Ve válce se mnohdy dějí věci, nad kterými zůstává rozum stát. Své o tom vědí ukrajinští obyvatelé žijící v okolí Černobylu. Když se loni pokusili varovat nepřátelské ruské vojáky, aby se nezdržovali poblíž zničené jaderné elektrárny, jejich rady nevyslyšeli. Místo toho se na místě utábořili, v jeden moment dokonce rybařili v někdejší chladicí komoře reaktoru, popsali místní pro deník The Sunday Times. Mnozí okupanti skončili v nemocnici. Podobný osud potkal letos jiné ruské vojáky v Záporoží, kteří při vyhrabávání zákopů omylem narazili na dobytčí hřbitov a chytili anthrax.
Černobylská jaderná elektrárna byla už v úvodu loňské ruské invaze jedním z hlavních vojenských cílů. Okupační síly ale podcenily zdravotní rizika, která plynou z pobytu na místě nukleární katastrofy. I po roce místní ukrajinské obyvatelstvo kroutí hlavou nad počínáním ruských vojáků, kteří buďto nechtěli věřit, že by mohli onemocnět z ozáření, nebo jim to bylo zcela jedno. Stačily ovšem první dva týdny a došlo na první „odpadlíky“.
Třicetiletá Oksana Pyšna, specialistka zodpovědná za monitorování situace ochranné zóny kolem černobylského jaderného reaktoru, neskrývala v rozhovoru pro deník The Sunday Times nepochopení nad ruským počínáním. „Nesnažte se v tom hledat logiku,“ řekla například na konto vykopávání zákopu v radioaktivitou zasaženém černobylském lese.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Drsné přestřelky, výbuchy i kuriozity. Autentické záběry ukazují realitu války na Ukrajině
Ruští vojáci podle ní strávili dva týdny v šestikilometrovém okolí radioaktivního reaktoru č. 4, kde spali, jedli a pili – i přes varování místních obyvatel, kteří své nepřátele upozornili na četná nebezpečí. „Je to nejnebezpečnější sekce ve zvláštní zóně, protože pod zemí je zakopaný jaderný odpad,“ doplnila Pyšna.
Ukrajina v EU? Země v občanské válce těžko, řekl Kobza. Sprostá lež, sepsul ho Lipavský
Umím si představit, že jednání o vstupu Ukrajiny do Evropské unie (EU) začnou ještě letos, řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Poslanec Jiří Kobza (SPD) si ale Ukrajinu v EU představit neodvede, jelikož jde o zemi „zmítanou občanskou válkou“. Jeho slova Lipavský označil za sprostou lež s tím, že na Ukrajině není občanská válka, ale že byla napadena Ruskem.
Přesto si Rusové udělali z Černobylu základnu. Dokonce měli podle svědků rybařit v někdejší chladicí komoře jaderného redaktoru, kde v současnosti plavou sumci. Podle místních proto není divu, že někteří skončili na nemocničním lůžku. Ačkoliv se sami k nebezpečí z radioaktivního okolí staví poměrně netečně, chování ruských okupantů je překvapilo i šokovalo.
„Myslím, že chápali rizika, ale jsou prostě tupí,“ řekla 70letá místní obyvatelka Galyna Vološňa. Černobyl ale Rusům nabídl výhodu v tom, že si obránci netroufli na ostřejší dělostřelecké útoky. Pokud by trefili kritickou část elektrárny, mohl by pokus o znovudobytí oblasti skončit další jadernou katastrofou. Do měsíce se ale ruské jednotky stáhly, aniž by v oblasti dosáhly významnějších cílů.
Útrapám se nevyhnuli ani ruští vojáci na druhé straně Ukrajiny. V Záporoží okupanti omylem narazili při vykopávání obranných pozic na dobytčí hřbitov, kde byla pochována prasata.
Téměř celá jednotka se nakazila anthraxem a skončila v karanténě, což na sociálních sítích potvrdil i Ivan Fedorov, starosta Melitopolu.
Actually, this was announced by the mayor of #Melitopolhttps://t.co/TTx2S0rxdo
— Азов South (@Azovsouth) April 25, 2023
„Ne, tohle není epizoda z hororu – taková je realita chovatelů prasat v Záporoží. A dva ruští vojáci byli původně převezeni do melitopolské nemocnice, ale po potvrzení diagnózy byli rychle odepsáni a odvezeni neznámo kam,“ okomentoval kuriózní případ na frontě.
„Ukrajina tlačí okupanty zpět. Šťastný konec je nečeká,“ poznamenal na konci příspěvku.