Po pátečním bezvýsledném rokování začal v sobotu v Bruselu druhý den summitu lídrů zemí Evropské unie, kteří jednají o fondu obnovy unijních ekonomik a o budoucím sedmiletém rozpočtu. Předseda Evropské rady Charles Michel předložil prezidentům a premiérům nový návrh vycházející z kritiky od takzvaných šetrných zemí, které chtěly omezit celkový objem fondu.
Podle dokumentu se ovšem nemění objem balíku 750 miliard eur (asi 20 bilionů korun), 50 miliard původně plánovaných na granty se ale má přesunout na úvěry.
Podle Babiše brzdí summit EU spor o výši fondu obnovy. Ta částka je vysoká, míní premiér
Zásadní překážkou pro dosažení dohody na nynějším summitu Evropské unie je dosud spor o celkové výši fondu obnovy, kterou chce skupina takzvaných šetrných států snížit. Před začátkem druhého dne jednání unijních prezidentů a premiérů to řekl předseda české vlády Andrej Babiš, který zmenšení balíku peněz podporuje. Velká debata se dnes podle něj povede také o spojení čerpání prostředků z fondu s požadavkem respektování principu vlády práva, kvůli kterému Maďarsko hrozí zablokováním dohody.
Původní Michelův návrh počítal s rozdělením bezprecedentního krizového fondu pro ekonomiky zasažený pandemií COVID-19 na 500 miliard přímých plateb a 250 miliard půjček. Po tlaku Nizozemska, Rakouska a skandinávských zemí však Michel vyslyšel jeden z jejich požadavků a výši grantů omezil.
Dohoda o fondu obnovy se na summitu EU nerýsuje, řekl premiér Babiš
Zásadní rozdíly v pohledech na velikost a způsob rozdělování peněz z krizového fondu Evropské unie dnes ukázala úvodní část summitu prezidentů a premiérů členských zemí. Mezi hlavní sporná témata se podle unijních činitelů během sedmihodinové diskuse zařadily i slevy pro bohaté země z plateb do sedmiletého rozpočtu. Podle českého premiéra Andreje Babiše je zásadním problémem to, že lídři kvůli různým požadavkům přesně netuší, o jak velkém balíku peněz se jedná. Předseda Evropské rady Charles Michel hodlá zanedlouho po sérii oddělených schůzek zahájit další společné jednání.
V novém návrhu rovněž zvýšil slevy z plateb do rozpočtu na období 2021 až 2027, z nichž zmíněné státy spolu s Německem těží. Proti těmto rabatům však vystupuje řada dalších zemí včetně Francie či Česka.
Michel se také v novém návrhu pokusil najít kompromis v otázce kontroly reforem, na jejichž plnění má být čerpání z fondu vázáno. Nizozemský premiér Mark Rutte blokoval vyjednávání prvního dne požadavkem, aby přidělování peněz musely schvalovat jednomyslně všechny členské státy. Michel dnes navrhl, aby kterákoli členská země mohla okamžitě vyvolat jednání unijních ministrů financí s cílem zablokovat peníze pro některý stát, pokud podle ní nebude stanovené reformy plnit.