Hon na neočkované je hnus, říkají tvrdohlaví Goralé z Beskyd. Proč odmítají vakcínu?

Nejméně proočkovaným regionem v České republice je Jablunkovsko v Beskydech, kde se domorodci považují za takzvané Goraly. „Stát teď pořádá hony na neočkované. To už je opravdu hnus a já tomu tlaku nepodlehnu,“ slibuje rozhořčená 60letá Věra Tatarková z Nýdku na Jablunkovsku. Vakcínu tady zatím přijalo pouhých 43,5 % obyvatel. Pro srovnání, správní obvod Český Brod ve středních Čechách už hlásí 64,3 % plně naočkovaných.

Stojím u supermarketu nedaleko jablunkovského náměstí. A vzhledem k počtu odmítačů v regionu jsem zvědav, zda napoprvé oslovím odpírače, či příznivce očkování. Platí druhá možnost, 65letá Jana Moroszová z Jablunkova patří k fanouškům vakcíny. „Spousta mých kamarádek ale očkování odmítá. Tady jsou lidé dost zatvrzelí, takoví berani. Můžete do nich mluvit horem dolem – a nic,“ líčí žena. „Do hlavy jim nevidím, ale myslím si, že už je k očkování nikdo nepřesvědčí.“

Další dvojice patří k odmítačům. „Stát teď pořádá hony na neočkované. A to už je opravdu hnus,“ emotivně říká 60letá Věra Tatarková, která si do Jablunkova přijela nakoupit z nedalekého Nýdku. „Hon na lidi, to mě zaráží, jak daleko už to došlo,“ zopakuje. „Paní Peková a další odborníci, kteří zpochybňují očkování, jsou odstraňováni z médií. Naštěstí existuje Facebook, kde se dozvím pravdu,“ věří. Svůj pohled na očkování hájí s takovou naléhavostí, že je asi nemožné ho změnit. Na sociálních sítích se prý žena také dozvěděla, že mnohé státy už daly od očkování ruce pryč, protože to k ničemu nebylo.

Z partyzánů odmítači vakcíny

Lidé z Jablunkovska se považují za takzvané Goroli, ale snesou i počeštěný název Goralé. Podobně jako Valaši jsou to potomci pastevců, kteří v 16. století přišli po hřebenech z rumunských Karpat až do dnešních Moravskoslezských Beskyd. A tihle hrdí horalé nesnášejí, když jim někdo chce vzít svobodu. Často se proto přidávali ke zbojníkům a v poslední válce k partyzánům. Za komunismu pak odmítali kolektivizaci a odhodlaně bránili i svoji víru.

Jinými slovy, co Goralům nařizovala „vrchnost“, to se automaticky odmítalo. A když teď stát úpěnlivě nabádá občany, aby se naočkovali proti infekci COVD-19, někteří místní jánošíci už volají po povstání. A také 60letá Věra Tatarková dál láteří: „Nesouhlasím, nesouhlasím, nesouhlasím… Očkování úplně zavrhuji, to je můj postoj. Řekněte, proč mě teď kvůli očkování utiskují? Vláda ze mě udělala občana druhé kategorie, který nesmí ani na Slovensko, kde mám příbuzné. Rok jsem je neviděla, tohle je nové selektování lidí.“

Když se snažím najít protiargument, že přece stačí přijmout vakcínu a za příbuznými na Slovensku může žena bez problémů vyrazit, zastaví mě nová vlna nesouhlasu: „To je přece nehorázná věc, aby někdo podmiňoval moji svobodu injekcí. Nenechám si tu vakcínu vnutit ani pod nátlakem.“ Žena pracuje v Třineckých železárnách a štve ji, že stát nyní zpoplatnil i testování. Tím se případná cesta za příbuznými na Slovensko ještě víc komplikuje. Očkovány nejsou ani její dospělé děti, třicátníci až čtyřicátníci. „Ani můj manžel, toho by to vůbec nenapadlo,“ vypráví Věra Tatarková. Její muž zatím mlčel, teď ale spustí podobnou litanii jako manželka: „Pamatuji si moc dobře, jak tady za komunistů chytali toulavé psy a očkovali proti vzteklině. Teď se něco podobného dělá s lidmi.“

Chytřejší než ministr i WHO

Než se rozloučíme, paní Tatarková ještě přidá jednu fake news ze sociálních síti: „Na programu už je další nemoc, která přijde po covidu. Ještě tady není, už se ale proti ní vyrábí vakcína, všechno je to jen byznys. Kde to, proboha, žijeme?“ Věrohodnost vakcíny zpochybňuje i tím, že se očkuje na nádražích či v obchodních centrech. „Něco jim prostě píchnou, ale zbytečně. Kdyby tady kolem nás padali lidé jak muchy, budu ochotna přiznat, že je to epidemie, ale nic takového se neděje.“ Ve středu 3. listopadu přitom nemoci podlehlo 40 Čechů.

