gates se kromě hrozby pandemií angažuje i v otázce změny klimatu. Tento týden vystoupil na klimatické konferenci v Glasgow, kde vyjádřil obavy, že svět podle něj nesplní cíle stanovené Pařížskou dohodou. Pochválil ale Velkou Británii za zavedení inovací, jako jsou třeba pobřežní větrné elektrárny.