reklama

V Česku i zahraničí se otevírají památky. Kam mohou návštěvníci vyrazit?

Kulturní život se po koronavirové epidemii vrací k normálu. Kraje i provozovatelé turistických atrakcí se nyní předhánějí s nabídkou slev. A na některá místa, která jsou ve správě kraje nebo obcí, se lidé mohou podívat i zadarmo.

reklama

Na dovolené nebo na výletě ušetří například návštěvníci v Karlovarském kraji. Vstupné do míst, kde je zřizovatelem tamní krajský úřad, je totiž zdarma. A ten, kdo zrovna neholduje galeriím nebo muzeím, může navštívit například důlní štolu. Jáchymovská štola č. 1 je dlouhá čtvrt kilometru a vede 100 metrů pod zem. Z výkladu se dozvíte o historii těžby na Jáchymovsku. Významná část prohlídky patří i politickým vězňům. Ti zde umírali v padesátých letech při těžbě uranu.

V Praze si sice za návštěvu památek zaplatíte, ale výrazně méně než dříve. Například pražské Národní muzeum nabízí do 15. června padesátiprocentní slevu na vstupné. Dospělí tak nezaplatí 200, nýbrž 100 korun. Děti do 15 let pak mají vstup zcela zdarma, což zůstane stejné i po 15. červnu. Sleva 50 procent na vstupném platí do všech objektů Národního muzea, mezi ty pražské patří například Náprstkovo muzeum, České muzeum hudby či Památník na Vítkově.

K tématu

Pražský hrad byl pro návštěvníky minulý víkend zpřístupněn zdarma. Akce využilo 32 000 lidí. Už teď tak kancelář prezidenta připravuje další akce. Dominanta hlavního města – Pražský hrad – o prázdninách znovu otevře prostory, kde prezident vykonává ústavní povinnosti. Zároveň kancelář prezidenta připravuje výstavu, na které budou k vidění historické automobily prezidentů republiky. „Mohu prozradit, že u většiny těch komentovaných prohlídek se budeme snažit, aby byly zdarma,“ uvedl kancléř prezidenta Zemana Vratislav Mynář.

Vstupy zdarma na nejrůznější památky i turistické atrakce by si mohli užít i lidé v dalších krajích. Moravskoslezský krajský úřad plánuje, že budou v září a říjnu pro návštěvníky zdarma památky a různé atrakce. Pro jejich provozovatele připravují dotační program. Zastupitelé o něm budou jednat ve čtvrtek.

Koloseum je přístupné, Eiffelova věž má zavřeno

Za atrakcemi a památkami se mohou lidé vydat od 15. června také do zahraničí. Co tedy mohou navštívit? Římské Koloseum má již otevřeno, ovšem na Eiffelovu věž v Paříži stále turisté nemohou. Řecké Atény zase hlásí, že jsou na sezónu připraveny.

Právě římské Koloseum bylo ozdobeno den před otevřením italskou vlajkou. Uzavřeno bylo téměř tři měsíce. Itálie patří, co se týče počtu obětí, k nejpostiženějším zemím, které zasáhla koronavirová krize. „Otevíráme symbol Říma a Itálie. Je to znamení naděje a restartu. Začínáme s více udržitelnou turistikou vyhovující našim městům i občanům,“ uvedla ředitelka Archeologického parku Koloseum Alfonsina Russová. Vatikánská muzea se v pondělí otevřela také. Stejně jako u Kolosea tam ale platí důležitá opatření – měření teploty, dezinfekce a rozestupy. Někdy i rezervace dopředu.

To na Eiffelovu věž v příštích dnech potenciálním zájemcům rezervace nepomůže, je uzavřena. Podle oficiálních webových stránek na dobu neurčitou. V Paříži už ovšem otevřela malá muzea a parky.

V chorvatském Dubrovníku, který si oblíbili i čeští turisté, nejspíše nebudou takové davy jako v předchozích letech. Tato chorvatská perla je již přístupná a v zemi se otevřely i dva největší Národní parky – Plitvická jezera a Krka.

Čechy lákají i oblíbené plážové destinace. Většina z nich už je přístupná. Žádají ale dodržování rozestupů, někde razí kukaně z plexiskla, jako třeba na řeckém Santorini. Lidé si ovšem budou muset zvyknout i na častější přítomnost policie, která bude dodržování pravidel kontrolovat.

Další hlavní zprávy

360°

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Od začátku své kariéry se skrze své písně Tomáš Klus vyjadřoval k politické situaci v zemi. Nyní adresuje album Čaučesko dvěma politikům – premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. „Neútočím na jejich osobnost, ale na jejich skutky, které mají morální dopad na naši společnost,“ uvedl Klus v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Sám se však do politiky nehrne, protože by v ní prý trpěl.

Dopis generálů hýbe Francií. Le Penovou táhne vzhůru, lidé spekulují o převratu
Doufali jsme v zázrak. Lidé na sociálních sítích truchlí za 15letého Tomáše
Ruští agenti z Vrbětic povýšili. Pracují pro Kreml, tvrdí novinář Bellingcatu
Mistrovská Slavia nedala v poháru Spartě šanci. Sešívaní si finále zahrají s Plzní
reklama
reklama
Hamáčkovi věřím. Výměna Vrbětic za Sputnik V je nesmysl, zdůrazňuje Babiš

Politika

Domácí zpravodajství

Vláda musí prověřit únik informací v případu Vrbětice, rozhodli poslanci
Pacienti s rakovinou se bojí nejen nemoci, ale i její léčby, přiznal lékař Klener
Zatčený aktivista i vyjádření známých osobností. Česko si připomíná Pražské povstání
Další články
reklama
reklama