reklama

V Česku i zahraničí se otevírají památky. Kam mohou návštěvníci vyrazit?

Kulturní život se po koronavirové epidemii vrací k normálu. Kraje i provozovatelé turistických atrakcí se nyní předhánějí s nabídkou slev. A na některá místa, která jsou ve správě kraje nebo obcí, se lidé mohou podívat i zadarmo.

reklama

Na dovolené nebo na výletě ušetří například návštěvníci v Karlovarském kraji. Vstupné do míst, kde je zřizovatelem tamní krajský úřad, je totiž zdarma. A ten, kdo zrovna neholduje galeriím nebo muzeím, může navštívit například důlní štolu. Jáchymovská štola č. 1 je dlouhá čtvrt kilometru a vede 100 metrů pod zem. Z výkladu se dozvíte o historii těžby na Jáchymovsku. Významná část prohlídky patří i politickým vězňům. Ti zde umírali v padesátých letech při těžbě uranu.

V Praze si sice za návštěvu památek zaplatíte, ale výrazně méně než dříve. Například pražské Národní muzeum nabízí do 15. června padesátiprocentní slevu na vstupné. Dospělí tak nezaplatí 200, nýbrž 100 korun. Děti do 15 let pak mají vstup zcela zdarma, což zůstane stejné i po 15. červnu. Sleva 50 procent na vstupném platí do všech objektů Národního muzea, mezi ty pražské patří například Náprstkovo muzeum, České muzeum hudby či Památník na Vítkově.

K tématu

Pražský hrad byl pro návštěvníky minulý víkend zpřístupněn zdarma. Akce využilo 32 000 lidí. Už teď tak kancelář prezidenta připravuje další akce. Dominanta hlavního města – Pražský hrad – o prázdninách znovu otevře prostory, kde prezident vykonává ústavní povinnosti. Zároveň kancelář prezidenta připravuje výstavu, na které budou k vidění historické automobily prezidentů republiky. „Mohu prozradit, že u většiny těch komentovaných prohlídek se budeme snažit, aby byly zdarma,“ uvedl kancléř prezidenta Zemana Vratislav Mynář.

Vstupy zdarma na nejrůznější památky i turistické atrakce by si mohli užít i lidé v dalších krajích. Moravskoslezský krajský úřad plánuje, že budou v září a říjnu pro návštěvníky zdarma památky a různé atrakce. Pro jejich provozovatele připravují dotační program. Zastupitelé o něm budou jednat ve čtvrtek.

Koloseum je přístupné, Eiffelova věž má zavřeno

Za atrakcemi a památkami se mohou lidé vydat od 15. června také do zahraničí. Co tedy mohou navštívit? Římské Koloseum má již otevřeno, ovšem na Eiffelovu věž v Paříži stále turisté nemohou. Řecké Atény zase hlásí, že jsou na sezónu připraveny.

Právě římské Koloseum bylo ozdobeno den před otevřením italskou vlajkou. Uzavřeno bylo téměř tři měsíce. Itálie patří, co se týče počtu obětí, k nejpostiženějším zemím, které zasáhla koronavirová krize. „Otevíráme symbol Říma a Itálie. Je to znamení naděje a restartu. Začínáme s více udržitelnou turistikou vyhovující našim městům i občanům,“ uvedla ředitelka Archeologického parku Koloseum Alfonsina Russová. Vatikánská muzea se v pondělí otevřela také. Stejně jako u Kolosea tam ale platí důležitá opatření – měření teploty, dezinfekce a rozestupy. Někdy i rezervace dopředu.

To na Eiffelovu věž v příštích dnech potenciálním zájemcům rezervace nepomůže, je uzavřena. Podle oficiálních webových stránek na dobu neurčitou. V Paříži už ovšem otevřela malá muzea a parky.

V chorvatském Dubrovníku, který si oblíbili i čeští turisté, nejspíše nebudou takové davy jako v předchozích letech. Tato chorvatská perla je již přístupná a v zemi se otevřely i dva největší Národní parky – Plitvická jezera a Krka.

Čechy lákají i oblíbené plážové destinace. Většina z nich už je přístupná. Žádají ale dodržování rozestupů, někde razí kukaně z plexiskla, jako třeba na řeckém Santorini. Lidé si ovšem budou muset zvyknout i na častější přítomnost policie, která bude dodržování pravidel kontrolovat.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Od středy roušky venku a v autech. Hned ráno bude vláda jednat o dalších opatřeních

Od středy roušky venku a v autech. Hned ráno bude vláda jednat o dalších opatřeních

Ve středu v Česku vstupují v platnost další opatření, která mají zabránit šíření koronaviru. Nově platí povinnost nosit roušky i venku či v autech, byť za určitých podmínek. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly však tato opatření nebudou stačit k tomu, aby se zabránilo přesažení kapacit nemocnic, které je podle něj nevyhnutelné. Ve hře tak jsou i další opatření, o kterých bude vláda jednat již ve středu ráno.

Zahraničí

Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost

Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost

Steve Gallant je odsouzený vrah, který se v listopadu 2019 zapsal do povědomí také jako hrdina. Při útoku na London Bridge se totiž s klem narvala jednorohého v ruce postavil do cesty teroristovi Usmanu Khanovi, který tehdy na mostě zavraždil dva lidi. Gallant tak pomohl zachránit další lidské životy. Nyní se může díky svému činu podívat o deset měsíců dřív na svobodu, píše server The Guardian.

reklama
Prymula: Opatření nejsou účinná. Vrchol přijde 11. listopadu, musíme přitvrdit
Lékaři ukázali pacienty bojující o život. COVID-19 není chřipka, vzkazují demonstrantům
Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr
reklama
reklama
Škola v přírodě jako boj proti koronaviru. Prymula podporuje oddělení dětí od rodičů

Školství

Domácí zpravodajství

Bude vláda, nebude vláda? Zmatky pokračují, o jednání už nevědí ani sami ministři
Prahu 6 zdobí moderní Marie Terezie za 3,6 milionu. Můžete s ní i virtuálně otáčet
Další články
reklama
reklama