Vláda slíbila na začátku koronavirové krize více než bilion korun na podporu české ekonomiky. Realita však za avizovanou pomocí poněkud pokulhává. Podle generálního ředitele Komerční banky Jana Juchelky však přijaté podpůrné programy v zásadě fungují. „Vláda přijala v symbióze s Českou národní bankou řadu opatření, která primárně cílila na zaměstnanost a posílení likvidity rodin a firem. To vneslo do nastalé situace klid,“ řekl v pořadu Interview Lucie Hrdličkové na CNN Prima NEWS.
Jan Juchelka je přesvědčen, že řada vládních podpůrných programů zafungovala dobře, čehož důkazem je stále velice příznivá situace na trhu práce, kdy nezaměstnanost v České republice stoupla z jarních 3,1 na současných 3,7 procenta. „Vývoj nezaměstnanosti potvrzuje, že zapůsobila opatření, která šla přímo za zaměstnanci a živnostníky. Tedy programy Antivirus a Pětadvacítka,“ řekl šéf Komerční banky, který je rovněž členem Národní ekonomické rady vlády.
Připustil, že programy Covid se čerpají o něco méně, počáteční zájem o tento druh vládní pomoci se po čase utlumil. V rámci programu Covid III je podle Juchelky momentálně distribuováno asi 15 až 18 miliard korun. Oslabení poptávky po tomto typu pomoci si generální ředitel Komerční banky vysvětluje tím, že bankovní domy nepřestaly poskytovat i standardní úvěry, a tak je podnikatelé i domácnosti využívají. „U spotřebitelských a hypotečních úvěrů dochází k obrovskému nárůstu,“ dodal.
Nárůst nesplácení nečekáme
Moderátorka pořadu Interview Lucie Hrdličková ale namítala, že existuje mnoho příběhů podnikatelů a živnostníků, kteří na státem garantované úvěry z programů Covid nedosáhnou, protože se jim dostává stále stejné odpovědi: „Nepodnikáte v perspektivním odvětví.“ Jan Juchelka ale vysvětlil, že banky ke každému žadateli přistupují individuálně a snaží se mu nabídnout pomoc a řešení. „Máme zájem, aby podnikatelé tyto programy čerpali,“ řekl ve vysílání televizní stanice CNN Prima NEWS.
Juchelka se rovněž zamýšlel nad dopady konce plošného moratoria na splácení úvěrů, které fungovalo do října. Neočekává, že by došlo k rapidnímu nárůstu podílu nesplácených půjček. „Naše metodika posuzování klienta v problémech se nezměnila, zůstala stejná. Odklady splátek jsme nabízeli už před zavedením plošného moratoria a v tom budeme pokračovat,“ ujistil Jan Juchelka.
Musíme digitalizovat
Podle něho se v současné době v otázce splácení nic dramatického neděje. Vidí však, že podnikatelé více přemýšlejí o odkladu investic, protože je před nimi nejisté období. „Úvěr není dotace. Na rozdíl od ní se půjčené peníze musí vrátit, a to i s nějakým úrokem,“ řekl také šéf Komerční banky.
Národní ekonomická rada vlády podle něho také chystá doporučení pro vládu, jak by měla vylepšit strukturu české ekonomiky právě v souvislosti s probíhající koronavirovou krizí. „Chceme posílit digitalizaci, což v konečném důsledku bude znamenat více pracovních míst v nových oborech, i napříč těmi stávajícími,“ uzavřel Juchelka s tím, že budoucnost mají i tradiční české průmyslové firmy. A to zejména v případě, že využijí možnosti, které digitalizace nabízí.
Rozhovor Lucie Hrdličkové s Janem Juchelkou si můžete poslechnout i jako podcast:
Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, Castboxu a dalších platformách.