Německý státní úřad pro zdraví a sociální věci varoval před výskytem nebezpečných bakterií na pobřeží Baltského moře. Za jejich zvýšený počet ve vodě prý mohou vysoké teploty, podle úřadu by tak mohlo dojít i k jejich přemnožení.
Údajně má jít o bakterie rodu Vibrio. „Ve vzácných případech mohou tyto bakterie u lidí s určitými základními riziky a otevřenou ránou způsobit závažné infekce,“ oznámil ve čtvrtek státní úřad v Rostocku. Zvýšené riziko je u starších lidí a osob s chronickým onemocněním či s oslabenou imunitou.
Minulý rok bylo v Meklenbursku-Předním Pomořansku hlášeno celkem šest případů infekce. Letos se nákaza objevila už u tří lidí. Od roku 2003 pak kvůli této bakterii zemřelo devět lidí, informuje německý web Bild.
Pozor na nečekaný příznak covidu, varují vědci. Lidé by měli zpozornět především v létě
Epidemie koronaviru opět nabírá na síle. Aktuálně se v Česku nejvíce vyskytují subvarianty omikronu: BA.5 a BA.4. Kromě toho, že jsou infekčnější, přináší i dosud vzácně evidovaný symptom, který si lidé v době léta mohou spojovat spíše s vysokými teplotami.
V Meklenbursku-Předním Pomořansku již úřady zaznamenaly výskyt nebezpečných bakteriích na několika koupalištích a na základě zjištění předpokládají, že se bakterie mohou vyskytovat na celém pobřeží Baltského moře.
Z důvodu vysokých teplot, které v posledních letech panují, se na některých koupalištích objevily i varovné cedule, které upozorňují na výskyt nebezpečných bakterií, kterým se daří hlavně v tamním moři. To totiž obsahuje relativně málo soli. Jejich výskyt podporuje také teplé počasí a při teplotě vody okolo 20 stupňů Celsia se rychle množí.
Spolkový úřad pro hodnocení rizik varoval, že „v důsledku změny klimatu se očekává celosvětový nárůst množství těchto bakterií“.
Hlavními příznaky nákazy bakteriemi rodu Vibrio jsou vodnatý průjem, žaludeční křeče, nevolnost, zvracení a horečka. V případě infekce krevního řečiště se vyskytuje horečka, zimnice, nebezpečně nízký krevní tlak a puchýřovité kožní léze, informuje Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí. Infekce se léčí antibiotiky, ale v některých vážnějších případech musí lékaři pacientovi amputovat nohy nebo ruce, aby odstranili odumřelou nebo infikovanou tkáň.