Nechci být zbytečně ironický, mnozí obyvatelé Jablunkovska jsou ale chytřejší než ministr zdravotnictví, hlavní hygienička i Světová zdravotnická organizace (WHO), která právě vydala zásadní zprávu. Evropa je podle WHO opět epicentrem infekce COVID-19, a to z prostého důvodu. V některých zemích se očkuje hlemýždím tempem.

Zatímco ve Španělsku už se dvěma dávkami naočkovalo 80 % občanů, Česko hlásí k 5. listopadu jen 58,8 % plně naočkovaných občanů. A statistiku výrazně snižují právě regiony plné odpíračů. Na Jablunkovsku ukončilo vakcinaci jen 43,5 % obyvatel, podobná je situace i na sousedním Valašku. Goralé i Valaši jsou největšími odpírači vakcinace v České republice. Prostě barani.

Antikoncepce se nebojí, vakcíny ano

„Někteří lidí jsou pěkní k....i,“ neudrží se 73letý Josef Durstin z Jablunkova, když má říct názor na neočkované sousedy. Štvou ho mladí i staří odmítači. „Bohužel, nepřesvědčil jsem ani svoje děti a teď dcera dostala covid.“ Vakcínu proti nemoci COVID-19 považuje za bezpečnou. „Mladé holky nemají problém s antikoncepcí, i když na tyhle prášky občas také někdo doplatí. Proč tedy mají tolik obav z vakcíny,“ kroutí hlavou. A dodá, že bezpečný sex si vzít nenechají, na bezpečí seniorů ale bezohledně kašlou.

Kolem vývěsky jablunkovské pohřební služby právě vede bicykl 48letá Marta K.: „Dokud mě k očkování nedonutí nějaký policajt násilím, píchnout si to nenechám. Začíná to být zase jako za komunistů, já si to ještě docela pamatuji. A přitom je ta vakcína k ničemu.“ Chvíli oponuji, že vakcína už prokazatelně zachránila nejednoho starce, což je přece krásné. „To není pravda. Teď na covid zemřeli tři staří lidé z Jablunkova a všichni byli očkovaní. Vakcína je k ničemu,“ stojí si za svým 48letá žena.

Před katolickým kostelem Božího těla v Jablunkově potkávám paní Annu. Věk nechce prozradit, ale odhaduji, že má nejméně sedmdesát. „Očkování nechci, všechno je to o boží vůli. Když mě Bůh povolá k sobě, budu muset jít,“ říká. Ve vývěsce před chrámem visí plakát ve slovenštině s heslem: „Boh nie je mŕtvy.“ Možná není mrtvý Bůh, ale ve čtvrtek 4. listopadu zemřelo na covid nejméně 27 nakažených.

U vývěsky pohřební služby stojí také David Niedoba. A trochu záhadně mi říká, že sice žije v Jablunkově, ale dlouho nebyl doma. „Pracoval jste v cizině?“ Zeptám se. Jen se usměje: „Mým zaměstnavatelem byla Vězeňská služba ČR.“ Aha, tenhle muž středního věku se zrovna vrátil z kriminálu. „Věznice Břeclav-Poštorná,“ dopoví za mě David Niedoba.

„A ve věznici se dneska musíte očkovat, jinak jste druhořadým člověkem, který nemá na nic nárok. Ani na práci,“ vysvětluje. „Jsem zásadním odpůrcem očkování, ale musel jsem si to v base nechat píchnout,“ říká naštvaně. „Covid je chřipka jako každá jiná. Občas někdo zemře, ale to máte stejné, jako když se umírá třeba na rakovinu,“ porovnává. Ani David Niedoba tedy v Jablunkově určitě nepřispěje k lepší proočkovanosti. A region zřejmě i nadále zůstane nejméně proočkovanou oblastí v České republice. „Každý stejně jednou půjdeme pod zem,“ rozloučí se David Niedoba. I on je hrdý Goral z Jablunkovska.

Tagy: