Očkování a postupné rozvolňování během dubna přivedou Česko v červnu do chvíle, kdy nebudou žádní nově nakažení. Takto předpovídalo vývoj pandemie ministerstvo zdravotnictví a zdá se, že se predikce naplňují.
Optimistického scénáře z dílny Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) si všiml mimo jiné prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.
„Predikce Ministerstva zdravotnictví už jsou stejné jako moje oblíbené z USA. V červnu covid na praktické nule slovy prof. Duška: ‚Už asi nebude mít smysl dělat graf.‘ Je třeba startovat a rozjet Česko. Neztrácet čas chmurami,“ napsal Šmucler v pondělí na sociálních sítích. Reagoval tak na aktualizovanou predikci ze začátku března.
Predikce Ministerstva zdravotnictví už jsou stejné jako moje oblíbené z USA. V červnu covid na praktické nule slovy prof. Duška: "Už asi nebude mít smysl dělat graf." Jdeme podle oranžové křivky- očkujeme. Je třeba startovat a rozjet Česko. Neztrácet čas chmurami. pic.twitter.com/iZLC3T0sji
— Roman Šmucler (@smucler) April 27, 2021
Tehdy ministerstvo zdravotnictví a ÚZIS předpovídaly, že pozvolné uvolňování opatření proti šíření koronaviru se během dubna ještě tolik neprojeví. V kombinaci s očkováním ale bude počet nově nakažených klesat takovým tempem, že na přelomu května a června budeme za uplynulých 24 hodin sčítat jednotky infikovaných.
Od středy by se mohli k očkování hlásit lidé starší 55 let, informoval Babiš
K očkování proti covidu by se mohli od středy registrovat i Češi ve věkovém rozmezí od 55 do 59 let. Premiér Andrej Babiš (ANO) to v pondělí navrhne vládní radě pro zdravotní rizika. Hlásit k vakcinaci se tak bude nově moci skupina asi 750 000 lidí, informoval Babiš ve svém nedělním pořadu Čau lidi. Připomenul také, že od pondělí bude možné hlásit se k očkování do pražského velkokapacitního centra v hale O2 universum. To začne fungovat od 3. května.
Vracíme se do září
Predikce se ještě během března nenaplňovaly, ale dubnová data dávají grafu šéfa ÚZIS Ladislavu Duškovi za pravdu. Počty nově nakažených se za poslední týden pohybují mezi dvěma a čtyřmi tisíci, o víkendu dokonce pod hranicí jednoho tisíce. Něco takového Češi zažili naposledy v září loňského roku.
Dubnový bod zlomu předpovídal Dušek 17. března na jednání zdravotnického výboru. „Epidemie se zastavila a doufejme, že jsme v bodě vrcholu a bude dál docházet ke snižování virové nálože. Sešup bude zcela jistě trvat do poloviny dubna. Brzda v nemocnicích viditelně přijde až po polovině dubna. Projeví se i efekt většího proočkování seniorní populace,“ prohlásil tehdy Dušek.
Denně dostane vakcínu až 70 tisíc lidí
Právě očkování hraje v jeho predikcích velkou roli. Bez něj by se epidemie podle dat z ÚZIS také zlepšovala, ale daleko pomaleji. Konkrétně na přelomu května a června by počet denně nakažených klesl na hodnoty odpovídající současným dnům.
Predikce o vývoji pandemie, kterou zveřejnil ÚZIS, se zatím naplňuje. Zdroj: Roman Šmucler
V Česku dostane očkování během všedních dnů mezi padesáti a sedmdesáti tisíci lidmi, o víkendu jsou počty přibližně třetinové. Z dat ministerstva zdravotnictví vyplývá, že obě dávky vakcíny už obdrželo přes 950 tisíc Čechů, téměř tři miliony občanů mají alespoň jednu dávku. Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) navíc slibují, že do Česka dorazí v příštím týdnu statisíce nových dávek vakcíny.
Bod zlomu avizovali Dušek, Blatný i Babiš
O bodu zlomu se ale v politických kruzích a směrem k veřejnosti mluvilo během pandemie už několikrát. Poprvé ho zmínil právě Dušek 30. října a o necelé dva týdny později mluvil podobně tehdejší šéf zdravotnického resortu Jan Blatný (za ANO). V polovině února následoval znovu Dušek, 7. března se přidal premiér Babiš.
Dušek vystoupil s odvážným prohlášením opět 10. března. „Jsme v bodě zlomu,“ řekl tehdy Radiožurnálu. O týden později už ale říkal, že bod zlomu přijde až v polovině dubna. To je zatím předpověď, která se i po dvou měsících stále naplňuje.