Česká republika by měla jít rakouskou cestou a jako průkaz bezinfekčnosti uznávat protilátky, apelují na vládu opoziční politici. „V Rakousku protilátky uznávají a není tam horší epidemická situace než u nás,“ prohlásil ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS expert Pirátů na zdravotnictví a právník Ondřej Dostál.
„Rakousko protilátky uznává. Pirátská strana by kopírovala Rakousko, není tam horší epidemická situace než u nás,“ řekl Dostál. Stejný názor má i šéf SPD Tomio Okamura, který má s protilátkami osobní zkušenost.
„Rakouský model by byl optimální. Já třeba očkovaný nejsem, ale mám množství protilátek, které odpovídají očkování. Lékařka mi říkala, že lidem, kteří mají protilátky, ani očkování nedoporučuje,“ řekl Okamura ve vysílání CNN Prima NEWS.
Na uznávání protilátek tlačí i další politici, například poslanec a lékař Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). „Na základě vědeckých zkušeností z České republiky i zahraničí jsou protilátky marker, který má smysl sledovat. Není to samospásné, ale odmítat uznávat protilátky je do budoucna špatně,“ řekl tento týden CNN Prima NEWS Kaňkovský.
Poslanec hnutí ANO Jiří Mašek ve Zprávách PLUS upozornil, že kromě Rakouska s protilátkami téměř nikdo jiný nepočítá. „Podívejme se do zbytku světa, spousta států protilátky neuznává. Současný názor odborníků a epidemiologů není jednoznačný,“ podotkl Mašek.
Odborníci se neshodnou
Odborníci se na uznávání protilátek jako průkazu bezinfekčnosti neshodnou. Například epidemiolog Roman Prymula si myslí, že protilátky by se měly brát v potaz. „V medicíně není nic černobílého, vždy se pohybujeme na určité škále. Je zřejmé, že u naprosté většiny lidí vysoké hladiny protilátek budou stačit k tomu, aby se znovu nenakazili. Důkazy jsou jasné,“ uvedl Prymula.
Náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková v pátek uvedla, že i lidé, kteří mají protilátky, mohou onemocnět. Podle viroložky Ruth Tachezy by bylo složité nastavit standardy pro uznávání protilátek. „Důležité je, že nemáme studii, která by nám ukázala, jakou hladinu protilátek potřebujeme a odpovídala by ochraně vyvolané vakcinací. To je naprosto zásadní věc,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Tachezy.
Podle Kaňkovského ale existují studie, podle kterých k ochraně proti covidu stačí hladina protilátek ve výši 15 IgG. „Pokud bychom si řekli, že chceme být hodně opatrní, tak trojnásobek nebo pětinásobek bude dost na to, aby byli lidé bráni tři měsíce jako bezinfekční,“ míní Kaňkovský. Rakousko test na protilátky uznává a navíc nepožaduje žádnou minimální hladinu.
Na uznávání protilátek tlačí premiér Andrej Babiš (ANO). Ten v polovině července ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že chce, aby ti, kteří mají naměřené vysoké protilátky, byli považován za bezinfekční stejně jako očkovaní nebo otestovaní. „Aby naši experti konečně řekli – jako je to v Rakousku – že protilátky jsou imunita,“ uvedl Babiš.