reklama

V Česku i zahraničí se otevírají památky. Kam mohou návštěvníci vyrazit?

Kulturní život se po koronavirové epidemii vrací k normálu. Kraje i provozovatelé turistických atrakcí se nyní předhánějí s nabídkou slev. A na některá místa, která jsou ve správě kraje nebo obcí, se lidé mohou podívat i zadarmo.

reklama

Na dovolené nebo na výletě ušetří například návštěvníci v Karlovarském kraji. Vstupné do míst, kde je zřizovatelem tamní krajský úřad, je totiž zdarma. A ten, kdo zrovna neholduje galeriím nebo muzeím, může navštívit například důlní štolu. Jáchymovská štola č. 1 je dlouhá čtvrt kilometru a vede 100 metrů pod zem. Z výkladu se dozvíte o historii těžby na Jáchymovsku. Významná část prohlídky patří i politickým vězňům. Ti zde umírali v padesátých letech při těžbě uranu.

V Praze si sice za návštěvu památek zaplatíte, ale výrazně méně než dříve. Například pražské Národní muzeum nabízí do 15. června padesátiprocentní slevu na vstupné. Dospělí tak nezaplatí 200, nýbrž 100 korun. Děti do 15 let pak mají vstup zcela zdarma, což zůstane stejné i po 15. červnu. Sleva 50 procent na vstupném platí do všech objektů Národního muzea, mezi ty pražské patří například Náprstkovo muzeum, České muzeum hudby či Památník na Vítkově.

K tématu

Pražský hrad byl pro návštěvníky minulý víkend zpřístupněn zdarma. Akce využilo 32 000 lidí. Už teď tak kancelář prezidenta připravuje další akce. Dominanta hlavního města – Pražský hrad – o prázdninách znovu otevře prostory, kde prezident vykonává ústavní povinnosti. Zároveň kancelář prezidenta připravuje výstavu, na které budou k vidění historické automobily prezidentů republiky. „Mohu prozradit, že u většiny těch komentovaných prohlídek se budeme snažit, aby byly zdarma,“ uvedl kancléř prezidenta Zemana Vratislav Mynář.

Vstupy zdarma na nejrůznější památky i turistické atrakce by si mohli užít i lidé v dalších krajích. Moravskoslezský krajský úřad plánuje, že budou v září a říjnu pro návštěvníky zdarma památky a různé atrakce. Pro jejich provozovatele připravují dotační program. Zastupitelé o něm budou jednat ve čtvrtek.

Koloseum je přístupné, Eiffelova věž má zavřeno

Za atrakcemi a památkami se mohou lidé vydat od 15. června také do zahraničí. Co tedy mohou navštívit? Římské Koloseum má již otevřeno, ovšem na Eiffelovu věž v Paříži stále turisté nemohou. Řecké Atény zase hlásí, že jsou na sezónu připraveny.

Právě římské Koloseum bylo ozdobeno den před otevřením italskou vlajkou. Uzavřeno bylo téměř tři měsíce. Itálie patří, co se týče počtu obětí, k nejpostiženějším zemím, které zasáhla koronavirová krize. „Otevíráme symbol Říma a Itálie. Je to znamení naděje a restartu. Začínáme s více udržitelnou turistikou vyhovující našim městům i občanům,“ uvedla ředitelka Archeologického parku Koloseum Alfonsina Russová. Vatikánská muzea se v pondělí otevřela také. Stejně jako u Kolosea tam ale platí důležitá opatření – měření teploty, dezinfekce a rozestupy. Někdy i rezervace dopředu.

To na Eiffelovu věž v příštích dnech potenciálním zájemcům rezervace nepomůže, je uzavřena. Podle oficiálních webových stránek na dobu neurčitou. V Paříži už ovšem otevřela malá muzea a parky.

V chorvatském Dubrovníku, který si oblíbili i čeští turisté, nejspíše nebudou takové davy jako v předchozích letech. Tato chorvatská perla je již přístupná a v zemi se otevřely i dva největší Národní parky – Plitvická jezera a Krka.

Čechy lákají i oblíbené plážové destinace. Většina z nich už je přístupná. Žádají ale dodržování rozestupů, někde razí kukaně z plexiskla, jako třeba na řeckém Santorini. Lidé si ovšem budou muset zvyknout i na častější přítomnost policie, která bude dodržování pravidel kontrolovat.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

  • Aktualizováno

Stát bude firmám i živnostníkům kompenzovat plošné testování, za test jim dá až 60 korun. Nárok na příspěvek bude na čtyři testy na zaměstnance nebo osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) měsíčně. Testování bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Po středečním mimořádném jednání vlády to v tiskové zprávě uvedl úřad vlády. O schválení testování na Twitteru informoval i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama