Čtyři sta tisíc truhlářů, tesařů, omítkářů, štukatérů, ale i podlahářů, kamnářů, malířů a instalatérů. Tolik řemeslníků chybí na českém trhu práce podle odhadů Hospodářské komory. Ministerstvo průmyslu chce zájem o řemesla zvýšit i tím, že řemeslníkům nabídne možnost být ve svém oboru certifikovanou špičkou. Připravuje totiž zavedení mistrovské zkoušky. Zájemci by za ni v průměru zaplatili 25 tisíc.
Do důchodu postupně odchází starší řemeslníci, které nestíhají nahrazovat mladí. Počet absolventů technických oborů výrazně ovlivňuje i demografický pokles, vysvětluje resort školství. V 90. letech zahrnoval populační ročník téměř 200 tisíc mladých lidí, nyní je toto číslo pod 100 tisíci.
Řešení ve zrodu mistra řemesla?
Nedostatek řemeslníků řeší vláda, respektive ministerstva školství a průmyslu. Školství chystá nový technický předmět na základních školách, testovat se začne v září a do osnov by se mohl dostat za dva roky.
Mistrovskou zkoušku pak chystá do zákona navrhnout ministerstvo průmyslu a obchodu. Prostřednictvím ní má být řemeslníkům nabídnuta možnost profesního růstu, a zvýšit se tak má i prestiž řemesla. Skládat zkoušku by bylo možné pět let po vyučení. Průměrná cena mistrovské zkoušky by byla 25 tisíc korun podle toho, jaké vybavení a materiál je pro otestování znalostí a řemeslného umění potřeba. Návrh na jeho zavedení počítá s tím, že by peníze hradil sám zájemce.
„Bude-li motivace zkoušku získat, zpoplatnění nevadí”
Cena nebude překážkou, pokud bude motivace pro zisk zkoušky dostatečná, myslí si ředitel Střední odborné školy Jarov Miroslav Janeček. „Mistrovská zkouška je velmi dobrá myšlenka, ale problém je, že stále není úplně jasné, jak bude vypadat a co bude řemeslníky motivovat k tomu, aby ji získali. Pokud bude motivace pro zisk mistrovské zkoušky dostatečná, tak zmiňovaná cena určitě nebude překážkou,” uvedl pro CNN Prima NEWS Janeček.
Zpoplatnění zkoušky je namístě i podle výkonného ředitele Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů ČR Pavla Žatečky. „Zkouška vyžaduje prostor, materiál i čas zkoušejících odborníků. Nástřel té ceny, protože se bude lišit podle profese, je ještě de facto levný v porovnání s okolními zeměmi. V Německu to stojí minimálně tisíc až šest tisíc euro. Záleží zase na náročnosti,” řekl pro CNN Prima NEWS Žatečka s tím, že mistrovská zkouška je i cestou k ochraně spotřebitele. „Zákazník dostane, co očekává,” dodal.
Naopak za příliš mnoho peněz považuje cenu mistrovské zkoušky někdejší ministryně školství a dnes místopředsedkyně školského výboru Kateřina Valachová (ČSSD). „Myšlenku mistrovské zkoušky podporuji. Co mě zaráží, je zpoplatnění částkou, která je poměrně vysoká. Nemělo by to být zpoplatněno vůbec nebo jen nějakou administrativní částkou,“ řekla pro CNN Prima NEWS Valachová. „Kolegovi Karlu Havlíčkovi si dovolím doporučit, aby od tohoto záměru ustoupil. Aby pozornost zaměřil na to, aby mistrovská zkouška znamenala i snazší přístup k živnosti nebo koncesi,“ dodala Valachová.
Naopak dalšímu místopředsedovi výboru Lukáši Bartoňovi (Piráti) zpoplatnění zkoušky nevadí. Zdůrazňuje ale, že by neměla být podmínkou pro výkon profese či účasti ve výběrovém řízení.
„Zkouška by měla být výhodou. Její cena je poměrně vysoká, nicméně je třeba brát v úvahu finanční náklady na zajištění potřebného vybavení a materiálu pro realizaci zkoušky. Pokud bude mistrovská zkouška spíše benefitem nebo jakýmsi bonusem a nikoliv podmínkou, náklady by si měli plně hradit uchazeči,” uvedl Bartoň. Pokud bude zkouška smysluplně nastavena, může přispět i ke zvýšení prestiže řemeslných profesí a odborného vzdělávání, dodal.
Zkoušky by spadaly pod profesní komory
Zkoušku plánuje ministerstvo vložit do zákona o Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR. Právě ty by za její provedení požadovaly úhradu a zkoušky realizovaly. Návrh je nyní v připomínkovém řízení.
„Podle návrhu by mistrovské zkoušky měly připravovat, organizovat a provádět komory. Na přípravě, organizaci a provedení by se mohlo podílet autorizované profesní společenstvo, které by k přípravě, organizaci a provedení mistrovské zkoušky mohlo přizvat střední nebo vysokou školu, která žáky nebo studenty připravuje pro příslušné povolání,” uvedla mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.
Podle mluvčího Hospodářské komory Miroslava Dira se ke složení zkoušky už nyní hlásí několik set řemeslníků. „Budou přitom muset prokázat nejen to, že jsou schopni samostatně navrhnout a vytvořit mistrovské dílo s významným podílem ruční práce a za použití specializovaných nástrojů, ale také prokázat dovednost zpracovat zakázku na klíč, správně rozvrhnout rozpočet a potřebný materiál,” uvedl pro CNN Prima NEWS Diro.