Podle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) za rok 2019 zemřeli v bojích na Blízkém východě čtyři Češi. Bezpečnostní informační služba (BIS) má ale informace i o pátém. Ve zprávě se mimo jiné uvádí, že samotný návrat a odjezd bojovníků do oblasti může vést k narušení vztahů s muslimskou komunitou.
BIS uvedla, že v roce 2018 i 2019 zahynul jeden z českých bojovníků v zahraničí. „Je-li tato informace pravdivá, jedná se již o pátého zabitého bojovníka, který vycestoval z ČR. Další dva stále na území konfliktu v Sýrii zůstávali, o několika zbylých nezískala BIS aktuální informace,“ stojí v aktuální zprávě.
Australský exportér vyveze tisíce ovcí na Blízký východ – navzdory zákazu
V Západní Austrálii se na konci května nakazilo dvacet jedna členů posádky exportní lodi Al Kuwait nemocí COVID-19. Kvůli tomu zůstalo více než padesát tisíc ovcí v přístavu Fremantle. Od 1. června platí zákaz vyvážet živá zvířata na Blízký východ. Přesto exportní společnost navzdory zákazu část zvířat v hodnotě téměř dvou set milionů korun ve středu nalodí.
Podle zprávy o projevech extremismu v roce 2018, kterou zpracovalo ministerstvo vnitra, eviduje policie 16 mrtvých zahraničních bojovníků s vazbou na Českou republiku, kteří se zapojili do bojů na Blízkém východě jako příslušníci teroristických organizací. Z toho čtyři byli určitě českými občany.
Samotný návrat a odjezd bojovníků do válečné zóny podle BIS dlouhodobě znamená riziko ve vztahu k radikalizaci muslimské komunity. „V roce 2019 však BIS nezískala žádné informace o návratech bojovníků na území ČR a zároveň podle dostupných informací nikdo další z ČR do válečných zón neodcestoval,“ píše kontrarozvědka.
Islámská radikalizace v Česku nehrozí
Loňskou situaci v oblasti terorismu a islamistické radikalizace hodnotí BIS jako klidnou. Nezískala poznatky, že by se území ČR stalo logistickou či ideologickou základnou mezinárodního islamistického terorismu. „V souvislosti s vývojem v zahraničí a stále intenzivněji vnímanou potřebou včasně identifikovat osamělé, samostatně radikalizované aktéry však BIS prověřovala zvýšený počet osob, které byly hodnoceny jako potenciální nositelé teroristického rizika,“ dodává BIS.
Hlavní faktory, které mohou podněcovat radikalizaci muslimské komunity v ČR, zůstaly podle BIS stejné jako v předchozích letech. „Byly jimi zejména ideologická propaganda ze zahraničí, trvající islamofobní tendence v části české společnosti a také zahraniční události spojené s islámským světem,“ uvádí BIS. Za příklad dává útok na mešity v novozélandském Christchurchi. BIS dodává, že v roce 2019 nebyly identifikovány osoby představující bezprostřední hrozbu pro bezpečnost ČR.