Američané asijského původu se stále častěji stávají terčem útoků z nenávisti. Slovních ataků, obviňování za způsobení pandemie koronaviru i brutálních fyzických napadení raketovým tempem přibývá. Uplynulý týden přinesl hned několik děsivých případů, které upoutaly pozornost.
Autobusová zastávka v San Franciscu – muž nožem bodá asijskou seniorku, které způsobí těžká zranění. Útočník na stejném místě napadl ještě jednu Asiatku.
„Byl to vážně velký nůž. Měl na rukojeti boxer a čepel byla děrovaná jako u vojenských nožů. Stála k němu zády a viděla jsem, jak z její bundy vylétává peří,“ říká svědkyně útoku Patricia Leeová.
Starší z obětí bylo 85 let. O pár dní dříve opět v San Franciscu jiný muž zasypal údery mladého otce asijského původu, který si vyšel na procházku s ročním synem v kočárku.
Jen na černých životech záleží? Policie zatkla aktivistu z BLM za napadání Asiatek
Jakožto člen hnutí Black Lives Matter (BLM) chtěl zastavit diskriminaci Afroameričanů, teď ale sám skončil ve vazbě kvůli šíření nenávisti. Policie v americkém Seattlu zatkla Christophera Hamnera za údajný zločin nesnášenlivosti vůči asijské komunitě. Muži tak hrozí vězení.
„Nemohl jsem ochránit svého syna, byl jsem na zemi a on byl v kočárku, který pomaličku odjížděl pryč. Jakožto pro rodiče to pro mě bylo opravdu děsivé,“ uvedl napadený otec.
Narůst útoků o 164 procent
Další podobné, nevyprovokované útoky řešila v uplynulém týdnu také policie v New Yorku, kde napadla žena dvě Asiatky kladivem, k násilnému ataku došlo rovněž v Baltimoru. Asiaté si také stěžují, že jim lidé stále nadávají do šiřitelů covidu.
„Přišel ke mě muž v masce a kapuce, takže nevím, jak doopravdy vypadal, a řekl mi, že jsem čínský virus. Pak mě chytil a snažil se mě odtáhnout pryč. Kopal mě a vláčel mě po zemi,“ uvedla Natty Jumreornvongová, studentka medicíny.
Americký senát už v dubnu odhlasoval zákon, který má pomoci podobné útoky monitorovat a stíhat. Univerzita v San Bernardinu jich zatím v čerstvé studii od začátku roku napočítala po celých Státech už 2400. Oproti prvnímu čtvrtletí loňského roku, kdy se covid teprve rozjížděl, je to nárůst o 164 procent.