S velmi nezvyklým krokem přišla vláda v Norsku. Ta totiž schválila zákon, podle kterého musí tamní influenceři a internetové celebrity přiznávat, zda ve svých příspěvcích použili filtry či retuše. Chce tak zabránit tomu, aby lidé, kteří influencery sledují, neměli zkreslené představy o tom, jak má „ideální“ lidské tělo vypadat. Část internetových celebrit se kupodivu za zákon staví a je podle nich potřeba.
Celá řada influencerů se na sociálních sítích jako Instagram či TikTok snaží potenciální i stálé fanoušky nalákat zejména na své tělo či tvář. Využívají speciální filtry a retušování na své fotografie a videa, aby se sledujícím mohli předvést například s vyrýsovaným svalstvem, větším poprsím, užším pasem či hladkou kůži na tváři či těle. Zkrátka chtějí dosáhnout vizuální dokonalosti.
Jejich fanoušci si ovšem mnohdy nemusí uvědomit, že jsou fotografie a videa jejich internetových oblíbenců vyumělkovaná a zkrášlená. Můžou tak získat mylnou a naivní představu o tom, jak jsou tito influenceři fyzicky dokonalí, případně to může zkreslit jejich představu o mužském či ženském těle obecně.
Problematikou se začala zabývat vláda v Norsku. Ta v parlamentu prosadila zákon, který zmiňované akce influencerům značně ztěžuje. Nově totiž mají přiznávat, kdy na svých výtvorech použili filtry a jiné úpravy. Vláda k tomuto účelu vytvoří speciální označení, které by mělo na sociálních sítích být brzy k dispozici. Týkat se to bude těch lidí, kteří v daných příspěvcích propagují nějaký produkt či budou označeny jako reklama
Kdy vejde zákon proti filtrům a dalším úpravám na sociálních sítích v platnost, ještě není jisté. Rozhodne o tom norský král Harald V.
Zabráníme nezdravému tlaku na mladé, slibuje si Norsko
Norské ministerstvo pro záležitosti dětí a rodiny, které zákon navrhlo, ve své zprávě uvedlo, že příspěvky influencerů kvůli úpravám můžou na mladé lidi působit nezdravě. „Požadavek mít retušované či jinak upravené příspěvky označené je jedním z opatření proti nezdravému tlaku. Opatření se snad uzpůsobí jako užitečný a významný článek k potlačení negativních dopadů, které takové příspěvky mají především vůči dětem a mladým lidem,“ slibuje si od nařízení norská vláda.
O potřebě zmíněného zákona jsou přesvědčeni i někteří influenceři. „Je tolik lidí, kteří jsou zranitelní kvůli svému tělu či obličeji. I já jsem kdysi bojovala se svým tělem kvůli Instagramu. Nejhorší je, že ani nevím, zda dívky, ke kterým jsem vzhlížela, své fotografie upravovaly, či ne. Proto potřebujeme všechny odpovědi – a potřebujeme tento zákon,“ nechala se pro britské BBC Radio 1 slyšet norská influencerka Madeleine Pedersenová.
Podobně hovoří i britská internetová celebrita Em Clarksonová. „Nemůžeme lidem říkat, aby přestali své fotografie upravovat, to se nedá provést. Ale říct jim, pokud to uděláte, buďte s tím upřímní, je skvělé,“ uvedla Britka.
Nápad není promyšlený, tvrdí norská influencerka
Další norská internetová celebrtia Eirin Kristiansenová sice se zákonem v zásadě souhlasí, ale není podle ní dobře promyšlený. „Připadá mi to jako zkratka ke spravení problému, která ale příliš mnoho nezlepší,“ řekla Kristiansenová pro BBC Radio 1.
Podle ní je totiž využití filtrů a retušování fotografií a videí na sociálních sítích jen jedním z bodů celé problematiky. „Psychické problémy jsou způsobeny daleko více věcmi než editováním fotky. A přidání označení na fotku nezmění, jak se mladé dívky a kluci opravdu cítí,“ dodala Kristiansenová.